“Poetika.izm” jurnalının növbəti sayı çapdan çıxıb
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Poetika.izm” elmi jurnalının növbəti sayı nəşr olunub.
Jurnal “ResearchGate”, “OAJI.net”, “Open Academic Journals Index”, “Internet Archive” beynəlxalq indeksləmə sistemlərinə daxildir.
“Poetika.izm” elmi jurnalının baş redaktoru AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylidir. Bu nömrə akademik İsa Həbibbəylinin “Azərbaycan sentimentalizminə baxış” məqaləsi ilə başlayır.
Jurnalın baş redaktor müavini filologiya elmləri doktoru, professor Tahirə Məmməd, məsul katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Maral Yaqubova, məsul redaktoru isə Ülkər Hüseynovadır.
Jurnal ədəbiyyatın mahiyyətini, qanunlarını, kateqoriyalarını, kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərini, məqsəd və funksiyasını, ədəbi dəyər məsələsini, ədəbi əsərin ərsəyə gəlmə şərtlərini mövzu olaraq seçən və işləyən ədəbiyyat nəzəriyyəsinə dair müxtəlif səpkili məqalə və araşdırmalara üstünlük verir.
“Elm və təhsil” nəşriyyatında çap olunan jurnalın bu sayı “Tarixi poetika”, “Ədəbi təhlil. Mətn poetikası”, “Janr, struktur, forma”, “İnterdisiplinar və multidisiplinar əlaqə”, “İZM”, “Təhlil metodları” və “Tərcümə nəzəriyyəsi” bölmələrindən ibarətdir. “Poetika.izm”in redaksiya heyətinə Azərbaycan, İtaliya, Latviya, Yaponiya, Polşa, Türkiyə, Bosniyanın alimləri daxildir.

Вышел в свет очередной номер журнала «Poetika.izm»
Издан очередной номер научного журнала Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА «Poetika.izm».
Журнал входит в международные базы ResearchGate, OAJI.net, Open Academic Journals Index, Internet Archive.
Главным редактором научного журнала «Poetika.izm» является президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Данный выпуск журнала начинается со статьи академика Исы Габиббейли «Взгляд на азербайджанский сентиментализм».
Заместителем главного редактора журнала является доктор филологических наук, профессор Тахира Мамед, ответственным секретарем – доктор философии по филологии, доцент Марал Ягубова, ответственным редактором – Улькяр Гусейнова.
В журнале публикуются статьи и исследования по теории литературы, освещающие такие вопросы, как сущность литературы, ее законы, категории, количественные и качественные показатели, цели и функции, литературная ценность, предпосылки создания литературного произведения и т.д.
Данный номер журнала, который вышел в свет в издательстве «Элм ве техсил», состоит из следующих рубрик: «Историческая поэтика», «Литературный анализ. Поэтика текста», «Жанр, структура, форма», «Интердисциплинарная и мультидисциплинарная связь», «İZM», «Методы анализа» и «Теория перевода». В редакционной коллегии журнала «Poetika.izm» представлены ученые из Азербайджана, Италии, Латвии, Японии, Польши, Турции и Боснии.