BDU-nun kimyaçı tələbələri Aşqarlar Kimyası İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçirlər
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə IV kursda təhsil alan bir qrup tələbəsi AMEA-nın akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçirlər.
Pandemiya ilə əlaqədar elan olunan karantin rejiminin tələbləri gözlənilməklə universitetin tələbələri ayrı-ayrı qrup şəklində üç aylıq təcrübə müddətində institutun laboratoriyalarında cihaz və avadanlıqların iş prinsipləri, müasir fiziki-kimyəvi analiz üsulları ilə yaxından tanış olurlar, bəzi təcrübələri yaxından izləyirlər. Tələbələr, eyni zamanda zərif üzvi sintez və aşqarlar kimyası sahəsində institut əməkdaşları tərəfindən prioritet istiqamətlər üzrə yerinə yetirilən elmi tədqiqat işləri haqqında məlumatlandırılır, onlara müstəqil şəkildə praktik işləri yerinə yetirmək bacarıq və vərdişləri öyrədilir.
Qeyd edək ki, sözügedən müəssisədə BDU-nun “Neft kimyası və kimya texnologiyası” kafedrası üzrə ümumilikdə 24 tələbə təcrübə keçəcək.

Chemistry students of BSU have an internship at the Institute of Chemistry of Additives
A group of 4th year students of Baku State University (BSU) majoring in "Chemical Engineering" are undergoing an internship at the Institute of Chemistry of Additives after Academician Ali Guliyev of ANAS.
In anticipation of the requirements of the quarantine regime announced in connection with the pandemic, university students as a separate group during a three-month internship in the laboratories of the institute get acquainted with the principles of operation of devices and equipment, modern methods of physical and chemical analysis.
It should be noted that a total of 24 students will be trained at the department of "Petrochemistry and Chemical Technology" of BSU.