AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) fəxri üzvü seçilib. Bu münasibətlə TÜBA-nın prezidenti professor Müzəffər Şəkər tərəfindən AMEA prezidentinə göndərilən təbrik məktubunda deyilir:
“Hörmətli Prof. Dr. İsa Həbibbəyli,
Türkiyə Elmlər Akademiyası (TÜBA) adından Akademiya Şurasının 17 dekabr 2024-cü il tarixli, 372 №-li qərarı ilə TÜBA-nın Fəxri üzvü seçilməyiniz münasibətilə ürəkdən təbriklərimizi çatdırmağa şadam. Bu şərəfli tanınma Sizin elmə və Akademiyaya verdiyiniz diqqətəlayiq töhfələrin təzahürüdür və Sizi cəmiyyətimizdə görməkdən şərəf duyuruq.
Fəxri üzvlük haqqında sertifikatın TÜBA Baş Assambleyasının növbəti yığıncağı zamanı və ya daha uyğun olarsa, Türkiyəyə növbəti səfəriniz zamanı təqdim ediləcəyini məmnuniyyətlə bildirmək istərdik. Baş Assambleyada iştirak etmək qərarına gəldiyiniz təqdirdə, tədbirin təfərrüatları ilə əlaqəli Sizə məlumat veriləcək.
İcazə verin TÜBA adından tədqiqat sahənizdə verdiyiniz əvəzsiz töhfəyə görə sizə dərin minnətdarlığımızı bildirim. Biz tərəddüdsüz olaraq inanırıq ki, TÜBA-ya üzvlüyünüz gələcək əməkdaşlıq imkanlarına yol açacaq və Sizinlə Akademiya arasında möhkəm əməkdaşlıq və dostluq əlaqələrini gücləndirəcək.
Yeni ili qarşılamağa hazırlaşdığımız bu vaxtda biz, həmçinin fürsətdən istifadə edərək 2025-ci ilin Sizə və ailənizə xoşbəxt, sağlam və firavan keçməsi üçün ən xoş arzularımızı çatdırırıq.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли избран почётным членом Академии наук Турции
Президент НАНА академик Иса Габиббейли избран почётным членом Академии наук Турции (TÜBA). В связи с этим президент TÜBA профессор Музаффер Шекер направил президенту НАНА поздравительное письмо. В письме говорится:
«Уважаемый профессор, доктор наук Иса Габиббейли!
Рад поздравить Вас от имени Академии наук Турции (TÜBA) с Вашим избранием почётным членом TÜBA по постановлению академического совета от 17 декабря 2024 года ( 372). Данное постановление является очередным признанием Ваших заслуг в развитии науки и Академии наук, и мы рады видеть Вас в рядах нашей организации.
Хотим сообщить, что сертификат почётного члена TÜBA будет вручён Вам на очередном собрании Генеральной ассамблеи TÜBA или, если это будет более удобно, во время Вашего очередного визита в Турцию. Если Вы решите принять участие на Генеральной ассамблее, мы известим Вас о времени проведения мероприятия.
Разрешите поблагодарить Вас от имени TÜBA за незаменимый вклад в развитие исследуемой Вами сферы. Мы уверены, что Ваше избрание почётным членом TÜBA откроет новые возможности для дальнейшего сотрудничества и ещё более расширит дружеские связи между Вами и Академией.
В преддверии Нового года хотим пожелать здоровья Вам и Вашей семье. Желаем, чтобы 2025-й год был для всех вас счастливым и удачным.