Sentyabrın 19-da AMEA Şərqşünaslıq İnstitutu və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin kollektivləri İkinci Fəxri xiyabanda görkəmli şərqşünas alim, filologiya elmləri doktoru, professor Aida xanım İmanquliyevanın məzarını ziyarət edib, önünə əklillər qoyaraq, əziz xatirəsini ehtiramla anıblar.
Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova professor Aida xanım İmanquliyevanın Azərbaycan şərqşünaslığında yeni dövr ərəb ədəbiyyatının ilk tədqiqatçısı olduğunu söyləyib və onun çağdaş ərəb ədəbiyyatının tədqiqində yeni bir səhifə açdığını qeyd ediblər.
Professor Aida İmanquliyevanın zəngin elmi irsinin əhəmiyyətindən, elmi kadrların hazırlanmasındakı xidmətlərindən bəhs edən AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva, alimin Şərqşünaslıq İnstitutuna rəhbərlik etdiyi dövrdə bacarıqlı elm təşkilatçısı kimi özünü göstərdiyini xatırladıb.

Staffs of the Institute of Oriental Studies of ANAS and State Committee for Family, Women and Children Affairs have pilgrimaged the grave of Aida Imanguliyeva, notable orientalist-scientist, Dr. Philology and Professor, in the 2nd Alley of Honor, put wreath in front of it and commemorated her.
Director of the aforementioned institute corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva and chairman of State Committee for Family, Women and Children Affairs Hijran Huseynova stated that, Aida khanum Imanguliyeva was one of the first researchers of new era Arabic literature in Azerbaijan oriental studies and she has opened a new page in study of contemporary Arabic literature.
Dealing with Professor Aida Imanguliyeva’s rich academic heritage, merits in staff training, corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva noted her as a highly skilled scientific organizer during her leadership to the Institute of Oriental Studies.