AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutu (GEİ) ilə Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti (ADAU) arasında əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb.
Tədbirdə GEİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, ADAU-nun rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Cəfərov, GEİ-nin elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehrac Abbasov və universitetin əməkdaşları iştirak ediblər.
Müqaviləyə əsasən kadr hazırlığı və elmi-tədqiqat sahəsində əməkdaşlıq məqsədilə GEİ-nin nəzdində ADAU-nun baza kafedrası yaradılıb. Kafedranın yaradılmasında məqsəd ADAU-da tədris prosesinin elmi tədqiqatla əlaqələndirilməsi, elm və təhsilin istehsalatla inteqrasiyasının gücləndirilməsi, magistr və doktorantlarda tədqiqatçılıq və peşə fəaliyyəti üçün zəruri olan praktiki bilik, bacarıq və vərdişlərin formalaşdırılması, genetika, biotexnologiya, virusologiya, seleksiya və toxumçuluq, tərəvəzçilik və meyvəçilik sahələrində elmi yeniliklərin və innovasiyaların tədris prosesinə cəlb edilməsi, birgə elmi tədqiqatların aparılması və inkişaf etdirilməsindən ibarətdir.
Universitetin Elmi şurasının iclasında İ.Cəfərov və Z.Əkpərov baza kafedrasının fəaliyyət istiqamətləri haqqında məruzə ilə çıxış etmişlər. Baza kafedrasında ADAU-nun magistr və doktorantlarının GEİ-nin əməkdaşları ilə birgə müasir üsullarla tədqiqat işləri aparmasının nəzərdə tutulduğu vurğulanıb.
İmzalama mərasimindən sonra AMEA-nın müxbir üzvü Z.Əkpərov Aqronomluq fakültəsinin professor-müəllim heyəti qarşısında “Azərbaycanda aqrar elm və təhsilin inkişaf perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirdən sonra ADAU-da yaradılmış yeni laboratoriyalara və auditoriyalara baxış keçirilib. Z.Əkpərov universitetdə son illərdə aparılan köklü islahatları yüksək qiymətəndirib.

Между Институтом генетических ресурсов (ИГР) НАНА и Азербайджанским государственным аграрным университетом (АГАУ) подписано соглашение о сотрудничестве.
В мероприятии принимали участие директор ИГР, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов, ректор АГАУ, член-корреспондент НАНА Ибрагим Джафаров, заместитель директора по научной работе ИГР, доктор философии по биологии Мехрадж Аббасов и сотрудники университета.
Согласно подписанному соглашению в целях кадровой подготовки и сотрудничества в сфере научных исследований при ИГР была учреждена «Базовая кафедра» АГАУ. Целью создания кафедры – координация образовательного процесса в АГАУ с научными исследованиями, усиление интеграции науки, образования и производства, формирование у магистрантов и докторантов практических знаний, умений и навыков, необходимых для исследовательской и профессиональной деятельности, применение в учебном процессе научных новшеств и инноваций в таких научных сферах, как «Генетика», «Биотехнология», «Вирусология», «Селекция и семеноводство», «Овощеводство» и «Плодоводство», а также проведение и развитие совместных научных исследований.
На заседании Ученого совета университета И.Джафаров и З.Акперов выступили с докладами о направлениях деятельности Базовой кафедры.
По завершении церемонии подписания соглашения член-корреспондент НАНА З.Акперов перед профессорско-преподавательским составом факультета «Агрономия» выступил с докладом «Перспективы развития аграрной науки и образования в Азербайджане».
После мероприятия были осмотрены новые лаборатории и аудитории, учрежденные в АГАУ. З.Акперов высоко оценил коренные реформы, реализованные в университет за последние годы.