Məlumdur ki, 2013-cü ilin noyabr ayında Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu keçirilmişdir. Forumda iştirak edən Nobel mükafatı laureatı Corc Smut AMEA-nın Fizika İnstitutunda olmuş, institutun fəaliyyəti, nailiyyətləri və potensialı ilə tanış olmuş, alimlərlə fikir mübadiləsi aparmışdır. Sonra o, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadəyə müraciət edərək Azərbaycanda biofizika və kondensə olunmuş hal fizikasının daha da inkişaf etdirilməsinə dair 5 illik layihənin icra edilməsini təklif etmişdir. C.Smutun müraciəti və arqumentləri təhlil edilmiş və qəbul olunmuşdur. Qabaqcıl dünya alimlərinin fikrincə, XXI əsr biologiyada, o cümlədən biofizikada keyfiyyətcə yeni, ciddi elmi irəliləyişlər əsri olacaq. Eyni zamanda bu sahənin Azərbaycanda da inkişafı müasir dövrün tələblərindəndir. Fizika İnstitutunda C.Smut tərəfindən də qeyd olunan müasir elmi-texniki potensialın və qabaqcıl avadanlıqlarla iş təcrübəsinin mövcudluğu nəzərə alınaraq, Fizika İnstitutunun bazasında Biofizika və Smart Materiallar İnstitutunun yaradılması məqsədəuyğundur.
Qeyd edək ki, Biofizika və Smart Materiallar İnstitutu hədəfli dərman daşınması üçün müxtəlif tip və ölçülü nano-zərrəciklərin hazırlanması, funksional cəhətdən mühum zülallarda struktur-dinamika və funksiya arasındakı əlaqənin tədqiqini və s. nəzərdə tutur.
Bütün bunları nəzərə alaraq, AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra qərarlar qəbul edilib. AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinə tapşırılıb ki, akademiyada Biofizika və Smart Materiallar İnstitutunun yaradılması ilə bağlı ölkə rəhbərliyi qarşısında vəsatət qaldırsın.

Будет создан Институт биофизики и смарт-материалов НАНА
Известно, что в ноябре 2013 году был проведен Бакинский международный гуманитарный форум. Принимающий участие в форуме Нобелевский лауреат Джордж Смут побывал в Институте физики НАНА и был ознакомлен с деятельностью, достижениями и потенциалом института и обменялся мнениями с учеными. Он обратился президенту НАНА, академику Акифу Ализаде с предложением касательно реализации 5-летнего проекта, посвященного дальнейшему развитию биофизики и физики конденсированных сред в Азербайджане.
Обращение и аргументы Джорджа Смута были проанализированы и приняты. Учитывая наличие научно-технического потенциала и опыта работы с современным оборудованием, была отмечена целесообразность создания при Институте физики НАНА на базе Центра биофизики и смарт-материалов Института биофизики и смарт-материалов.
Отметим, что Институт биофизики и смарт-материалов предусматривает подготовку наночастиц различных типов и размеров для целевой транспортировки лекарств, а также исследование тенденции взаимосвязи между структурной динамикой и функцией в белках наиболее важных с функциональной точки зрения.
Учитывая все это, в ходе очередного заседания Президиума НАНА был принят ряд постановлений. Отделению физико-математических и технических наук НАНА было поручено поднять ходатайство перед властью страны в связи с созданием Института биофизики и смарт-материалов.
Контроль за выполнением соответствующего решения возложен на президента НАНА, академика Акифа Ализаде.