Cəlilabad rayonu ərazisində aparılan arxeoloji qazıntı işləri ilə tanışlıq olub
AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Abbas Seyidov Cəlilabad rayonunun əlaqədar təşkilatlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə Cəfərxanlı kəndi ərazisində yerləşən neolit-xalkolit dövrlərinə aid “Paşa təpə” abidəsində aparılan arxeoloji qazıntılarla tanış olub.
Arxeoloq Vəfa Mahmudovanın rəhbərliyi ilə abidədə aparılan tədqiqatlar zamanı aşkar olunan maddi-mədəniyyət nümunələri rayonun tarixinə dair yeni elmi fikirlər söyləməyə əsas verir.
Cəlilabad rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rafiq Cəlilov abidədə aparılan qazıntılarla yerində tanış olub və belə obyektlərin gələcəkdə turizmin inkişafına mühüm töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Baş direktor abidə ilə, aşkar olunan tapıntılarla tanışlıqdan və arxeoloqlara müvafiq tapşırıqlar verdikdən sonra, bölgənin tarixi haqqında fikir mübadiləsi aparmaq üçün Cəlilabad Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rafiq Cəlilovla görüşüb. Görüşdə tarixi yerlərin turizm üçün imkanları, bu barədə xüsusi kitabın hazırlanması və mövzuya dair digər məsələlər müzakirə olunub.

Генеральный директор Института археологии, этнографии и антропологии НАНА, доктор исторических наук, профессор Аббас Сеидов с участием представителей соответствующих организаций Джалилабадского района ознакомился с археологическими раскопками на памятнике «Паша тепе», относящемся к эпохе неолита-халколита, расположенном на территории села Джафарханлы.
Образцы материальной культуры, обнаруженные в ходе исследований, проведенных на памятнике под руководством археолога В. Махмудовой, дают основание говорить о новых научных представлениях об истории района.
Глава Исполнительной власти Джалилабадского района Рафик Джалилов ознакомился с раскопками на месте и подчеркнул, что такие объекты внесут важный вклад в развитие туризма в будущем.
Генеральный директор встретился с главой Исполнительной власти Джалилабадского района Рафиком Джалиловым для обмена мнениями об истории региона после ознакомления с памятником, обнаруженными находками и дачи соответствующих поручений археологам. На встрече были обсуждены возможности исторических мест для туризма, подготовка специальной книги по этой теме и другие вопросы.