“Böyük Qayıdış” Gənclər Təşkilatı tərəfindən AMEA Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin dəstəyi ilə Mərkəzi Elmi Kitabxanada (MEK) “Viki-mən” layihəsinə start verilib.
Layihənin açılış mərasimində təşkilat nümayəndələri, ekspertlər, təlimçilər və layihəyə seçilmiş gənclər iştirak ediblər.
“Böyük Qayıdış” Gənclər Təşkilatının sədri Nail Şükürov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin əməkdaşları Elnur Eltürk, Ofelya Zöhrablı, AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxananın “Vikipediya” təlimçisi Səbinə Abızadə layihənin əhəmiyyətindən danışaraq, müasir dünyamızda “Vikipediya” virtual platformasının informasiya müharibəsində rolunu, önəmini diqqətə çatdırıblar.
Həmçinin çıxışçılar gənclər tərəfindən ünvanlanan sualları cavablandırıblar.
Qeyd edək ki, 150-dən çox gəncin müraciət etdiyi layihədə müsahibə mərhələsini uğurla keçmiş 25 nəfər gənc iştirakçı haqqı qazanıb. 1 ay davam edəcək layihədə gənclər qruplar şəklində 8 sessiyadan ibarət praktiki “Vikipediya” təlimlərində iştirak edəcəklər.

В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) Национальной академии наук Азербайджана при поддержке отдела «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА началась реализация проекта Молодежной организации «Великое возвращение» «Вики-я».
На церемонии открытия приняли участие представители молодежной организации, эксперты, инструкторы тренингов, а также молодые участники, отобранные в проект.
В своих выступлениях председатель Молодежной организации «Великое возвращение» Наиль Шукюров, сотрудники отдела «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА Эльнур Эльтюрк и Офелия Зохраблы, инструктор Методического центра «Википедия» Центральной научной библиотеки НАНА Сабина Абызаде рассказали о значении проекта и большой роли виртуальной платформы «Википедия» в информационной войне в современный период.
Также ораторы ответили на вопросы участников проекта.
Отметим, что заявки на участие в проекте подали более 150-ти молодых людей, 25 из которых успешно прошли конкурс и были отобраны в проект. В ходе проекта, который будет продолжаться на протяжении 1 месяца, группы примут участие в практических Вики-тренингах, охватывающих 8 сессий.