Akademik Mikayıl Hüseynovun 110 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
02.06.2015 07:26
2015-ci ildə Azərbaycanın görkəmli memarı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatları laureatı, akademik Mikayıl Ələsgər oğlu Hüseynovun anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Yarım əsrdən artıq bir dövrü əhatə edən zəngin fəaliyyəti ərzində Mikayıl Hüseynov Azərbaycanın milli memarlıq ənənələrini öz yeni axtarışları ilə zənginləşdirmiş və müasir texnologiyalardan istifadə edərək monumental tikililərin qiymətli nümunələrini yaratmışdır. Bakı şəhərinin hazırkı memarlıq simasının müəyyənləşməsində onun layihələri əhəmiyyətli yer tutur. Azərbaycan memarlığının elm kimi təşəkkülündə xüsusi rolu olan alimin ölkə üçün yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasında mühüm xidmətləri vardır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycanda memarlığın inkişafına və milli memarlıq elminin kadr potensialının formalaşdırılması işinə dəyərli töhfələr vermiş akademik Mikayıl Hüseynovun 110 illik yubileyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə, Azərbaycan Memarlar İttifaqının təkliflərini nəzərə almaqla, akademik Mikayıl Hüseynovun 110 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

In 2015, will be celebrated 110th anniversary of prominent architect of Azerbaijan, Socialist Labor Hero, State Laureate of USSR and Republic of Azerbaijan, academician Mikayil Alasgar oglu Huseynov.
During the rich activity covering more than half century Mikayil Huseynov enriched Azerbaijan national architecture art with his findings and created decent patterns of monumental buildings by means of modern technologies. His projects occupies major place in identifying current architectural face of Baku city. The scientist who had special role in emerging Azerbaijan architecture art as a science, contributed to hi-qualified staff training for the country as well.
Guiding by 32 clause of 109 item of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, with the goal to provide the hold of 110th anniversary of academician Mikayil Huseynov who gifted to development of Azerbaijan architecture art and staff training I hereby decree:
1. Azerbaijan National Academy of Sciences joint with AR Ministry of Culture and Tourism and AR Ministry of Education to conduct Action Plan devoted to acad. Mikayil Huseynov’s 110th anniversary by taking account suggestions of Azerbaijan Architects’ Union.