Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) rəhbəri, professor Hasan Mandal AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə təşəkkür məktubu ünvanlayıb.
“26 iyul 2023-cü il tarixli xoş məktubunuzla bağlı, ilk növbədə, mənə və təşkilatımıza səmimi təbriklərinizə görə təşəkkürümü bildirirəm.
Vurğuladığınız kimi, təşkilatımızın 60 illik yubileyi qeyd olunur. Bu çərçivədə Türkiyənin elm və texnologiya sahəsinin ən mühüm aktorlarından biri olan TÜBİTAK son illərdə böyük uğurlara imza atıb və beynəlxalq platformalarda əldə etdiyi sanballı mövqeyə malikdir.
Milli platformada müsbət irəliləyişlərlə yanaşı, beynəlxalq fəaliyyətimiz də təşkilatımızın hazırkı mövqeyə çatmasına mühüm töhfə verib. Bu kontekstdə uzun tarixə malik Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə qurduğumuz sıx əməkdaşlıq qurumumuzun bilik və təcrübəsini daha da artırmağa imkan verib. Müxtəlif əməkdaşlıq formalarından istifadə etməklə bu əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi prioritet məqsədlərimizdən biridir.
Xoş düşüncələrinizə və təbrik məktubunuza görə Sizə bir daha təşəkkür edir, Sizə və dəyərli Akademiyanıza uğurlar arzulayıram.
Prof., Dr. Hasan Mandal”.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Türkiyə Cümhuriyyətinin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) yaranmasının 60 illiyi münasibətilə ötən ay qurumun rəhbəri, professor Hasan Mandala təbrik məktubu ünvanlamışdı.

Руководитель Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK), профессор Хасан Мандал направил президенту НАНА, академику Исе Габиббейли благодарственное письмо.
«Выражаю Вам благодарность за сердечное письмо, направленное в нашу организацию 26 июля 2023 года, и искренние поздравления.
Как было подчеркнуто Вами, отмечается 60-летний юбилей нашей организации. За последние годы TÜBİTAK, являющийся одним из основных акторов Турции в сфере науки и технологий, достиг больших успехов и занял одно из ведущих мест на международных платформах.
Наша деятельность на международной арене, наряду с продвижением вперед в рамках национальной платформы, внесла весомый вклад в достижение организацией нынешнего уровня развития. В этом контексте тесное сотрудничество, налаженное с Национальной академией наук Азербайджана, имеющей долгую историю развития, позволило еще больше увеличить знания и опыт нашей структуры. Одной из наших приоритетных целей является углубление этих связей с использованием различных форм сотрудничества.
Еще раз выражаю Вам благодарность за поздравительное письмо и приятные пожелания, желаю Вам и дорогой Академии наук успехов.
Профессор Хасан Мандал».
Отметим, что в прошлом месяце президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли направил руководителю Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK), профессору Хасану Мандалу поздравительное письмо по случаю 60-летия со дня создания организации.