Bakı Elm Festivalında iştirak edən istedadlı uşaq və yeniyetmə rəssamlar mükafatlandırılıb
Aprelin 17-də AMEA Rəyasət Heyətində akademiyanın təşkilatçılığı ilə keçirilmiş Bakı Elm Festivalında iştirak edən istedadlı uşaq və yeniyetmə rəssamların mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA Rəyasət Heyəti Aparatı Elm və təhsil idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov AMEA-nın təşkilatçılığı, AR Təhsil, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirliklərinin, Dövlət Neft Şirkəti və Bakı şəhər İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə Azərbaycanda ilk dəfə keçirilmiş Bakı Elm Festivalının ölkəmiz və elmimiz üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Qeyd edib ki, festival çərçivəsində elmin təbliği və populyarlaşdırılması, cəmiyyətdə elmə marağın artırılması, yeni texnologiyaların və innovasiyaların nümayişi, elmin dövlət və sənaye sektorları ilə təmasının gücləndirilməsi məqsədilə müxtəlif tədbirlər keçirilib. Belə tədbirlərdən biri də “İnkişaf və Dünya” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə istedadlı uşaq və yeniyetmə rəssamlar üçün təşkil olunmuş yaradıcılıq sərgisi olub. Həmin tədbirdə müxtəlif janrlarda çəkilmiş əsərlər nümayiş etdirilib.
Sonra çıxış edən “İnkişaf və Dünya” İctimai Birliyinin sədri Namazəli Mustafayev rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, hər il birlik bir sıra təşəbbüslər həyata keçirir, o cümlədən gənc rəssamların sərgilərini təşkil edir. Onların yaradıcılıq qabiliyyətinin nümayiş etdirilməsində, istedadlarının üzə çıxarılmasında və həvəsləndirilməsində yaxından iştirak edir. N.Mustafayev qeyd edib ki, ictimai birlik istedadlı uşaq və yeniyetmə rəssamların Azərbaycan xalq nağıllarına həsr olunmuş silsilə rəsmləri toplusunun əsasında ingilis dilində kitab nəşr etdirmək niyyətindədir.
Sonda festivalın rəsm sərgisində fəal iştirakına görə Bakı şəhər 6 saylı orta məktəbin 6-cı sinif şagirdi Cəbrayıl Əliyev, Bakı şəhər 47 saylı orta məktəbin 10-cu sinif şagirdi Nərgiz Bayramova, Z.Əliyeva adına liseyin 7-ci sinf şagirdləri Çingiz Rəcəbli və Pərvin Musatafayeva, Bakı şəhər 125 saylı orta məktəbin 7-ci sinif şagirdi Rüvail Muradlı və Bakı Avropa Liseyinin 3-cü sinif şagirdi Tamerlan Ağayevə sertifikat və qiymətli hədiyyələr təqdim olunub.
Bakı Elm Festivalında fəal iştirakına, Azərbaycan xalq mahnılarının təbliğində yaradıcılıq və təşkilatçılıq işinə görə “İnkişaf və Dünya” İctimai Birliyinin sədri Namazəli Mustafayev də mükafatlandırılıb.
Sertifikat və hədiyyələri mükafatçılara AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə adından Elm və təhsil idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov təqdim edib.

Talented children and teenage artists were awarded at Baku Science Festival that organized by ANAS Presidium on April 17.
Opening the event chief of Department of Science and Education of ANAS Presidium Administration, Science Dr. Engineering Aminagha Sadıgov stated that, Baku Science Festival which was held by organization of Ministries of Education, Communications and High Technologies, Baku city executive power, State Oil Company of Azerbaijan is of great importance for our country and science.
Within the festival events were held aimed at science promotion and popularization, increasing interest into science in a society, demonstrating new technologies and innovations, enhancing theme of science via governmental and industrial sectors. One of the events was exhibition of creativity for talented children and teenage artists organized by “Development and World” Association.
Later on, speaking about activity of the “Development and World” Association chairman Namazali Mustafayev stated that, organization annually holds such type of exhibitions in order to reveal talented children. Association is keen to publish the bulk of chain of pictures drawn by children and young artists dedicated to the fairy tales of folklore, he noted.
Finally, for close participation in the festival's art exhibition Jabrayil Aliyev 6th grade student of Baku secondary school No. 6, Nargis Bayramova - 10th grade student, Baku secondary school No. 47, Chingiz Rajabli and Parvin Mustafayeva - 7th students of lyceum named after Zarifa Aliyeva, Ruvail Muradlı - 7th grader of Baku secondary school No. 125 and Tamerlan Aghayev -3rd grader of Baku European Lyceum were donated certificates and prizes.
Certificate and prizes were donated to the winners on behalf ANAS president, acad. Akif Alziadeh by chief of Department of Science and Education of ANAS Presidium Administration, Science Dr. Engineering Aminagha Sadıgov.