Bakı Elm Festivalında iştirak edən istedadlı uşaq və yeniyetmə rəssamlar mükafatlandırılıb
Aprelin 17-də AMEA Rəyasət Heyətində akademiyanın təşkilatçılığı ilə keçirilmiş Bakı Elm Festivalında iştirak edən istedadlı uşaq və yeniyetmə rəssamların mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA Rəyasət Heyəti Aparatı Elm və təhsil idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov AMEA-nın təşkilatçılığı, AR Təhsil, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirliklərinin, Dövlət Neft Şirkəti və Bakı şəhər İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə Azərbaycanda ilk dəfə keçirilmiş Bakı Elm Festivalının ölkəmiz və elmimiz üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Qeyd edib ki, festival çərçivəsində elmin təbliği və populyarlaşdırılması, cəmiyyətdə elmə marağın artırılması, yeni texnologiyaların və innovasiyaların nümayişi, elmin dövlət və sənaye sektorları ilə təmasının gücləndirilməsi məqsədilə müxtəlif tədbirlər keçirilib. Belə tədbirlərdən biri də “İnkişaf və Dünya” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə istedadlı uşaq və yeniyetmə rəssamlar üçün təşkil olunmuş yaradıcılıq sərgisi olub. Həmin tədbirdə müxtəlif janrlarda çəkilmiş əsərlər nümayiş etdirilib.
Sonra çıxış edən “İnkişaf və Dünya” İctimai Birliyinin sədri Namazəli Mustafayev rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, hər il birlik bir sıra təşəbbüslər həyata keçirir, o cümlədən gənc rəssamların sərgilərini təşkil edir. Onların yaradıcılıq qabiliyyətinin nümayiş etdirilməsində, istedadlarının üzə çıxarılmasında və həvəsləndirilməsində yaxından iştirak edir. N.Mustafayev qeyd edib ki, ictimai birlik istedadlı uşaq və yeniyetmə rəssamların Azərbaycan xalq nağıllarına həsr olunmuş silsilə rəsmləri toplusunun əsasında ingilis dilində kitab nəşr etdirmək niyyətindədir.
Sonda festivalın rəsm sərgisində fəal iştirakına görə Bakı şəhər 6 saylı orta məktəbin 6-cı sinif şagirdi Cəbrayıl Əliyev, Bakı şəhər 47 saylı orta məktəbin 10-cu sinif şagirdi Nərgiz Bayramova, Z.Əliyeva adına liseyin 7-ci sinf şagirdləri Çingiz Rəcəbli və Pərvin Musatafayeva, Bakı şəhər 125 saylı orta məktəbin 7-ci sinif şagirdi Rüvail Muradlı və Bakı Avropa Liseyinin 3-cü sinif şagirdi Tamerlan Ağayevə sertifikat və qiymətli hədiyyələr təqdim olunub.
Bakı Elm Festivalında fəal iştirakına, Azərbaycan xalq mahnılarının təbliğində yaradıcılıq və təşkilatçılıq işinə görə “İnkişaf və Dünya” İctimai Birliyinin sədri Namazəli Mustafayev də mükafatlandırılıb.
Sertifikat və hədiyyələri mükafatçılara AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə adından Elm və təhsil idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov təqdim edib.

В Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) состоялась встреча с детьми и подростками-художниками, чьи картины были выставлены на «Бакинском Фестивале Науки – 2014». Главной целью встречи было поощрить юных художников и воодушевить их на новые творческие работы. Открыв мероприятие вступительным словом, руководитель Управления науки и образования Аппарата Президиума НАНА, доктор технических наук Аминага Садыгов подчеркнул, что при организации НАНА и поддержке Министерства образования, Министерства связи и высоких технологий, Государственной Нефтяной Компании и Исполнительной власти города Баку в Азербайджане, а также во всем регионе впервые был проведен Фестиваль науки. Он отметил, что в рамках фестиваля были проведены различные мероприятия, основной целью которых была пропаганда и популяризация науки, повышение интереса к науке в обществе, демонстрация новых технологий и инноваций, укрепление взаимосвязей между наукой и государственными и промышленными секторами. Одним из подобных мероприятий была творческая выставка, организованная при поддержке Общественного Объединения «Инкишаф ве дунья» («Развитие и мир») для детей и подростков-художников. На этом мероприятии демонстрировались произведения, созданные в различных жанрах.
В своем выступлении председатель Общественного Объединения «Инкишаф ве дунья» Намазали Мустафаев рассказал о деятельности организации. Он отметил, что ежегодно объединение реализует ряд проектов, в том числе организует выставки молодых художников. Организация активно участвует в демонстрации их творческих способностей, выявлении таланта и их стимулировании. Н.Мустафаев также отметил, что на основе сборника серии картин талантливых детей и подростков-художников, посвященных азербайджанским народным сказкам, общественное объединение планирует выпустить книгу на английском языке.
Затем за активное участие на художественной выставке фестиваля ученику 6-го класса полной средней школы № 6 города Баку Джебраилу Алиеву, ученице 10-го класса полной средней школы № 47 города Баку Наргиз Байрамовой, ученикам 7-го класса лицея имени З.Алиевой Чингизу Раджабли и Парвину Мустафаеву, ученику 7-го класса полной средней школы № 125 города Баку Рюваилю Мурадлы и ученику 3-го класса Бакинского Европейского Лицея Тамерлану Агаеву были вручены сертификаты и ценные подарки. Также за активное участие в работе Бакинского Фестиваля Науки, творческую и организационную работу в деле пропаганды азербайджанских народных песен был награжден председатель Общественного Объединения «Инкишаф ве дунья» Намазали Мустафаев. Сертификаты и подарки от имени президента НАНА, академика Акифа Ализаде вручил руководитель Управления науки и образования Аппарата Президиума НАНА Аминага Садыгов. В свою очередь, от имени молодых художников Н.Мустафаев преподнес в подарок Академии табло.