Cəlilabad rayonu ərazisində aparılan arxeoloji qazıntı işləri ilə tanışlıq olub
AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Abbas Seyidov Cəlilabad rayonunun əlaqədar təşkilatlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə Cəfərxanlı kəndi ərazisində yerləşən neolit-xalkolit dövrlərinə aid “Paşa təpə” abidəsində aparılan arxeoloji qazıntılarla tanış olub.
Arxeoloq Vəfa Mahmudovanın rəhbərliyi ilə abidədə aparılan tədqiqatlar zamanı aşkar olunan maddi-mədəniyyət nümunələri rayonun tarixinə dair yeni elmi fikirlər söyləməyə əsas verir.
Cəlilabad rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rafiq Cəlilov abidədə aparılan qazıntılarla yerində tanış olub və belə obyektlərin gələcəkdə turizmin inkişafına mühüm töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Baş direktor abidə ilə, aşkar olunan tapıntılarla tanışlıqdan və arxeoloqlara müvafiq tapşırıqlar verdikdən sonra, bölgənin tarixi haqqında fikir mübadiləsi aparmaq üçün Cəlilabad Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rafiq Cəlilovla görüşüb. Görüşdə tarixi yerlərin turizm üçün imkanları, bu barədə xüsusi kitabın hazırlanması və mövzuya dair digər məsələlər müzakirə olunub.

Acquaintance with archaeological excavations carried out in the territory of Jalilabad region
General director of the Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology of ANAS, doctor of historical sciences, professor Abbas Seyidov got acquainted with the archaeological excavations carried out at the “Pasha Tepe” monument of the Neolithic-Chalcolithic periods in Jafarkhanli village with the participation of representatives of related organizations of Jalilabad region.
The material and cultural samples discovered during the research conducted under the leadership of archaeologist Vafa Mahmudova give reason to give new scientific ideas about the history of the region.
The head of Jalilabad District Executive Authority Rafig Jalilov got acquainted with the excavations carried out at the monument on the spot and stressed that such facilities will make a significant contribution to the development of tourism in the future.
After reviewing the monument, the findings and giving appropriate instructions to the archaeologists, the general director met with Rafig Jalilov, head of the Jalilabad District Executive Authority, to exchange views on the history of the region. The possibilities of historical places for tourism, preparation of a special book on it and other issues on the topic were discussed at the meeting.