Qərbi Azərbaycan İcmasında icma rəhbərliyinin icmanın müxtəlif strukturlarında təmsil olunan, Qərbi Azərbaycan üzrə bir qrup tədqiqatçı alimlə görüşü keçirilib.
Görüşdə icmanın qarşısında duran vəzifələr, Qərbi Azərbaycan həqiqətlərinin sistemli şəkildə tədqiqi, nəşri və təbliği məsələləri müzakirə olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Qərbi Azərbaycan İcmasının sədri, deputat Əziz Ələkbərli görüşün məqsədi barədə məlumat verərək, Qərbi Azərbaycan həqiqətlərinin həm daxili, həm də xarici auditoriya üçün çatdırılma zərurətindən və üsullarından bəhs edib.
Bir neçə saat davam edən müzakirələr zamanı mövcud problemlərin bütün aspektləri nəzərdən keçirilib.
Müzakirələrdə icmanın sədri, deputat Əziz Ələkbərli, icma sədrinin müavini, deputat professor Hikmət Babaoğlu, icmanın şöbə müdiri Miraslan Bəkirli, professor Həsən Bayramoğlu, professor Fərrux Rüstəmov, AMEA-nın Tarix İnstitutunun Qərbi Azərbaycan tarixi şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov, tanınmış tarixçi alim Nazim Mustafa, dosent Cəlal Allahverdiyev, tədqiqatçı, AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun əməkdaşı Mirzə Ənsərli iştirak və çıxış ediblər.
Tədbirdə Qərbi Azərbaycan İcması tərkibində Elm komissiyasının yaradılması, onun müxtəlif tədqiqat sahələri üzrə bölmələrinin təşkil edilməsi və Komissiyanın işinə bu elm sahələri üzrə alimlərin cəlb edilməsi qərara alınıb. Komissiyanın işinə rəhbərlik Qərbi Azərbaycan İcması sədrinin müavini, deputat professor Hikmət Babaoğluya tapşırılıb.

В Общине Западного Азербайджана состоялась встреча руководства Общины с группой ученых-исследователей по Западному Азербайджану, представленных в различных структурах Общины.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в пресс-службе Общины Западного Азербайджана, на встрече были обсуждены задачи, стоящие перед Общиной, вопросы систематического исследования, публикации и пропаганды реалий Западного Азербайджана.
Открывая мероприятие вступительным словом, председатель Общины Западного Азербайджана, депутат Азиз Алекберли проинформировал о цели встречи, рассказал о необходимости и способах донесения реалий Западного Азербайджана как до местной, так и до зарубежной аудитории.
В ходе многочасовых дискуссий были рассмотрены все аспекты существующих проблем.
В обсуждениях приняли участие и выступили председатель Общины, депутат Азиз Алекберли, заместитель председателя Общины, депутат, профессор Хикмет Бабаоглу, заведующий отделом Общины Мираслан Бекирли, профессор Гасан Байрамоглу, профессор Фаррух Рустамов, профессор, заведующий отделом истории Западного Азербайджана Института истории НАНА Джаби Бахрамов, известный историк-ученый Назим Мустафа, доцент Джалал Аллахвердиев, исследователь Мирза Ансарли.
На мероприятии было принято решение о создании Комиссии по науке в составе Общины Западного Азербайджана, организации ее отделов по различным направлениям исследований и привлечении ученых в этих областях науки к работе комиссии. Руководство деятельностью комиссии поручено заместителю председателя Общины Западного Азербайджана, депутату, профессору Хикмету Бабаоглу.