AMEA-da elektron sənəd mübadiləsi sisteminin strukturu və fəaliyyətinin təşkili ilə bağlı qərar qəbul edilib
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında “Dövlət orqanları (qurumları) arasında sənəd mübadiləsinin elektronlaşdırılması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1 avqust 2023-cü il tarixli Fərmanı və qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə informasiya cəmiyyətinin formalaşması istiqamətində ilkin addımların Ulu Öndər tərəfindən atıldığını, görkəmli dövlət xadiminin qəbul etdiyi Fərman və sərəncamların XXI əsrdə bu sahədə həyata keçirilən genişmiqyaslı işlərin təməlini təşkil etdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev müasir dövrün reallıqlarını və Dördüncü sənaye inqilabının çağırışlarını nəzərə alaraq, Azərbaycanda informasiya cəmiyyətinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində ardıcıl qərarlar qəbul edib və nəticədə bu gün ölkəmizdə “Elektron hökumət” formalaşıb. Elektronlaşma hərəkatının ölkəmizdə müasir cəmiyyət quruculuğunun aparıcı sahələrindən birinə çevrildiyini deyən AMEA rəhbəri bu məqsədyönlü fəaliyyətin Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanı dünyanın inkişaf etmiş dövlət sırasına çıxarmaq istiqamətində atdığı mühüm addımlardan biri olduğunu vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısı tərəfindən dövlət orqanlarında (qurumlarında) kargüzarlığın aparılması sahəsində qabaqcıl informasiya və kommunikasiya texnologiyalarından istifadə olunmaqla “kağızsız hökumət”ə keçid prosesinin sürətləndirilməsi və rəqəmsal idarəçiliyin tətbiq edilməsi sahəsində Fərmanın əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
AMEA prezidenti Fərmanda Elektron Hökumət İnformasiya Sisteminin infrastrukturunda dövlət orqanlarının (qurumlarının) elektron sənəd dövriyyəsi sistemləri arasında real vaxt rejimində və təhlükəsiz qaydada sənəd mübadiləsinin aparılması ilə bağlı inteqrasiyanın və sənədlərin hərəkəti üzrə uçotun həyata keçirilməsini təmin edən Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi altsisteminin yaradılmasının nəzərdə tutulduğunu, bununla bağlı müvafiq dövlət orqanlarına aidiyyəti tapşırıqların verildiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Fərmanda elektron sənəd dövriyyəsi sistemləri mövcud olmayan dövlət qurumlarına altı ay müddətində elektron sənəd dövriyyəsi sistemlərinin yaradılması ilə bağlı tədbirlərin hazırlanması və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 12 sentyabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət informasiya ehtiyatları və sistemlərinin formalaşdırılması, aparılması, inteqrasiyası və arxivləşdirilməsi Qaydaları”na uyğun olaraq, texniki və səmərəlilik baxımından məqsədəuyğunluğu haqqında AR Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin rəyi nəzərə alınmaqla həyata keçirilməsinin tapşırıldığını bildirib.
Fərmanın digər dövlət qurumları ilə yanaşı, AMEA qarşısında da bir sıra vəzifələr müəyyənləşdirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli son dövrlərdə Akademiyada həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən birini elektron elmin inkişafının təşkil etdiyini vurğulayıb. Diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə həyata keçirdiyi dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən olan elektron dövlətin formalaşdırılması, rəqəmsal transformasiyalar, yeni idarəetmə texnologiyaları və sistemlərinin tətbiqi AMEA-da bu sahədə kompleks tədbirlərin prioritet qaydada icrasını zəruri edib: “Bu zərurətdən irəli gələrək AMEA Rəyasət Heyətində “Elektron Akademiya” şöbəsi yaradılıb. Şöbə internet resurslarından, müasir texnologiyalardan elmi tədqiqatların təşkilində və elmi idarəetmədə istifadə olunması, alimlərimizin nüfuzlu elmi bazalara daxil olan elmi jurnallarda nəşrlərinin sayının artırılması, milli-mənəvi dəyər kəsb edən məlumatların, elmi nailiyyətlərimizin açıq elektron nəşrlərdə Elektron Akademiyasında müntəzəm yerləşdirilməsi, beynəlxalq elmi bazalarda müxtəlif vebometrik və elmmetrik göstəricilər üzrə AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələrinin, dövri elmi jurnalların, həmçinin alimlərimizin fərdi elmi tədqiqat fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə dair məlumatların monitorinqinin aparılması, elmmetrik araşdırmaların təşkili və s. sahələrdə kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində uğurla fəaliyyət göstərməkdədir”.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin 21 dövlət qurumu, eləcə də Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatları ilə elektron sənəd dövriyyəsini həyata keçirdiyini, bu fəaliyyətin ümumilikdə bütün Akademiyada tətbiqinin başlıca prioritet məsələ olduğunu bildirib.
İclasda qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-da elektron sənəd mübadiləsi sisteminin strukturu və fəaliyyətinin təşkili barədə mövcud təkliflərin araşdırılması, AMEA-nın şəbəkə infrastrukturunun texniki təftiş edilməsi, AMEA-nın elmi müəssisələri üzrə elektron sənəd mübadiləsi sisteminin istifadəsinə məsul şəxslər üçün təlimlərin təşkili və s. qərarlar qəbul olunub.

В НАНА принято постановление в связи со структурой и организацией деятельности системы электронного обмена документами
На заседании Президиума НАНА был обсужден вопрос об Указе Президента Азербайджанской Республики «Об электронизации обмена документами между государственными органами (структурами)» от 1 августа 2023 года и предстоящих задачах.
В своем выступлении президент НАНА, академик Иса Габиббейли  сообщил, что первые шаги в направлении формирования в стране информационного общества были предприняты Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, подписанные выдающимся государственным деятелем указы и распоряжения заложили основу широкомасштабных мероприятий, реализованных в данной сфере в XXI веке. Академик отметил, что, учитывая реалии современности и вызовы Четвертой промышленной революции, Президент Ильхам Алиев принял последовательные решения, нацеленные на развитие информационного общества в Азербайджане, и в итоге в стране сформировано «Электронное правительство». Сказав, что движение электронизации превратилось в одно из ведущих направлений построения современного общества в стране, руководитель НАНА отметил, что эта целенаправленная деятельность Президента Азербайджанской Республики – один из важных шагов, предпринятых для вывода нашего государства в ряды развитых стран мира.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул значимость Указа для ускорения процесса перехода к «правительству без бумаг» и применения цифрового управления с использованием передовых информационных и коммуникационных технологий в области ведения делопроизводства в государственных органах (структурах).
Президент НАНА сообщил, что в Указе предусмотрено создание в инфраструктуре Информационной системы Электронного правительства подсистемы Цифрового документооборота, обеспечивающей осуществление интеграции, связанной с безопасным проведением обмена документами между системами электронного документооборота государственных органов в режиме реального времени, и учета движения документов, и добавил, что в связи с этим соответствующим государственным органам даны необходимые поручения.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в Указе государственным органам, не имеющим систем электронного документооборота, поручено в шестимесячный срок принять меры по созданию соответствующих систем, и эти мероприятия должны быть реализованы в соответствии с «Правилами формирования, ведения, интеграции и архивации государственных информационных ресурсов и систем», утвержденными Указом Президента Азербайджанской Республики от 12 сентября 2018 года, и с учетом рекомендаций Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики о целесообразности с технической точки зрения и точки зрения эффективности.
Сказав, что, наряду с другими государственными структурами, в Указе определены соответствующие задачи и перед НАНА, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что одним из важных направлений реформ, проводимых в последнее время в НАНА, является развитие электронной науки. Академик сообщил, что формирование электронного государства, цифровые трансформации, применение новых технологий и систем управления, составляющие важное направление государственной политики, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым, привели к необходимости в реализации в НАНА комплексных мероприятий в данной сфере: «Исходя из этой необходимости, в аппарате Президиума НАНА создан отдел «Электронная Академия». Отдел успешно претворяет в жизнь комплексные мероприятия в таких сферах, как применение Интернет-ресурсов и современных технологий в организации научных исследований и управлении научной деятельностью, увеличение числа статей наших ученых в журналах, которые входят в престижные научные базы, периодическое размещение в открытых электронных ресурсах информации, обладающей национально-духовной ценностью, и сведений о научных достижениях, ведение мониторинга данных для оценки по различным вебометрическим и наукометрическим показателям рейтинга научно-исследовательских учреждений и периодических научных изданий НАНА в международных научных базах, а также индивидуальной научно-исследовательской деятельности отечественных ученых, организация наукометрических исследований и т.д.».
Академик Иса Габиббейли также сообщил, что Отдел по работе с документами аппарата Президиума НАНА осуществляет электронный документооборот с 21-м государственным органом, а также с научными учреждениями и организациями НАНА, и деятельность в данной сфере является приоритетной задачей для всей Академии наук в целом.
Учитывая все вышеизложенное, на заседании были приняты постановления о рассмотрении предложений, связанных со структурой и организацией в НАНА деятельности системы электронного обмена документами, проведении технической инспекции сетевой инфраструктуры Академии наук, организации тренингов для лиц, ответственных за использование системы электронного обмена документами по научным учреждениям НАНА, и т.д.