AMEA-da BDU-nun Elm və Tədris Mərkəzi yaradılıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyi ərəfəsində Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və Torpaqşünaslıq fakültəsinin AMEA Aqrar Elmlər Bölməsinin  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda yaradılmış Elm və Tədris Mərkəzinin açılışı olub.
Açılış mərasimində çıxış edən Aqrar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədov iki qurum arasında olan sıx əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb, mərkəzin yaradılma təşəbbüsünə AMEA tərəfindən böyük dəstəyin verildiyini vurğulayıb. O, bu cür mərkəzlərin AMEA-nın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarında yaradılmasını məqsədəuyğun hesab edib.
Sonra çıxış edən BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov qeyd edib ki, Elm və Tədris Mərkəzi iki qurum arasında kadr hazırlığı və elmi-tədqiqat sahəsində əməkdaşlıq haqqında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna əsasən yaradılıb. Akademik Abel Məhərrəmov bu təşəbbüsün gerçəkləşməsində AMEA Aqrar Elmlər Bölməsinin rəhbərliyinin rolunu xüsusi vurğulayıb. A.Məhərrəmov iki müəssisə arasında elmi pedoqoji əməkdaşlığın tarixini 2004-cü ildə Biologiya fakültəsinin nəzdində yaradılmış “Torpaqşünaslıq” kafedrası ilə başlandığını qeyd edib. Bildirib ki, hazırda Ekologiya və Torpaqşünaslıq fakültəsində müxtəlif ixtisaslar üzrə mütəxəssislərin hazırlanması, o cümlədən birgə elmi konfransların təşkili istiqamətində işlər uğurla davam etdirilir. A.Məhərrəmov yeni yaradılan Mərkəzin tədris prosesinin elmi-tədqiqatla əlaqələndirilməsi, elm və təhsilin istehsalatla inteqrasiyasının gücləndirilməsi, tələbə, magistrant və doktorantların tədqiqatçılıq və peşə fəaliyyəti üçün zəruri olan praktiki bilik, bacarıq və vərdişlərin formalaşdırılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu söyləyib.
Daha sonra Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktor vəzifəsini i.e., aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Əlövsət Quliyev çıxış edərək əməkdaşlıq əlaqələrinin bundan sonra da səmərəli şəkildə davam edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonda iştirakçılar Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun bir neçə elmi-tədqiqat laboratoriyaları, Torpaq Muzeyi ilə yaxından tanış olublar.

Создан Центр науки и образования БГУ в НАНА
Накануне 70-летнего юбилея Национальной академии наук Азербайджана в Институте почвоведения и агрохимии Отделения аграрных наук НАНА состоялась церемония открытия Центра науки и образования факультета экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ).
На мероприятии академик-секретарь Отделения аграрных наук, академик Гариб Мамедов рассказал о тесных связях сотрудничества между двумя структурами и подчеркнул большую поддержку, оказанной НАНА инициативе создания центра. Он отметил, что целесообразность создания подобных центров во всех научных учреждениях и организациях НАНА.
Далее, выступив ректор БГУ, академик Абель Магеррамов отметил, что созданный согласно Меморандуму о взаимопонимании Центр науки и образования подписан с целью подготовки кадров между двумя структурами и сотрудничества в области научно-исследовательской деятельности. А.Магеррамов отметил, что история научно-педагогического сотрудничества между двумя структурами начинается с 2004 года на кафедре «Почвоведения» биологического факультета. Он также сообщил, что в настоящее время на факультете почвоведения и экологии успешно продолжаются работы по подготовке специалистов по разным научным направлениям, в том числе организации совместных научных конференций. А.Магеррамов подчеркнул значение центра с точки зрения координирования учебного процесса с научным исследованием и усиления интеграции образования в производство, а также формирования необходимых для исследовательской и профессиональной деятельности практических знаний, способностей и навыков у студентов, магистрантов и докторантов.
Далее исполняющий обязанности директора Института почвоведения и агрохимии, доктор аграрных наук Аловсат Гулиев в своем выступлении выразил уверенность в эффективности дальнейших связей сотрудничества.
В заключение участники мероприятия ознакомились с несколькими научно-исследовательскими лабораториями и Музеем почвоведения Института почвоведения и агрохимии.