Nizami Gəncəvinin "Xəmsə"sinin XV əsrin ortalarında köçürülmüş əlyazmasının surəti əldə edilib
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu tərəfindən Paris Milli Kitabxanasından Nizami Gəncəvinin dünya ədəbiyyatına tamamilə yeni bir poetik səs, nəfəs gətirmiş "Xəmsə"sinin XV əsrin ortalarında köçürülmüş əlyazmasının surəti əldə edilib.
Bu haqda məlumat verən institutun direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Paşa Kərimov bildirib ki, sözügedən kitabxanada 1112-ci nömrə altında saxlanılan həmin əlyazma 303 vərəqdən ibarətdir. Dörd sütunda yazılan dəyərli sənət incisinin əlyazma surəti gözəl nəstəliq xətti ilə köçürülüb.

The Institute of Manuscripts named after Mahammad Fuzuli of ANAS obtained a copy of the manuscript of Nizami Ganjavi's "Khamsa" copied in the middle of the 15th century, which brought a completely new poetic sound and breath to world literature from the National Library of Paris.
Pasha Karimov, deputy director of the institute, doctor of philological sciences, said that the manuscript, kept in the library under number 1112, consists of 303 pages. The manuscript of the precious pearl of art, written in four columns, is copied in a beautiful calligraphy.