AMEA-da BDU-nun Elm və Tədris Mərkəzi yaradılıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyi ərəfəsində Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və Torpaqşünaslıq fakültəsinin AMEA Aqrar Elmlər Bölməsinin  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda yaradılmış Elm və Tədris Mərkəzinin açılışı olub.
Açılış mərasimində çıxış edən Aqrar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədov iki qurum arasında olan sıx əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb, mərkəzin yaradılma təşəbbüsünə AMEA tərəfindən böyük dəstəyin verildiyini vurğulayıb. O, bu cür mərkəzlərin AMEA-nın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarında yaradılmasını məqsədəuyğun hesab edib.
Sonra çıxış edən BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov qeyd edib ki, Elm və Tədris Mərkəzi iki qurum arasında kadr hazırlığı və elmi-tədqiqat sahəsində əməkdaşlıq haqqında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna əsasən yaradılıb. Akademik Abel Məhərrəmov bu təşəbbüsün gerçəkləşməsində AMEA Aqrar Elmlər Bölməsinin rəhbərliyinin rolunu xüsusi vurğulayıb. A.Məhərrəmov iki müəssisə arasında elmi pedoqoji əməkdaşlığın tarixini 2004-cü ildə Biologiya fakültəsinin nəzdində yaradılmış “Torpaqşünaslıq” kafedrası ilə başlandığını qeyd edib. Bildirib ki, hazırda Ekologiya və Torpaqşünaslıq fakültəsində müxtəlif ixtisaslar üzrə mütəxəssislərin hazırlanması, o cümlədən birgə elmi konfransların təşkili istiqamətində işlər uğurla davam etdirilir. A.Məhərrəmov yeni yaradılan Mərkəzin tədris prosesinin elmi-tədqiqatla əlaqələndirilməsi, elm və təhsilin istehsalatla inteqrasiyasının gücləndirilməsi, tələbə, magistrant və doktorantların tədqiqatçılıq və peşə fəaliyyəti üçün zəruri olan praktiki bilik, bacarıq və vərdişlərin formalaşdırılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu söyləyib.
Daha sonra Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktor vəzifəsini i.e., aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Əlövsət Quliyev çıxış edərək əməkdaşlıq əlaqələrinin bundan sonra da səmərəli şəkildə davam edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonda iştirakçılar Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun bir neçə elmi-tədqiqat laboratoriyaları, Torpaq Muzeyi ilə yaxından tanış olublar.

On the eve of the 70th anniversary of Azerbaijan National Academy of Sciences, Center of Science and Education of the Faculty of Ecology and Soil Elm of the Baku State University (BSU) was established at the Institute of Soil Elm and Agro chemistry of the Department of Agrarian Sciences of ANAS.
At the event, Academician-secretary of the Department of Agrarian Sciences, Academician Garib Mammadov spoke about the close ties of cooperation between the two institutions and stressed the great support provided by ANAS on initiative of creation of the center. He noted that the feasibility of creating such centers in all scientific institutions and organizations of ANAS.
Further, Chancellor of Baku State University, Academician Abel Maharramov noted that Center of Science and Education has been established under the Memorandum of Understanding with the aim of training between the two structures and cooperation in research activities. Maharramov noted that the history of scientific and educational cooperation between the two structures begins in 2004 at the department of "Soil Elm" of biological faculty. He also said that currently on the faculty of soil elm and ecology successfully continued work on the training of experts in various scientific fields, including the organization of joint scientific conferences. Abel Maharramov stressed the importance of the center in terms of the coordination of the educational process with scientific research and strengthening the integration of education into the production, as well as the formation required for research and professional activities of practical knowledge, abilities and skills of students, masters’ degree and doctoral students.
Further, Acting Director of the Institute of Soil Elm and Agro chemistry, Dr. Agriculture Alovsat Guliyev expressed his confidence in the effectiveness of future relations of cooperation.
In conclusion, the participants of the event familiarized with several research laboratories and the Museum of Soil of the Institute of Soil Elm and Agro chemistry.