Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı ilə Türk dünyası Ədəbiyyat institutları direktorlarının iclası keçirilib.
Tədbiri Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti, professor Darxan Kıdırəli açıb və Türk Dövlət Başçılarının Sammitinin qərarına əsasən “Ortaq türk ədəbiyyatı” dərsliyinin hazırlanmasının qarşıya qoyulduğu nəzərə çarpdırılıb. O, 2014-2015-ci illərdə “Ortaq türk tarixi” dərsliyinin hazırlanması və geniş müzakirələrdən sonra artıq çapa təqdim edildiyini bildirib. Qeyd olunub ki, Türk dünyası Ədəbiyyat institutları direktorları rəhbərlik etdikləri institutların alimləri ilə birlikdə 2015-2016-cı illərdə “Ortaq türk ədəbiyyatı”nın proqramını və dərsliyini hazırlayaraq çap üçün təqdim etməlidirlər.
Türk dünyası Ədəbiyyat institutları direktorlarının iclasında hazırlanması nəzərdə tutulan “Ortaq türk ədəbiyyatı” dərsliyinin əhatə dairəsi və strukturu ilə bağlı məsələlər müzakirə obyektinə çevrilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli iclasda “Türk xalqları ədəbiyyatının dövrləşdirilməsi konsepsiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzə ətrafında çıxış edən Qırğızıstan Elmlər Akademiyasının Humanitar və İctimai Elmlər üzrə vitse-prezidenti, akademik Abdildacan Akmatalıyev, Türkiyə Dil Qurumunun başqanı, professor Mustafa Kaçalin, Lev Qumilyov adına Qazaxıstan Dövlət Avroasiya Universiteti Ədəbiyyat kafedrasının müdiri, akademik Seit Kaskabasov, Tatarıstan Elmlər Akademiyası Dil, Ədəbiyyat və Sənət İnstitutunun direktoru, professor Kim Minullin və Qazaxıstan Elm və Təhsil Nazirliyinin Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, professor Ualixan Kalicanov türk xalqları ədəbiyyatı tarixinin təqdim olunan dövrləşdirilməsi konsepsiyasına dair fikir və mülahizələrini bildirərək məruzəçiyə suallar veriblər. Geniş müzakirələrdən sonra “Ortaq türk ədəbiyyatı” dərsliyi üçün ilkin layihədə təqdim olunan dövrləşmələrin təxmini bölgüsü əvəzinə akademik İsa Həbibbəylinin təklif etdiyi türk xalqlarının min ildən çox dövrü əhatə edən ədəbiyyat tarixinin inkişaf yolunu əks etdirən 6 mərhələ üzrə dövrləşdirilməsi haqqındakı prinsiplər məqbul hesab edilib.
Bundan başqa, Türk dünyası Ədəbiyyat institutları direktorlarının iclasında Beynəlxalq Türk Akademiyasının nəşrini nəzərdə tutduğu “Ortaq Atalar Mirası” adlı 100 cildlik nəşrin ilk 10 cildinin müzakirəsi keçirilib. Müzakirələr nəticəsində birinci on cildə daxil olan türk dillərində yazılmış ortaq əsərlər müəyyən olunub və həmin əsərlərin çapa hazırlanması haqqında qərarlar qəbul edilib. Mahmud Kaşqarinin “Divani-lüğət-it Türk”, Yusif Balasaqunlunun “Kudatku-bilik” və Orxon-Yenisey kitabələrinin Türkiyə Dil və Kültür Qurumları, Əlişir Nəvainin əsərlərinin Özbəkistan Elmlər Akademiyası, “Manas” dastanının Qırğızıstan Elmlər Akademiyası, Xoca Əhməd Yəsəvinin “Divani-hikmət” əsərinin Qazaxıstan Elmlər Akademiyasının Muxtar Auezov adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən çapa hazırlanması tövsiyə edilib.
AMEA “Ortaq Atalar Mirası” layihəsinə daxil edilmiş “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarının Drezden və Vatikan nüsxələrinin çapını, “Koroğlu” dastanının və Məhəmməd Füzuli bircildliyinin nəşrə hazırlanmasını öz üzərinə götürmüşdür.
Sonda Türkdilli respublikaların Ədəbiyyat institutları arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair memorandumun imzalanması mərasimi keçirilib. Memorandumu Azərbaycan tərəfdən AMEA vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli imzalayıb.
Türk dünyası Ədəbiyyat institutları direktorlarının növbəti toplantısının 2016-cı ilin yazında Kazan şəhərində keçirilməsi qərara alınıb.

При организационной поддержке Международной Тюркской академии в столице Казахстана Астане состоялось заседание директоров институтов литературы тюркского мира.
Объявив мероприятие открытым, президент Международной Тюркской академии, профессор Дархан Кыдырали довел до сведения участников, что согласно решению Саммита глав тюркских государств были поставлены задачи по подготовке учебника «Общетюркская литература». Он отметил, что учебник «Общетюркская история», подготовленный в 2014-2015 гг., после широких обсуждений уже представлен для печати. Было добавлено, что директора институтов литературы тюркского мира совместно с учеными руководимых ими институтов, подготовив программу учебника «Общетюркская литература» в 2015-2016 гг., собираются представить его для печати.
Вопросы, связанные со сферой охвата и структурой подготавливаемого учебника, стали предметом обсуждений в заседании директоров институтов литературы тюркского мира.
На мероприятии вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли выступил с докладом «Концепция периодизации литературы тюркских народов». Выступившие по докладу вице-президент по гуманитарным и общественным наукам Академии наук Киргизии, академик Абдильдаджан Акматалыев, председатель Тюркской языковой группы, профессор Мустафа Качалин, заведующий кафедрой литературы Евразийского национального университета им. Льва Гумилева Республики Казахстан, академик Сейит Каскабасов, директор Института литературы и искусства Академии наук Республики Татарстан, профессор Ким Миннулин и директор Института литературы Министерства науки и образования Республики Казахстан, профессор Уалихан Калиджанов выразили свои мнения и взгляды относительно концепции периодизации истории литературы тюркских народов. После широких обсуждений вместо приблизительного подразделения периодизаций, предложенного на предварительном проекте, представленные Исой Габиббейли принципы по шестиэтапной периодизации, отражающие тысячелетний путь развития истории литературы тюркских народов, были оценены удовлетворительно.
На заседании институтов литературы тюркского мира также были обсуждены первые 10 экземпляров из 100 «Общего наследия отцов», издание которого предусматривается Международной Тюркской академией. В результате обсуждений были определены общие произведения на тюркских языках, входящих в состав первых 10 экземпляров, и приняты решения об их подготовке к печати. Такие произведения как «Диван лугат ат-турк» Махмуда аль-Кашкари, «Кудатку билик» Юсифа Баласугуни и орхоно-енисейские надписи подготовят к печати центры турецкого языка и культуры, произведения Алишера Наваи - Академия наук Узбекистана, эпос «Манас» - Академия наук Киргизии, «Диван-и-хикмет» Ахмеда Ясави - Институт литературы им. Мухтара Ауэзова Академии наук Республики Казахстан.
Включенные в проект «Общее наследие отцов» дрезденский и ватиканский экземпляры «Китаби-Деде Коркут», дастан «Кёроглу» и однотомник Мухаммеда Физули, подготовит к изданию НАНА.
В заключение состоялась церемония подписания меморандума о взаимном сотрудничестве между институтами литературы тюркоязычных республик. Со стороны Азербайджана меморандум был подписан вице-президентом НАНА, академиком Исой Габаббейли.
Было принято решение о проведении очередного совета директоров институтов литературы тюркского мира весной 2016-го года в городе Казани.