Yaxın tarixdə Qarabağ bölgəsində baş verən İkinci Qarabağ müharibəsində böyük şücaət və qəhrəmanlıq göstərilərək qazanılan Qələbə bütün Türk dünyasının zəfəridir.
Bu sözləri Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun başqanı, professor Dərya Örs Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilmiş “Uluslararası Oğuz Türkcəsi Konfransı”nda çıxışında deyib.
O, son zamanlar bölgədəki bütün türk dövlətlərinin inkişafına nail olunduğunu qeyd edərək türkdilli ölkələr arasında əlaqələrin hər keçən gün artmaqda olduğuna diqqət çəkib, türkdilli xalqları ortaq mədəniyyət, adət-ənənələr, milli-mənəvi və dini dəyərlər, tarixi köklər, etnik əlaqələrin birləşdirdiyini və bu amillərin qarşılıqlı səmərəli fəaliyyət üçün əsas təməl olduğunu bildirib.
2023-cü ilin Türk dünyası üçün olduqca əlamətdar tarixlərlə yadda qaldığını qeyd edən Qurum başqanı bu ilin Türkiyə Cümhuriyyətinin elan olunmasının və ömrünü Azərbaycan xalqına, millətinə həsr etmiş böyük dövlət adamı, Azərbaycanın memarı və qurucusu, xalqın xilaskarı, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ili kimi qeyd olunduğunu vurğulayıb. O, bu iki əlamətdar hadisəyə həsr olunmuş konfransın bütün türk xalqlarını bir araya gətirdiyini, konfransda türkdilli ölkələrin danışdığı dilin əsas qollarından biri olan Oğuz türkcəsinin əsas xüsusiyyətləri, tarixi və gələcəyinə dair əhəmiyyətli məruzələrin dinləniləcəyini qeyd edib.
Məruzəçi İğdır-Naxçıvan qaz boru kəmərinin təməlqoyma mərasiminin keçirilməsi, Zəngəzur dəhlizinin fəaliyyətə başlaması üçün siyasi danışıqların aparılması və s. kimi tədbirlərin yeni dünya düzəninin qurulması mərhələsində Türk dünyasının parlaq gələcəyinə dair ümidləri daha da artırdığına əminliyini ifadə edib. O, bu günlərdə Qarabağda aparılan antiterror tədbirlərinin uğurla nəticələndiyini qeyd edərək türk xalqlarının bölgədə yalnız sülh və sabitlik tərəfdarı olduqlarını vurğulayıb.
“İkinci Qarabağ müharibəsinin Zəfərlə başa çatmasından sonra Türkiyə və Azərbaycan arasında yüksələn xətlə inkişaf edən siyasi əlaqələr bütün dünya üçün bir örnəkdir”, – deyən professor D.Örs elm, mədəniyyət və incəsənətin hər zaman siyasətə yön verən ən önəmli güclər arasında olduğunu söyləyib.
Bu baxımdan bugünkü konfransın vacibliyinə toxunan Qurum başqanı konfransın elm, mədəniyyət və incəsənət sahəsinin mütəxəssisləri üçün önəmli platforma rolunu oynadığını vurğulayıb. O, Türkiyə, Azərbaycan, Türkmənistan, Qazaxıstan, Özbəkistanı əhatə edən mədəniyyətin min illərdir ki, insanların xidmətində olmaq üçün böyük mücadilələr verdiyini diqqətə çatdırıb. Bu mədəniyyət vasitələri arasında yer alan türk dilinin fərqli coğrafi ərazilərdə yüz milyonlarla insan tərəfindən istifadə edildiyini deyən professor Dərya Örs türk xalqlarının öz aralarında ünsiyyət qura bilməsini asanlaşdırmaq üçün bir sıra tədbirlərin görülməsinin zəruriliyinə toxunub.
Türk xalqlarının iqtisadi və mədəni müstəqilliyə nail olmaq üçün bu istiqamətdə birgə fəaliyyət göstərdiyini deyən məruzəçi bununla bağlı yeni fikir və ideyaların irəli sürüldüyünə, müzakirələrin aparıldığına diqqət çəkib. O, yeni dünya düzəninin qurulduğu bir vaxtda türk dilinin qüdrətinin bütün dünyaya göstərilməsi istiqamətində Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun böyük səy göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
Professor Dərya Örs çıxışının sonunda insanlığın rifahı, dünyada sülhə nail olunması, dövlətlərimizin qüdrətinin daha da artması üçün türk xalqlarının birlikdə fəaliyyət göstərməyə davam edəcəklərini bildirib.

Историческая Победа, одержанная в ходе Второй Карабахской войны благодаря великому героизму и отваге, является победой всего тюркского мира.
Эти слова президент Высшего совета по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, профессор Дерья Орс произнес в своем выступлении на международной конференции «Огузские языки», посвященной 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева и Турецкой Республики.
Сказав, что в последнее время все тюркские государства региона развиваются по восходящей линии и с каждым днем связи между ними расширяются, профессор Дерья Орс добавил, что тюркоязычные народы объединяет общая культура, обычаи, традиции, национально-духовные и религиозные ценности, исторические корни, этнические связи, и эти факторы составляют основу для плодотворного сотрудничества.
Глава Высшего совета сообщил, что 2023-й год запомнился для тюркского мира знаменательными событиями, и подчеркнул, что в этом году отмечается 100-летие со дня провозглашения Турецкой Республики и со дня рождения выдающегося государственного деятеля, посвятившего свою жизнь азербайджанскому народу, архитектора и созидателя независимого Азербайджана, спасителя народа, общенационального лидера Гейдара Алиева. Профессор Дерья Орс отметил, что конференция, посвященная этим двум знаменательным датам, собрала вместе представителей всех тюркских народов, на конференции будут прослушаны ценные доклады, посвященные особенностям, истории и будущему одной из основных групп тюркских языков – Огузской группы.
Проведение церемонии закладки фундамента газопровода Игдыр-Нахчыван, продолжил докладчик, продолжение политических переговоров для начала функционирования Зангезурского коридора и другие подобные мероприятия еще больше повышают надежды на блестящее будущее тюркского мира на данном этапе построения нового миропорядка. Говоря об успешном результате антитеррористических мероприятий в Карабахе, он подчеркнул, что тюркские народы являются сторонниками мира и стабильности в регионе.
Сказав, что после Победы во Второй Карабахской войне политические связи между Турцией и Азербайджаном, развивающиеся по восходящей линии, являются примером для всего мира, профессор Дерья Орс добавил, что наука, культура и искусство всегда были одной из основных сил, направляющих политику.
Говоря о значении конференции с этой точки зрения, президент Высшего совета подчеркнул, что мероприятие сыграет роль важной платформы для специалистов, занятых в сфере науки, культуры и искусства. Он сообщил, что на протяжении тысячелетий культура, охватывающая Турцию, Азербайджан, Туркменистан, Казахстан и Узбекистан, стоит на службе всего человечества, а тюркский язык, являющийся одним из средств культуры, объединяет сотни миллионов людей на различных территориях, и отметил необходимость в реализации мероприятий для облегчения общения между тюркскими народами.
Докладчик рассказал о совместной деятельности, нацеленной на достижение тюркскими народами экономической и культурной независимости, и добавил, что в связи с этим выдвинуты новые мысли и идеи, прошли соответствующие дискуссии. Он подчеркнул, что в период построения нового миропорядка Высший совет по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка прилагает большие усилия, чтобы показать могущество тюркского языка всему миру.
В заключение своего выступления профессор Дерья Орс отметил, что тюркские народы продолжат совместную деятельность, нацеленную на еще большее укрепление благополучия человечества, обеспечение мира во всем мире и усиление могущества наших государств.