Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Xurşidbanu Natəvanın 190 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq 15 avqust 2022-ci il tarixində Milli Kitabxanada “Xurşidbanu Natəvan - 190” adlı sərginin açılış mərasimi, “Azərbaycan bədii fikrinin görkəmli siması Xan qızı Xurşidbanu Natəvan” adlı elektron məlumat bazasının və “Təhsil” nəşriyyatının yeni çap etdiyi Mustafa Çəmənlinin “Neyçin gəlməz” və Bəylər Məmmədovun “Xurşidbanu Natəvan” kitablarının təqdimatı olub.
Təqdimat mərasimində AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun baş direktoru, akademik Teymur Kərimli çıxış edib. Akademik qeyd edib ki, Xurşidbanu Natəvanın 190 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunması xalqımızın ədəbiyyata, incəsənətə, öz sənətkarlarına və dahi şəxsiyyətlərinə verdiyi dəyərin göstəricisidir. Teymur Kərimli öz çıxışında Natəvanın Füzuli ədəbi məktəbinin ən qüdrətli nümayəndələrindən biri olduğunu və XIX əsr Azərbaycan dilinin inkişafında böyük rol oynadığını da vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Əlyazmalar İnstitutunun baş elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru, professor Raqub Kərimov da çıxış edib. O bildirib ki, Xurşidbanu Natəvan Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində diqqətəlayiq yer tutan, parlaq istedada və qabaqcıl ideallara malik şəxsiyyət olub. Yaradıcılığa təxminən XIX əsrin 50-ci illərindən başlamış şairənin ilk vaxtlar “Xurşid” imzası ilə yazdığı şeirlərinin əksəriyyəti itib-batmış, yalnız cüzi bir hissəsi bizə gəlib çatıb. 1870-ci ildən etibarən şairə özünə “Natəvan” təxəllüsü götürərək, dərin məzmunlu qəzəllərini yaradıb. Onun başçılıq etdiyi ədəbi məclis öz ətrafında dövrün qabaqcıl ziyalılarını toplamış və Qarabağ ədəbi mühitinin inkişafına güclü təsir göstərib.
Qeyd edək ki, Xurşidbanu Natəvanın anadan olmasının 190 illiyinə həsr olunmuş tədbir Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.

Scientists of the Institute of Manuscripts spoke at an event dedicated to the anniversary of Khurshidbanu Natavan
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev “On the celebration of the 190th anniversary of Khurshidbanu Natavan” on August 15, 2022, the National Library hosted the opening ceremony of the exhibition entitled “Khurshidbanu Natavan – 190”, as well as the electronic database “Prominent person of Azerbaijani artistic thought Khan gyzy Khurshidbanu Natavan” and the presentation of new books “Why didn't you come” by Mustafa Chemenli and “Khurshidbanu Natavan” by Beylar Mammadov, published by the publishing house “Education”.
General director of ANAS Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli, academician Teymur Karimli made a speech at the presentation. Academician noted that the celebration of the 190th anniversary of Khurshidbanu Natavan at the state level is an indicator of the value of our people to literature, art, their artists and genius personalities. In his speech, Teymur Karimli emphasized that Natavan was one of the most powerful representatives of the Fuzuli literary school and played a great role in the development of the XIX century Azerbaijani language.
Chief researcher of the Institute of Manuscripts, doctor of philology, professor Ragub Karimov also made a speech at the event. He said that Khurshidbanu Natavan was a person who occupies a remarkable place in the history of Azerbaijani literature, has a bright talent and advanced ideals. Since the 50s of the XIX century, most of the poems written by the poetess under the signature of “Khurshid” have been lost, only a small part has come to us. Since 1870, the poetess took the pseudonym “Natavan” and created her gazals of deep content. The literary majlis headed by her gathered the leading intellectuals of the time around her and had a strong influence on the development of the Karabakh literary environment.
It should be noted that the event dedicated to the 190th anniversary of Khurshidbanu Natavan was jointly organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library.