Professor Osman Mert: “Türk dilində danışan ölkələrlə elmi-mədəni əlaqələri genişləndirmək məqsədilə bir çox layihə həyata keçiririk”
26.09.2023 17:58
Türk Dil Qurumu 1932-ci ildə keçirdiyi ilk “Türk dil bayramı”ndan bu günə kimi türk dilinin zənginliyini ortaya çıxarmaq və dünya dilləri arasında öz layiqli yerinə çatdırmaq üçün bir çox araşdırmalar aparır, nəşrlər hazırlayır.
Bu sözləri Türk Dil Qurumunun başqanı, professor Osman Mert Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilmiş “Uluslararası Oğuz Türkcəsi Konfransı”nda çıxışında deyib.
Qeyd edib ki, türk xalqları Sibirdən Monqolustana, Anadoluya və Balkanlara kimi böyük coğrafiyada yaşamış və öz mədəniyyətlərini formalaşdırmışlar. O, bu mədəniyyətin izlərinin qədim Çin mənbələrində və Göytürk abidələrində günümüzə qədər gəlib çıxdığını bildirib və çətin coğrafiyada yaşayan türk xalqlarının hər zaman daxili və xarici düşmənlərinin olduğunu vurğulayıb. O, Göytürk xaqanı Bilgə xaqanın “Ey türk xalqı! Üstdən göy çökmədikcə, altdan yer dəlinməyincə, türk dövləti, türk törəsi pozulmaz. Türk xalqı özünüzə gəlin!” sözlərini xatırladıb və türk xalqlarını daim bir olmağa səsləyib: “Bu gün baxdığımızda həm Azərbaycan, həm Türkiyə, həm də digər türk dövlətləri çətin coğrafiyalarda yaşayırlar. Bu gün diqqət etsəz, yaşadığı vətən üçün min ildir şəhid verən bizdən başqa heç kim yoxdur. Və bu coğrafiyalarda bizim qədər dünya tarixində uzun yaşaya bilən ikinci mədəniyyət yoxdur. Onun üçün coğrafiyamızın və mədəniyyətimizin dəyərinin və önəminin fərqində olmalıyıq”.
“Türk dilində danışan ölkələrlə elmi-mədəni əlaqələri genişləndirmək məqsədilə bir çox layihə həyata keçirmiş və nəşrlər hazırlamışıq. Bu gün Türk Dil Qurumunun nəşrləri sırasında Azərbaycan türkcəsi başda olmaqla, Türkmənistan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti türkcələrində, eləcə də muxtar respublikaların - uyğur, qaqauz, karaçay-balkar və s. bütün türkcələrlə bağlı araşdırma aparılmaqda və nəşrlər hazırlanmaqdadır. Bir sözlə, Türk Dil Qurumu türkcənin dil qurumu, sizin dil qurumunuzdur. 1926-cı ildə bu binada Birinci Türkoloji Qurultay keçirilmişdi və 2026-cı ildə İkinci Türkoloji Qurultayın məhz burada keçirilməsini qərara aldıq”, - deyə o söyləyib.
Türk Dil Qurumunun rəhbəri beynəlxalq elmi konfransın Azərbaycanın qələbəsi ilə nəticələnmiş antiterror tədbirləri günlərinə təsadüf etməsinin əlamətdar hadisə olduğunu bildirib və tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.

Начиная с первого Дня турецкого языка, проведенного в 1932 году, и до сегодняшнего дня Турецкое лингвистическое общество провело большое количество исследований и подготовило многочисленные издания, нацеленные на выявление богатства тюркских языков и обеспечение им достойного места среди остальных языков мира.
Эти слова глава Турецкого лингвистического общества, профессор Осман Мерт произнес в своем выступлении на международной конференции «Огузские языки», посвященной 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева и Турецкой Республики.
Он сообщил, что тюркские народы проживали на обширной территории, простиравшейся от Сибири до Монголии, Анатолии и Балкан, и сформировали культуру, следы которой прослеживаются в древних китайских источниках и письменных памятниках гёйтюрков, и подчеркнул, что у тюркских народов, проживающих в сложных регионах, всегда были внешние и внутренние враги. Процитировав слова Бильге-кагана: «Если не наступит сверху небо, а снизу земля не раздвинется, кто разрушит государство, достоинство тюркского народа…», он призвал тюркские народы всегда быть едиными: «Мы должны отметить, что и Азербайджан, и Турция, и другие тюркские государства расположены в сложных и важных с геополитической точки зрения регионах. Если вы обратите внимание, нет больше стран, кроме тюркских, за независимость и территориальную целостность которых на протяжении тысячи лет отдают свои жизни шехиды. И нет второй такой культуры, которая, подобно тюркской, существует на этой территории на протяжении многих веков. Поэтому мы должны осознавать всю ценность и значимость своего региона и своей культуры».
Докладчик продолжил: «Мы реализовали многочисленные проекты и подготовили издания, нацеленные на расширение научных и культурных связей с тюркскими государствами. Сегодня в Турецком лингвистическом обществе ведутся исследования и готовятся издания, связанные с азербайджанским, туркменским, узбекским, казахским, киргизским и другими языками, а также языками народов автономных республик – уйгурским, гагаузским, карачаево-балкарским и т.д. Одним словом, Турецкое лингвистическое общество – это лингвистическое общество всех тюркских языков, ваше лингвистическое общество. В 1926 году в этом здании был проведен Первый тюркологический съезд, и именно в этом здании мы решили провести в 2026 году Второй тюркологический съезд».
Осман Мерт подчеркнул, что проведение международной научной конференции в дни после антитеррористических мероприятий, ознаменовавшихся победой Азербайджана, является знаменательным событием, и пожелал успехов работе конференции.