AMEA-nın həqiqi üzvü, Əməkdar elm xadimi, Dövlət mükafatı laureatı Yaqub Mahmudov Avropa Təbiət Elmləri Akademiyasının (ATEA) Beynəlxalq Mükafat Komitəsinin 2022-ci il 23 dekabr tarixli qərarı ilə “Fenomen” (“Leonardo da Vinçi”) ordeninə və “Avropada ilin alimi” beynəlxalq mükafatına layiq görülüb.
Tarixçi-alimə “Fenomen” ordeni dünya elmi və təhsilindəki xidmətlərinə görə, “Avropada ilin alimi” beynəlxalq mükafatı isə 2022-ci ildəki uğurlarına görə verilib.
Yaqub Mahmudov tarixşünaslıqda ilk dəfə olaraq XV‐XVII əsrlərdə Azərbaycanın Avropa ölkələri ilə geniş diplomatik əlaqələr saxladığını və həmin ölkələrlə danışıqlar aparmış bir çox Azərbaycan diplomatlarının adlarını üzə çıxarıb. O, 1966-cı ildə “Ağqoyunlu dövlətinin Venesiya ilə qarşılıqlı əlaqələri (XV əsrin 60-70-ci illəri)” mövzusunda namizədlik dissertasiyası, 1989-cu ildə isə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universiteti Tarix fakültəsinin Elmi şurasında “Ağqoyunlu və Səfəvi dövlətlərinin Qərbi Avropa ölkələri ilə qarşılıqlı əlaqələri (XV əsrin II yarısı - XVII əsrin əvvəlləri)” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edib. Onun əsərləri indiyədək 15 dilə – türk, ingilis, rus, alman, ərəb, fars, fransız, gürcü, ibri, ispan, italyan, polyak, Ukrayna, urdu və rumın dillərinə tərcümə edilib.
Xatırladaq ki, Yaqub Mahmudov bundan əvvəl 7 beynəlxalq akademiyanın, o cümlədən İtaliyanın Beynəlxalq İqtisadi və Sosial Elmlər Akademiyasının, Avropa Təbiət Elmləri Akademiyasının, İtaliyanın Bonifasiana Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib və ATEA-nın “Qotfrid Vilhelm Leybnits” medalı və “Fəxri Legion” ordeni ilə təltif edilib.

Ягуб Махмудов удостоен международной награды «Ученый года в Европе»
Действительный член Национальной Академии наук Азербайджана, заслуженный деятель науки, лауреат Государственной премии Ягуб Махмудов решением Международного комитета по присуждению наград Европейской академии естественных наук (ЕАЕН) от 23 декабря 2022 года удостоен ордена «Феномен» («Леонардо да Винчи») и международной награды «Ученый года в Европе».
Как сообщили AзерTадж в Общественном объединении «Азербайджанские историки», орден «Феномен» вручен ученому-историку за заслуги в развитии мировой науки и образования, а международная награда «Ученый года в Европе» – за успехи в 2022 году. Он впервые в историографии выявил тот факт, что в XV-XVII веках Азербайджан поддерживал широкие дипломатические связи с европейскими странами, а также имена многих азербайджанских дипломатов, которые вели переговоры с этими государствами.
В 1966 году он защитил кандидатскую диссертацию на тему «Взаимные связи государства Аггоюнлу с Венецией (60-70-е годы XV века)», а в 1989 году на ученом совете исторического факультета Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова – докторскую диссертацию на тему «Взаимные связи государств Аггоюнлу и Сефеви со странами Западной Европы (вторая половина XV века – начало XVII века)».
Его труды переведены на 15 языков – турецкий, английский, русский, немецкий, арабский, фарсидский, французский, грузинский, иврит, испанский, итальянский, польский, украинский, урду и румынский.
Напомним, что видный азербайджанский ученый Ягуб Махмудов избирался действительным членом семи международных академий, в том числе Итальянской международной академии экономических и социальных наук, Европейской академии естественных наук и итальянской Академии Бонифациана, был удостоен медали имени Готфрида Вильгельма Лейбница и ордена Почетного легиона ЕАЕН.