AMEA-nın həqiqi üzvü, Əməkdar elm xadimi, Dövlət Mükafatı laureatı Yaqub Mahmudov Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının (TDABEA) Mükafat Komitəsinin 2023-cü il 3 fevral tarixli qərarı ilə “İstiqlal” ordeninə və “Türk dünyasında ilin adamı” beynəlxalq mükafatına layiq görülüb.
Tarixçi-alimə “İstiqlal” ordeni Türk dünyasının elm və təhsilindəki böyük xidmətlərinə görə, “Türk dünyasında ilin adamı” beynəlxalq mükafatı isə 2022-ci ildəki uğurlarına görə verilib.
Xatırladaq ki, Yaqub Mahmudov bundan əvvəl TDABEA-nın həqiqi üzvü seçilib və akademiyanın “Beynəlxalq Qızıl Ulduz” medalı, Beynəlxalq Atatürk Mükafatı və 2019-cu il üçün “Türk dünyasında ilin elm adamı” beynəlxalq mükafatı ilə təltif edilib.

Azerbaijani scientist Yagub Mahmudov receives Turkic world’s ‘Man of the Year’ international award
Full member of ANAS (Azerbaijan National Academy of Sciences), Honored Scientist, State Prize laureate Yagub Mahmudov has been declared “Man of the Year” in the Turkic world and awarded the “Istiglal” Order by the decision of the Award Committee of the International Academy of Sciences of Turkic World Studies dated February 3, 2023.
Yagub Mahmudov was awarded the "Istiqlal" Order in recognition of his outstanding services in the science and education in the Turkic world as well as the "Man of the Year in the Turkic World" international award for his achievements in 2022.
Historian-scientist Yagub Mahmudov was elected a full member of International Academy of Sciences of Turkic World Studies, and awarded the International Gold Star medal of the academy, the International Atatürk Award and the "Scientist of the Year in the Turkic World" international award for 2019.