Dekabrın 15-də AMEA-nın müxbir üzvü, Qubkin adına mükafatın laureatı, AMEA Geologiya İnstitutunun “Neft yataqlarının işlənilməsi” şöbəsinin müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Arif Quliyevin 80 yaşı tamam olur.
AMEA Rəyasət Heyəti alimin elmi xidmətlərini nəzərə alaraq onun 80 illiyi ilə əlaqədar olaraq AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilməsinə dair qərar qəbul edib.
Arif Mehdi oğlu Quliyev 1963-cü ildə “Qaz-neft layı hidrodinamikasının bəzi məsələləri” mövzusunda namizədlik, 1974-cü ildə Moskvada “Çoxlaylı neft və qaz yataqlarının işlənməsinin qazohidrodinamiki hesablama üsulları” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib.
Alimin elmi-tədqiqat sahələri mürəkkəb realoji xüsusiyyətlərə malik çoxlaylı yataqların işlənməsinin layihələşdirmə üsullarının inkişafı, optimal praqnozlaşdırılma və karbohidrogen ehtiyyatlarının mənimsənilməsinin iqtisadi-riyazi modelinin yaradılması, proqnozlaşdırılma, neftçıxarmanın intensifikasiyasının yeni texnologiyalarının işlənilməsi və s. problemlərə həsr olunub. O, neft və qaz yataqlarının işlənilməsinin layihələndirilməsi və tənzimlənməsi üçün hidroqazotermodinamiki üsullar hazırlamış, layların və mayelərin süzülmə-tutum, reoloji və teplofiziki parametrlərinin təyini üçün yeni, yüksək səmərəli üsullar yaratmışdır. Layların neftverimini artıran və neft hasilatını intensivləşdirən üsullar hazırlamış və neftqazçıxarma kompleksinin bütün mərhələlərini nəzərə alan iqtisadi-riyazi modellər yaratmışdır. Alimin layların neft və qaz vermə əmsallarının artırılması və hasilatın intensivləşdirilməsi sahələrində fundamental və tətbiqi problemlərin işlənilməsində əhəmiyyətli xidmətləri vardır.
A.Quliyev 241 elmi əsərin, o cümlədən 9 monoqrafiya, kitab və lüğətin, istehsalatda tətbiq olunan 6 təlimat və metodik rəhbərliyin, 12 ixtira və patentin müəllifidir.
Onun elmi nəticələri dəfələrlə keçmiş SSRİ Elmlər Akadmeiyasının və Azərbaycan MEA-nın hesabatlarına və ali məktəb dərsliklərinə daxil edilmiş, eləcə də Azərbaycan, Rusiya və Türkmənistanın Qaradağ, Cənub, Bahar, Bulla-Dəniz, Satçem-Yu, Qotur-təpə və sairə yataqlarının işlənilməsinin texnoloji sxemlərinin tərtibi və təhlili üzrə aparılan işlərdə istifadə olunmuşdur.
AMEA-nın müxbir üzvü Arif Quliyev bir sıra beynəlxalq konfrans və simpoziumlarda elmi məruzələrlə çıxış edərək, xarici ölkələrdə Azərbaycan geologiya elmini uğurla təmsil etmişdir. Alim YUNOKAL şirkətinin əməkdaşları ilə birgə layihəyə əsasən Amerika Birləşmiş Ştatlarında elmi tədqiqat işləri aparmışdır.
A.Quliyev keçmiş SSRİ Elmlər Akadmeiyası “Neft və qaz yataqlarının işlənilməsi” üzrə Problem Şurasının üzvü və Azərbaycan MEA “Neftçıxarma” problemləri üzrə Elmi Şuranın sədr müavini, “AMEA-nın Xəbərlər (yer elmləri seriyası)” jurnalının baş redaktorunun müavini, bir sıra ixtisaslaşdırılmış şuraların, keçmiş SSRİ Ali və Orta İxtisas Təhsili və Maarif nazirliklərinin texniki fənlər üzrə metodiki şuralarının üzvü, Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasının elmi məsləhətçisi, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiyası Komissiyasında Yer elmləri üzrə Ekspert Şurasının sədri olmuşdur. Hazırda həmin şuranın sədr müavini kimi fəaliyyət göstərir.
Yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi sahəsində A.Quliyevin böyük xidmətləri vardır. Onun məsləhətçiliyi ilə 4 elmlər doktoru və rəhbərliyi ilə 14 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.

Corresponding member of ANAS Arif Guliyev awarded with Honor Title
On December 15, corresponding member of ANAS, Gubkin Prize Laureate, Institute of Geology, “Oil Fields Development” department, Doctor of Science in Technology, Professor Arif Guliyev is 80 years old.
Taking into account the scientific merits of the scientist, Presidium of ANAS has decided to award him with the Honor Title on the occasion of 80th anniversary.
Arif Mehdi oglu Guliyev was born in 1963, defended candidature thesis on “Some problems of hydrodynamics of gas-oil layer”, doctoral thesis on “Development of methods of hidrogasdynamic calculations of development of oil fields and gas “in Moscow 1974.
His research objects are Development of methods of hidrogasdynamic calculations of development of oil fields and gas; modelling of process of development of deposits with complex rheological behaviour system of wells at various modes; working out of applied programs for definition of indexes of development of deposits; economic-mathematical modelling, optimum forecasting and control of process of development of hydrocarbonaceous resources; building of effective methods of interpretation of results of hydrogastermodynamic researches of wells for the purpose of definition filtration-capacitor, rheological and thermodynamical parameters of layer.
Author of 241 scientific papers, 9 monograph, book and dictionary, as well as 6 instructions, methodic leadership, 13 invention and patents.
Attended the several international conferences and symposiums, held researches joint with YUNOKAL Company mostly in United States of America.
Arif Guliyev has been member of Problem Council on “Oil and gas deposits development” former USSR Academy of Sciences, deputy chairman of Scientific Council for Azerbaijan SSR “Oil-extracting” problems, deputy editor –in-chief of “ANAS News (earth sciences) journal, member of a number of specialized councils and methodological councils of the former USSR Higher and secondary Education and Enlightenment Ministries on technical subjects, scientific advisor of the Soviet Encyclopedia, Chairman of the Expert Council of Earth Sciences at the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan. Currently, acts as the deputy chairman of the same council. Supervised 4 doctors of sciences and 14 PhDs.