Akademik Mikayıl Hüseynovun 110 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
02.06.2015 07:26
2015-ci ildə Azərbaycanın görkəmli memarı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatları laureatı, akademik Mikayıl Ələsgər oğlu Hüseynovun anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Yarım əsrdən artıq bir dövrü əhatə edən zəngin fəaliyyəti ərzində Mikayıl Hüseynov Azərbaycanın milli memarlıq ənənələrini öz yeni axtarışları ilə zənginləşdirmiş və müasir texnologiyalardan istifadə edərək monumental tikililərin qiymətli nümunələrini yaratmışdır. Bakı şəhərinin hazırkı memarlıq simasının müəyyənləşməsində onun layihələri əhəmiyyətli yer tutur. Azərbaycan memarlığının elm kimi təşəkkülündə xüsusi rolu olan alimin ölkə üçün yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasında mühüm xidmətləri vardır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycanda memarlığın inkişafına və milli memarlıq elminin kadr potensialının formalaşdırılması işinə dəyərli töhfələr vermiş akademik Mikayıl Hüseynovun 110 illik yubileyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə, Azərbaycan Memarlar İttifaqının təkliflərini nəzərə almaqla, akademik Mikayıl Hüseynovun 110 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

В 2015 году исполняется 110 лет со дня рождения выдающегося азербайджанского архитектора, Героя Социалистического труда, лауреата государственных премий СССР и Азербайджанской Республики, академика Микаила Алескер оглу Усейнова.
В течение своей содержательной деятельности, охватывающей более чем полувековой период, Микаил Усейнов обогатил традиции азербайджанской национальной архитектуры новыми изысканиями и, используя современные технологии, создал ценные образцы монументальных строений. Его проекты занимают важное место в определении нынешнего архитектурного облика города Баку. Ученому, сыгравшему особую роль в формировании азербайджанской архитектуры как науки, принадлежат важные заслуги в подготовке высококвалифицированных кадров для страны.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 110-летнего юбилея академика Микаила Усейнова, внесшего ценный вклад в развитие архитектуры и формирование кадрового потенциала национальной архитектурной науки в Азербайджане, постановляю:
1.Национальной академии наук Азербайджана совместно с Министерством культуры и туризма Азербайджанской Республики и Министерством образования Азербайджанской Республики с учетом предложений Союза архитекторов Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 110-летнему юбилею академика Микаила Усейнова.