AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Zərifə Əliyeva sentyabrın 2-də Regional və Beynəlxalq Elmi-texniki Araşdırmalar və Yardım Mərkəzi (CeRISS) tərəfindən təşkil edilmiş FP7 IncoNet Şərq Tərəfdaşlığı layihəsinin Belçika Krallığının Brüssel şəhərində keçirilmiş 2-ci Baş Assambleyasının iclasında iştirak edib.
İclasda 2013-cü ildən icrasına başlamış layihə çərçivəsində əldə olunan nəticələr müzakirə edilib, layihənin üçüncü və son il üçün nəzərdə tutulan fəaliyyət planı təqdim edilib.
Tədbirdə Regional və Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru və “Horizon-2020” 7-ci Çərçivə Proqram layihəsinin elmi koordinatoru Dr. Corc Bonas, Avropa Komissiyası Tədqiqat və İnnovasiya Müdirliyinin Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə məsul şəxsi Tieri Devar və digər ekspertlər iştirak ediblər.
Səfər çərçivəsində Z.Əliyeva, həmçinin sentyabrın 3-də "Horizon-2020" Çərçivə Proqramı üzrə IncoNet Şərq Tərəfdaşlığı layihəsinin təşkilatçılığı ilə “Avropa İttifaqı-ŞərqTərəfdaşlığı STI əməkdaşlığın indiki vəziyyəti və gələcək perspektivləri" mövzusunda keçirilmiş seminarda da iştirak edib.
Tədbirdə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin əsas maraqlı tərəflərinin (nazirliklər, maliyyə qurumları, və s.), eləcə də Avropa Komissiyası, Aİ Üzv Dövlətləri, Assosiativ ölkələrdən olan həmkarların iştirakı təsdiqlənib. Bu, ŞT üçün prioritetlərin baş planı, xüsusilə də indiyədək STI əməkdaşlığı çərçivəsində görülən işlərin, yaxın gələcəkdə enerji, iqlim dəyişikliyi və səhiyyə kimi üç sosial problemin, həmçinin digər ortaq məsələlərin (İKT, innovasiya, və s.) geniş müzakirəsinə və IncoNet Şərq Tərəfdaşlığı və ya digər müvafiq tədbirlər vasitəsilə həllinə geniş təkan verəcək.

Deputy Chief of Department of ANAS International Relations visits to Brussels
Deputy Chief of the Department of International Relations of ANAS Administration of  Presidium Zarifa Aliyeva participated in the second meeting of the General Assembly IncoNetEaP, organized by the Centre for Regional & International STI Studies & Support - CeRISS on September 2.
At the meeting was discussed the results achieved in the implementation of the project and presented the action plan intended for the third and final year of the project.
Zarifa Aliyeva also participated in the seminar "Prospects of scientific and technological innovation and cooperation between the European Union and the countries of the Eastern Partnership" held by the organization of the Eastern Partnership project IncoNet Framework Programme "Horizon 2020" on September3.
The event was also attended by Dr. George Bonas, executive director at Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, Dr. George BONAS, Founding Member and Managing Director of CeRISS (Centre for Regional & International STI Studies & Support), international relations officer at the EU Directorate for Research and Innovation Thierry Dewars and others.
At the event is confirmed the participation of major stakeholders (ministries, financial institutions, etc.), the Eastern Partnership as well as colleagues from the European Commission, the EU Member States, Associate countries.
It will promote an extensive discussion and the decision by means of the Eastern Partnership (IncoNet EaP) or the other appropriate measures of the master plan of priorities of VP, in particular, done within cooperation of works, three social problems as power, health care and climate change, and also other general questions (ICT, innovation, etc.) in the near future