AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Roida Rzayeva Türkiyənin Konya şəhərində təşkil edilən II Beynəlxalq Mövlana düşüncəsində bəşəri münasibətlər simpoziumunda iştirak edib.
Azərbaycanlı alim beynəlxalq konfransda “Mövlananın düşüncə dünyası” adlı məruzə ilə çıxış edib. Eyni zamanda Roida Rzayeva beynəlxalq simpoziumun elmi komitəsinin üzvü seçilib.
Alim Mövlananın düşüncələrinin dövrlər üstü olduğunu və bunun əsas səbəbi olaraq bəşəriyyətin daimi və universal prinsiplərini təsbit edə bilməsinin olduğunu qeyd edib. Diqqətə çatdırılıb ki, mütəfəkkirin həyatla əlaqədar fikirləri və düşüncələri bu gün bütün dünya tərəfindən qəbul edilən universal dəyərlərlə səsləşərək müasir dövrdə də aktuallığını qorumaqdadır. Məruzədə Mövlananın yaradıcılığında insanın müxtəlif baxım bucaqlarından təhlil edildiyi qeyd olunaraq ideal insandan bəhs edilib. Türk-İslam fəlsəfi fikrinin, eyni zamanda Türk mədəni mirasının bir hissəsi olan Ruminin dünya mədəniyyətinə və düşüncə tarixinə əhəmiyyətli töhfələr verdiyi qeyd olunub.
Roida Rzayevanın məruzəsi çox yüksək qiymətləndirilib və beynəlxalq simpoziumun təşkilatçıları adından ona məzmunlu çıxış və simpoziuma verdiyi töhfəyə görə təşəkkür bildirilib.

Ученый-востоковед Роида Рзаева приняла участие в международном симпозиуме
Заведующая отделом Института Востоковедения НАН Азербайджана имени академика З.М.Буниятова, доктор философских наук Роида Рзаева приняла участие во II Международном симпозиуме «Человеческие отношения в мышлении Мевляны», организованном 8-9 декабря в городе Конья, в Турции.
Азербайджанский ученый выступила на международной конференции с докладом на тему “Мир мыcлей Мевляны”. Роида Рзаева также была избрана членом научного комитета Международного симпозиума.
Ученый в своем докладе отмечает, что идеи Мевляны вне времени, а главной причиной этого является его способность определять постоянные и универсальные принципы человечества. Было отмечено, что взгляды и мысли мыслителя о жизни перекликаются c современными универсальными ценностями, принятыми всем миром, и сохраняют актуальность сегодня. В то же время в докладе говорится о том, что Мевляна в своих работах анализирует человека под разными углами зрения и обсуждает тему идеального человека. Было отмечено, что Руми, являющийся частью тюркско-исламской философской мысли, в то же время тюркского культурного наследия, внес значительный вклад в историю мировой культуры.
Доклад Роида Рзаевой был высоко оценен участниками и организаторами симпозиума, и Рзаевой была выражена благодарность от их имени за вклад и содержательное выступление.