AMEA-nın həqiqi üzvü, Əməkdar elm xadimi, Dövlət mükafatı laureatı Yaqub Mahmudov Avropa Təbiət Elmləri Akademiyasının (ATEA) Beynəlxalq Mükafat Komitəsinin 2022-ci il 23 dekabr tarixli qərarı ilə “Fenomen” (“Leonardo da Vinçi”) ordeninə və “Avropada ilin alimi” beynəlxalq mükafatına layiq görülüb.
Tarixçi-alimə “Fenomen” ordeni dünya elmi və təhsilindəki xidmətlərinə görə, “Avropada ilin alimi” beynəlxalq mükafatı isə 2022-ci ildəki uğurlarına görə verilib.
Yaqub Mahmudov tarixşünaslıqda ilk dəfə olaraq XV‐XVII əsrlərdə Azərbaycanın Avropa ölkələri ilə geniş diplomatik əlaqələr saxladığını və həmin ölkələrlə danışıqlar aparmış bir çox Azərbaycan diplomatlarının adlarını üzə çıxarıb. O, 1966-cı ildə “Ağqoyunlu dövlətinin Venesiya ilə qarşılıqlı əlaqələri (XV əsrin 60-70-ci illəri)” mövzusunda namizədlik dissertasiyası, 1989-cu ildə isə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universiteti Tarix fakültəsinin Elmi şurasında “Ağqoyunlu və Səfəvi dövlətlərinin Qərbi Avropa ölkələri ilə qarşılıqlı əlaqələri (XV əsrin II yarısı - XVII əsrin əvvəlləri)” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edib. Onun əsərləri indiyədək 15 dilə – türk, ingilis, rus, alman, ərəb, fars, fransız, gürcü, ibri, ispan, italyan, polyak, Ukrayna, urdu və rumın dillərinə tərcümə edilib.
Xatırladaq ki, Yaqub Mahmudov bundan əvvəl 7 beynəlxalq akademiyanın, o cümlədən İtaliyanın Beynəlxalq İqtisadi və Sosial Elmlər Akademiyasının, Avropa Təbiət Elmləri Akademiyasının, İtaliyanın Bonifasiana Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib və ATEA-nın “Qotfrid Vilhelm Leybnits” medalı və “Fəxri Legion” ordeni ilə təltif edilib.

Azerbaijani scientist Yagub Mahmudov receives “Scientist of the Year in Europe” international award
Full member of ANAS (Azerbaijan National Academy of Sciences), Honored Scientist, State Prize laureate Yagub Mahmudov has received the “Scientist of the Year in Europe” international award, and awarded “Order of Phenomena” (Leonardo da Vinci) by the decision of International Award Committee of European Academy of Natural Sciences (EANS) dated December 23, 2022.
According to the "Azerbaijan Historians" Public Union, Yagub Mahmudov was awarded “Order of Phenomena” (Leonardo da Vinci) in recognition of his services in the worldwide science and education, as well as the “Scientist of the Year in Europe” international award for his achievements in 2022.
Yagub Mahmudov was the first historian to reveal Azerbaijan’s vast diplomatic relations with European countries in 15-17th centuries as well as names of Azerbaijani diplomats who held talks with European countries.
He defended his thesis for a Candidate’s degree entitled "Mutual relations between the Aghgoyunlu state and the Republic of Venice (60-70s of the 15th century)" in 1966 and his doctoral thesis on "Mutual relations of Aghgoyunlu and Safavid states with the Western European countries (2nd half of 15th – early 17th centuries)” at the Scientific Council of the Moscow State University after M.V. Lomonosov in 1989. His works have been translated into 15 languages, including Turkish, English, Russian, German, Arabic, French, Georgian, Hebrew, Ukrainian, Spanish, Italian, Farsi, Urdu and others.
Yagub Mahmudov has also been elected a full member of 7 international academies, including European Academy of Natural Sciences (EANS), Italy’s International Academy of Economic and Social Sciences, and the Boniface Academy as well as awarded “Gottfried Wilhelm Leibniz” medal and “Legion of Honor” order of the European Academy of Natural Sciences.