AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Neft və Qaz İnstitutu ilə Özbəkistanın Neft və Qaz Yataqlarının Geologiyası və Kəşfiyyatı İnstitutu arasında memorandum imzalanıb.
Müqavilə Neft və Qaz İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Heydər Əliyev və Azərbaycan neft strategiyası: neft-qaz geologiyası və geotexnologiyalarında irəliləyişlər” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans çərçivəsində imzalanıb.
Sənədi Neft və Qaz İnstitutu tərəfindən baş direktor, akademik Fəxrəddin Qədirov, Özbəkistanın Neft və Qaz Yataqlarının Geologiyası və Kəşfiyyatı İnstitutu tərəfindən isə direktor, geoloji-minerologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Odaşa Karşıyev imzalayıblar.
Görüş zamanı tərəflər arasında imzalanmış müqavilə çərçivəsində elmi məsələlər müzakirə edilib. Müqaviləyə əsasən, nəzəri, laboratoriya tədqiqatları, habelə ekspedisiya işləri zamanı prioritet istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq planlaşdırılıb.
Müştərək elmi konfransların, simpoziumların, seminarların və işçi görüşlərin təşkili, eləcə də birgə elmi-tədqiqat işləri zamanı əldə edilmiş elmi, texniki, metodiki, iqtisadi və digər nəticələr monoqrafiya, məqalə və konfrans materialları şəklində birgə illik hesabatlarda istifadə olunacaq.

Подписан меморандум между Институтом нефти и газа Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Институтом геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений Узбекистана.
Документ был подписан в рамках международной научно-практической конференции «Гейдар Алиев и нефтяная стратегия Азербайджана: достижения нефтегазовой геологии и геотехнологий», посвященной 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева, которая прошла при организационной поддержке Института нефти и газа.
Меморандум подписали генеральный директор Института нефти и газа, академик Фахраддин Гадиров и директор Института геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений Узбекистана, доктор философии по геолого-минералогическим наукам Одаш Каршиев.
В ходе встречи стороны обсудили предстоящее научное сотрудничество. Согласно документу, предусмотрено осуществление сотрудничества, нацеленного на проведение теоретических и лабораторных исследований в приоритетных сферах, а также экспедиционных работ.
Помимо этого, в совместных годовых отчетах найдут свое отражение такие вопросы, как организация совместных научных конференций, симпозиумов, семинаров и рабочих встреч, а полученные в ходе научно-исследовательских работ научные, технические, методические, экономические и прочие результаты будут освещены в монографиях, статьях, материалах конференций и т.д.