Azərbaycan-Türkiyə elmi əlaqələrinin inkişafında yeni mərhələ
Məlumdur ki, Azərbaycan və Türkiyə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də sıx əlaqələr mövcuddur. 2022-ci ilin mayında ilk dəfə Türkiyədən kənarda Bakıda keçirilən “Teknofest Azərbaycan” festivalı, hər iki ölkənin elmi qurumlarının təşkili və iştirakı ilə baş tutan çoxsaylı tədbirlər, müştərək layihələr və proqramların həyata keçirilməsi – bütün bu təşəbbüslər ikitərəfli elmi əməkdaşlığın bariz nümunəsidir.
Sentyabrın 5-də Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində (MATM) Türkiyənin Aydın Adnan Menderes Universiteti, Səlcuk Universiteti, MATM, AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutu, həmçinin Şimali Makedoniya, Albaniya, Ukrayna və Almaniyanın bir sıra elmi qurumlarının birgə təşkilatçılığı ilə XVII Beynəlxalq Türk Sənəti, Tarixi və Folkloru Konqresinin açılış mərasimi baş tutub. Beynəlxalq tədbir muzeyin direktoru, respublikanın əməkdar elm xadimi, akademik Nailə Vəlixanlıya həsr edilib. Konqres çərçivəsində ənənəvi olaraq müxtəlif sənət növlərini əhatə edən sərgi də təşkil olunub.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikası və Türkiyə Cümhuriyyətinin dövlət himnləri səsləndirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bütün iştirakçıları AMEA adından salamlayaraq bu kimi təşəbbüslərin əsas məqsədinin Azərbaycan-Türkiyə elmi, ədəbi, mədəni, tarixi əlaqələrinin müasir inkişaf səviyyəsi haqqında məlumatları iki ölkənin ictimaiyyətinə çatdırmaq və qarşıda duran vəzifələri müəyyən etməkdən ibarət olduğunu bildirib. Akademik Nailə Vəlixanlının çoxşaxəli fəaliyyətinin konqresin çoxaspektli olmasına şərait yaratdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli tədbirin ölkələrarası əlaqələrin inkişafında yeni bir mərhələ olacağına əminliyini bildirib.
MATM-ın direktorunun elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında ətraflı danışaraq AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, akademik Nailə Vəlixanlı qədim və orta əsrlər Azərbaycan tarixi, mənbəşünaslığı və ictimai fikrinin əsas tədqiqatçılarındandır: “Görkəmli alimimiz, akademik Ziya Bünyadov Azərbaycan tarixinin mənbələr əsasında tədqiq və şərh edilməsi sahəsində fundamental məktəb yaradıb. Ziya Bünyadov məktəbinin yetirməsi olan akademik Nailə Vəlixanlı həm bu məktəbi davam və inkişaf etdirib, həm də öz məktəbini yaradıb. Akademik Ziya Bünyadov VII-XII əsrlər Azərbaycan tarixini araşdırıb, akademik Nailə Vəlixanlı isə bu çərçivəni XIII-XIV əsrlərədək genişləndirib, bununla kifayətlənməyib digər dövrlərin, hətta müasir dövrün bir çox aktual problemləri haqqında öz sözünü deyib. Arsen Şaqinyan və Zori Balayanın irəli sürdükləri əsassız iddialara verdiyi cavablarla isə akademik Nailə Vəlixanlı həm də alim-vətəndaş missiyasını yüksək səviyyədə yerinə yetirib”.
Akademik Nailə Vəlixanlının çoxsaylı ərəbdilli mənbələri Azərbaycan tarixşünaslığına ilk dəfə daxil etdiyini qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli alimin bu mənbələri Azərbaycan və rus dillərinə tərcümə etdiyini, akademik fundamental tarixşünaslığın əsaslarını yaratdığını vurğulayıb. Bildirib ki, akademik Nailə Vəlixanlı bir çox elmlər və fəlsəfə doktorlarını yetişdirib, çoxsaylı elmi işlərin rəyçisi, opponenti olub, bir sözlə yeni nəsil tarixçilərinin formalaşması və inkişafına böyük töhfələr verib.
AMEA rəhbəri alimin muzey qurucusu kimi fəaliyyətindən bəhs edərək Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin ölkənin ən iri muzeyi olmaqla yanaşı həmçinin nüfuzlu elmi-tədqiqat mərkəzi olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, Akademiyanın bir çox institutu MATM-ın arxiv və fondlarından mütəmadi olaraq istifadə edir.
Yaradılan beynəlxalq əlaqələrdən söz açan akademik İsa Həbibbəyli muzeyin Avropa ölkələri, Çin, Orta Asiya respublikaları və dünyanın digər yerlərində keçirilən tədbirlərdə Azərbaycanı layiqincə təmsil etdiyini vurğulayıb, qardaş Türkiyənin elmi qurumları ilə sıx əməkdaşlığın nəticəsi olaraq bu kimi tədbirlərin ümummilli lider Heydər Əliyevin səsləndirdiyi “Bir millət – iki dövlət” tezisinin elm sahəsində təzahürü olduğunu qeyd edib: “Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Cümhuriyyəti Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın yüksək səviyyəyə çatdırdıqları ölkələrarası strateji tərəfdaşlıq əlaqələri və geniş əməkdaşlıq digər sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də öz sözünü deyir və gələcəkdə də deyəcək”.
Çıxışının sonunda AMEA rəhbəri akademik Nailə Vəlixanlıya ölkə alimlərinin 10 illik əməyinin bəhrəsi olan 2 cilddən ibarət Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitabı”nı təqdim edib və konqresin işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra qarşılıqlı xatirə hədiyyələri təqdim edilib.
Muzeyin qonaqlarını salamlayan MATM-ın direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı konqres təşkilatçılarına bu təşəbbüsə görə minnətdarlığını bildirib, tədbirin tək öz şəxsiyyəti və fəaliyyətinə deyil, bütövlüklə Azərbaycan elminə verilən dəyərin təzahürü olduğunu vurğulayıb. Türkiyə elmi qurumları ilə müştərək konfransların dəfələrlə keçirildiyini bildirən akademik hazırkı tədbirin daha genişmiqyaslı olduğunu dilə gətirib, konqresə canlı və onlayn qoşulan çoxsaylı əcnəbi alimlərin iştirakını yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun baş direktoru, professor Kərim Şükürov, konqres təşkilatçılarından Səlcuk Universitetinin professoru Osman Kunduracı və Aydın Adnan Menderes Universitetinin professoru Əhməd Aytac akademik Nailə Vəlixanlının çoxşaxəli fəaliyyətindən danışıb, alimin əsərlərinin Azərbaycan tarixşünaslığının ayrılmaz parçası olduğunu vurğulayıb, akademikə gələcək elmi və muzey quruculuğu fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar. Qonaqlar təşkil olunan bu kimi tədbirlərin Türk dünyası birliyinin daha da möhkəmləndirilməsi məqsədini daşıdığını, builki konfransın coğrafiyasının əhəmiyyətli dərəcədə genişləndiyini xüsusi olaraq qeyd ediblər.
Açılış mərasimi bədii hissə ilə davam etdirilib. Bədii hissədə tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, etnoqraf-alim Gülzadə Abdulovanın rəhbərliyi ilə “Alaca” milli geyim evində hazırlanan Azərbaycan milli geyimləri nümayiş etdirilib, müxtəlif musiqi kompozisiyaları səsləndirilib.
Daha sonra plenar iclasda MATM-ın elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru, dosent Fərhad Cabbarov, professor Əhməd Aytac və professor Kərim Şükürov elmi məruzələrlərlə çıxış ediblər.
Konqres işini bölmə iclasları ilə davam etdirib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq tədbirdə iştirak etmək üçün Türkiyədən Azərbaycana 12 alim gəlib. Konqresə onlayn şəkildə Türkiyə ilə yanaşı Şimali Makedoniya, Albaniya, Ukrayna, İran, Türkmənistan, Rusiya (Dağıstan), Hindistan, Bolqarıstan, Moldova (Qaqauziya), Özbəkistan təmsilçiləri qoşularaq tarix, arxeologiya, numizmatika, sənətşünaslıq, ədəbiyyat, fəlsəfə, habelə humanitar və ictimai elmlərin digər sahələrini əhatə edən elmi məruzələrlə çıxış ediblər.

Новый этап в развитии азербайджано-турецких научных связей
Известно, что между Азербайджаном и Турцией установлены тесные связи во всех сферах, в том числе и в научной. Наглядным примером двустороннего научного сотрудничества является проведение в мае 2022 года фестиваля «TEKNOFEST Азербайджан», который прошел впервые за пределами Турции именно в Баку, организация многочисленных совместных мероприятий, реализация совместных проектов и программ и многое другое.
Очередным примером тесного сотрудничества между Азербайджаном и Турцией является XVII Международный конгресс «Искусство, история и фольклор тюркских народов», церемония открытия которого состоялась 5-го сентября в Национальном музее истории Азербайджана (НМИА) Министерства культуры Азербайджанской Республики. Организаторами конгресса выступили Университет Аднана Мендереса и Сельджукский университет Турции, НМИА, Институт архитектуры и искусства НАНА, а также ряд научных организаций Северной Македонии, Албании, Украины и Германии. Международное мероприятие прошло в честь директора музея, заслуженного деятеля науки, академика Наили Велиханлы. По традиции, в рамках конгресса также была организована выставка, охватывающая различные виды искусства.
Вначале прозвучали государственные гимны Азербайджанской и Турецкой республик.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА, академик Иса Габиббейли поприветствовал всех участников от имени НАНА и отметил, что главной целью подобных инициатив является доведение сведений о современном уровне развития научных, литературных, культурных, исторических связей между Азербайджаном и Турцией до общественности обеих стран и определение предстоящих задач. Сообщив, что многогранная деятельность академика Наили Велиханлы создала все условия для проведения конгресса, охватывающего многочисленные аспекты, академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что мероприятие станет новым этапом в развитии двусторонних связей.
Подробно рассказав о научной и научно-организационной деятельности директора НМИА, руководитель НАНА подчеркнул, что академик Наиля Велиханлы является одним из основных исследователей древней и средневековой истории, источниковедения и общественной мысли Азербайджана: «Наш выдающийся ученый, академик Зия Буниятов основал фундаментальную школу изучения истории Азербайджана, опираясь на источники. Будучи представителем школы Зии Буниятова, академик Наиля Велиханлы не только ее продолжила и развила, но и, в то же время, создала свою школу. Академик Зия Буниятов исследовал историю Азербайджана VII-XII вв., а академик Наиля Велиханлы расширила эти рамки до XIII-XIV вв. Не ограничившись этим, ученый сказала свое слово по поводу многих актуальных проблем и других периодов истории, вплоть до современности. А ответами на безосновательные претензии, выдвинутые Арсеном Шагиняном и Зорием Балаяном, академик Наиля Велиханлы на высоком уровне выполнила и свою миссию ученого-гражданина».
Сказав, что академик Наиля Велиханлы впервые включила в отечественную историографию многочисленные арабоязычные источники, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что ученый также перевела эти источники на азербайджанский и русский языки, сделав доступными для широкого круга исследователей, заложила основы академической фундаментальной историографии. Помимо этого, продолжил руководитель НАНА, академик Наиля Велиханлы подготовила ряд докторов философии и докторов наук, была рецензентом многочисленных научных трудов и оппонентом диссертаций, одним словом, внесла весомый вклад в формирование и развитие нового поколения историков.
Академик Иса Габиббейли также рассказал о деятельности ученого в сфере музейного строительства, отметив при этом, что Национальный музей истории Азербайджана является не только крупнейшим музеем, но и ведущим научно-исследовательским центром страны, многие институты НАНА постоянно обращаются к архивам и фондам НМИА.
Говоря об установленных международных связях, академик подчеркнул, что музей на высшем уровне представляет Азербайджан на различных мероприятиях, которые проходят в странах Европы, Китае, республиках Средней Азии и других уголках мира, а подобные мероприятия, являющиеся результатом тесного сотрудничества с научными структурами братской Турции, выражают тезис общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация – два государства» в сфере науки: «Стратегическое партнерство и тесное сотрудничество между странами, доведенные до высшего уровня главами Азербайджанской и Турецкой республик Ильхамом Алиевым и Реджепом Тайипом Эрдоганом, открывают широкие горизонты для развития связей во всех сферах, в том числе и в области науки».
В заключение своего выступления руководитель НАНА преподнес академику Наиле Велиханлы «Красную книгу» Азербаджанской Республики в двух томах, являющуюся результатом 10-летнего труда отечественных ученых, и пожелал успехов в работе конгресса.
Поприветствовав гостей музея, директор НМИА, академик Наиля Велиханлы выразила свою благодарность организаторам конгресса за выдвинутую ими инициативу и подчеркнула, что мероприятие является выражением той оценки, которая дана не только ее личности и деятельности, но и всей науке Азербайджана в целом. Сказав, что совместные с научными структурами Турции конференции проводятся на протяжении многих лет, академик отметила, что нынешний конгресс отличается более широким масштабом, и высоко оценила личное и онлайн участие на мероприятии  многочисленных зарубежных ученых.
Далее о многогранной деятельности академика Наили Велиханлы в своих выступлениях говорили генеральный директор Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА, профессор Керим Шукюров, организаторы конгресса – профессор Сельджукского университета Осман Кундураджи и профессор Университета Аднана Мендереса Ахмет Айтадж. Они подчеркнули, что труды ученого являются неотъемлемой частью отечественной историографии, и пожелали академику успехов в научной и научно-организационной деятельности. Гости особо отметили, что целью подобных мероприятий является укрепление единства тюркского мира, о чем свидетельствует значительное расширение географии участников конгресса в этом году.
Церемония открытия продолжилась художественной частью. Были продемонстрированы образцы азербайджанской национальной одежды, изготовленные в Доме национальной одежды «Аладжа» под руководством доктора философии по истории, доцента, ученого-этнографа Гюльзаде Абдуловой, прозвучали различные музыкальные композиции.
Далее на пленарном заседании с научными докладами выступили заместитель директора НМИА, доктор исторических наук, доцент Фархад Джаббаров, профессор Ахмет Айтадж и профессор Керим Шукюров.
Конгресс продолжил свою работу в секционных заседаниях.
Отметим, что для участия на международном мероприятии в Азербайджан из Турции прибыли 12 ученых. В онлайн-формате на конгрессе приняли участие представители Турции, Северной Македонии, Албании, Украины, Ирана, Туркмении, России (Дагестан), Индии, Болгарии, Молдовы (Гагаузия), Узбекистана. В рамках мероприятия были прослушаны научные доклады, охватывающие различные сферы гуманитарных и общественных наук: историю, археологию, нумизматику, искусствоведение, литературу, философию и т.д.