Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Xurşidbanu Natəvanın 190 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq 15 avqust 2022-ci il tarixində Milli Kitabxanada “Xurşidbanu Natəvan - 190” adlı sərginin açılış mərasimi, “Azərbaycan bədii fikrinin görkəmli siması Xan qızı Xurşidbanu Natəvan” adlı elektron məlumat bazasının və “Təhsil” nəşriyyatının yeni çap etdiyi Mustafa Çəmənlinin “Neyçin gəlməz” və Bəylər Məmmədovun “Xurşidbanu Natəvan” kitablarının təqdimatı olub.
Təqdimat mərasimində AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun baş direktoru, akademik Teymur Kərimli çıxış edib. Akademik qeyd edib ki, Xurşidbanu Natəvanın 190 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunması xalqımızın ədəbiyyata, incəsənətə, öz sənətkarlarına və dahi şəxsiyyətlərinə verdiyi dəyərin göstəricisidir. Teymur Kərimli öz çıxışında Natəvanın Füzuli ədəbi məktəbinin ən qüdrətli nümayəndələrindən biri olduğunu və XIX əsr Azərbaycan dilinin inkişafında böyük rol oynadığını da vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Əlyazmalar İnstitutunun baş elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru, professor Raqub Kərimov da çıxış edib. O bildirib ki, Xurşidbanu Natəvan Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində diqqətəlayiq yer tutan, parlaq istedada və qabaqcıl ideallara malik şəxsiyyət olub. Yaradıcılığa təxminən XIX əsrin 50-ci illərindən başlamış şairənin ilk vaxtlar “Xurşid” imzası ilə yazdığı şeirlərinin əksəriyyəti itib-batmış, yalnız cüzi bir hissəsi bizə gəlib çatıb. 1870-ci ildən etibarən şairə özünə “Natəvan” təxəllüsü götürərək, dərin məzmunlu qəzəllərini yaradıb. Onun başçılıq etdiyi ədəbi məclis öz ətrafında dövrün qabaqcıl ziyalılarını toplamış və Qarabağ ədəbi mühitinin inkişafına güclü təsir göstərib.
Qeyd edək ki, Xurşidbanu Natəvanın anadan olmasının 190 illiyinə həsr olunmuş tədbir Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.

Ученые Института рукописей выступили на мероприятии, посвященном юбилею Хуршидбану Натаван
В соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О праздновании 190-летия Хуршидбану Натаван» 15 августа 2022 года в Национальной библиотеке состоялась церемония открытия выставки под названием «Хуршидбану Натаван - 190», а также электронной базы данных «Видное лицо Азербайджанской художественной мысли Хан гызы Хуршидбану Натаван» и состоялась презентация новых книг «Почему не пришел» Мустафы Чеменли и «Хуршидбану Натаван» Бейляра Мамедова, изданных издательством «Образование».
На презентации выступил генеральный директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, академик Теймур Керимли. Академик отметил, что празднование 190-летнего юбилея Хуршидбану Натаван на государственном уровне является показателем ценности, которую наш народ придает литературе, искусству, своим мастерам и гениальным личностям. В своем выступлении Теймур Керимли также отметил, что Натаван является одним из самых сильных представителей литературной школы Физули и сыграла большую роль в развитии азербайджанского языка XIX века.
На мероприятии также выступил главный научный сотрудник Института рукописей, доктор филологических наук, профессор Рагуб Керимов. Он отметил, что Хуршидбану Натаван была личностью, занимающей заметное место в истории азербайджанской литературы, обладающей ярким талантом и передовыми идеалами. Большинство стихотворений поэтессы, написанных в начале 50-х годов XIX века с подписью «Хуршид», утрачены, до нас дошла лишь небольшая часть. С 1870 года поэтесса взяла себе псевдоним «Натаван» и создавала свои газели глубокого содержания. Возглавляемый ею литературный меджлис сплотил вокруг себя передовую интеллигенцию того времени и оказал сильное влияние на развитие литературной среды Карабаха.
Отметим, что мероприятие, посвященное 190-летию со дня рождения Хуршидбану Натаван, было организовано совместно Министерством культуры Азербайджанской Республики и Национальной библиотекой.