Pakistanın Lahor şəhərində yerləşən Pəncab Universitetinin Molekulyar Biologiya üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin direktoru, professor Kausar Maliki Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) qonağı olub.
Görüş çərçivəsində MBBİ-nin baş direktoru, akademik İradə Hüseynova ilə Pəncab Universitetinin Molekulyar Biologiya üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin direktoru, professor Kausar Maliki bu təşkilatlar arasında akademik əməkdaşlıq proqramının yaradılması haqqında razılıq memorandumu imzalayıb.
Memorandum tədqiqat və təhsil proqramları üzrə informasiyaların mübadiləsini, qarşılıqlı maraq kəsb edən elmi sahələr üzrə ixtisas artırma proqramlarının təşkilini, birgə elmi-tədqiqat layihələrinin və tədris proqramlarının həyata keçirilməsini, konfrans, seminar və master-siniflərin təşkilini və s. nəzərdə tutur. İmzalanan memorandum yeni elmi istiqamətlər üzrə və təhsil sahəsində institutun gənc kadrlarının hazırlanması üçün əhəmiyyət kəsb edir.

Директор Центра молекулярной биологии Пенджабского университета, расположенного в Лахоре, Пакистан, профессор Каусар Малики посетил Институт молекулярной биологии и биотехнологий (ИМББ).
В рамках встречи генеральный директор МББИ, академик Ирада Гусейнова и директор Центра передового опыта по молекулярной биологии Пенджабского университета, профессор Каусар Мелики подписали меморандум о взаимопонимании, о создании программы академического сотрудничества между этими организациями.
Меморандум предусматривает обмен информацией по исследовательским и образовательным программам, организацию программ повышения квалификации по научным направлениям, представляющим взаимный интерес, а также реализацию совместных научно-исследовательских проектов и учебных программ, организацию конференций, семинаров и мастер-классов и др. Подписанный меморандум имеет важное значение для подготовки молодых кадров института по новым научным направлениям и в сфере образования.