AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibətilə yeni nəşrlər çap olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyi münasibətilə "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası - 70" adlı kitab və "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası" adlı prospekt çapdan çıxıb.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə nəşr edilən və Akademiyanın “Elm” nəşriyyatında işıq üzü görən nəşrlər oxuculara Azərbaycan dilində təqdim edilir.
1000 nüsxə tirajla çap olunan "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası - 70" kitabı 490 səhifədən ibarətdir. Kitabın birinci səhifəsində Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamı öz əksini tapıb. Növbəti səhifələrdə Ümummilli lider Heydər Əliyev və ölkə başçısı İlham Əliyevin Azərbaycan elmi və AMEA haqqında fikirləri qeyd olunub. Həmçinin kitabda AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin ön sözü yer alıb. Nəşrdə institut və təşkilatların fəaliyyət istiqamətləri, son 70 ildə əldə olunan nailiyyətləri, beynəlxlaq elmi əlaqələrindən bəhs edilir. Kitabın sonunda AMEA-nın mühüm hadisələr salnaməsi yer alıb.
Yubiley münasibətilə hazırlanan AMEA-nın prospektində Akademiyanın institut və təşkilatları haqqında qısa məlumatlar əks olunub. Nəşr 120 səhifədən ibarətdir.

По случаю70-летнего юбилея Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) изданы книга «Национальная академия наук Азербайджана – 70» и проспект «Национальная академия наук Азербайджана».
Данные издания, опубликованные по постановлению Президиума НАНА в издательстве академии «Элм» («Наука»), представлены читателям на азербайджанском языке.
Книга «Национальная академия наук Азербайджана – 70» издана тиражом в 1000 экземпляров и состоит из 490 страниц. На первой странице книги опубликовано Распоряжение Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О проведении 70-летнего юбилея Национальной академии наук Азербайджана». На следующих страницах приводятся высказывания Общенационального лидера Гейдара Алиева и главы государства Ильхама Алиева об отечественной науке и академии. Вступительное слово к книге написано президентом НАНА, академиком Акифом Ализаде. В издании рассказывается о деятельности институтов и организаций, успехах академии, достигнутых в течении 70-ти лет, международных научных связях. В конце книги приведена хроника важнейших событий из истории НАНА.
В подготовленном по случаю юбилея проспекте НАНА отражены краткие сведения об институтах и организациях академии. Издание состоит из 120-ти страниц.