AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibətilə yeni nəşrlər çap olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyi münasibətilə "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası - 70" adlı kitab və "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası" adlı prospekt çapdan çıxıb.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə nəşr edilən və Akademiyanın “Elm” nəşriyyatında işıq üzü görən nəşrlər oxuculara Azərbaycan dilində təqdim edilir.
1000 nüsxə tirajla çap olunan "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası - 70" kitabı 490 səhifədən ibarətdir. Kitabın birinci səhifəsində Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamı öz əksini tapıb. Növbəti səhifələrdə Ümummilli lider Heydər Əliyev və ölkə başçısı İlham Əliyevin Azərbaycan elmi və AMEA haqqında fikirləri qeyd olunub. Həmçinin kitabda AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin ön sözü yer alıb. Nəşrdə institut və təşkilatların fəaliyyət istiqamətləri, son 70 ildə əldə olunan nailiyyətləri, beynəlxlaq elmi əlaqələrindən bəhs edilir. Kitabın sonunda AMEA-nın mühüm hadisələr salnaməsi yer alıb.
Yubiley münasibətilə hazırlanan AMEA-nın prospektində Akademiyanın institut və təşkilatları haqqında qısa məlumatlar əks olunub. Nəşr 120 səhifədən ibarətdir.

On the occasion of 70th anniversary of Azerbaijan National Academy of Sciences, were published book titled as “Azerbaijan National Academy of Sciences – 70” and “Azerbaijan National Academy of Sciences” booklet.
Publishing by the decision of the Presidium of ANAS in the “Elm” publishing-house of the Academy, editions are presented to the readers in Azerbaijani language.
Releasing with circulation of 1,000 copies “Azerbaijan National Academy of Sciences – 70” book cosists of 490 pages. First page of the book reflects the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev “On the celebrating 70th anniversary of ANAS”. Next pages give national leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev’s opinions about Azerbaijan science and ANAS. In addition, preface of the book belongs to ANAS President, Acad. Akif Alizadeh. Edition embraces activities of the institute and organizations, achievements of the Academy in latest 70 years, and its international ties. Events chronology was given at the end of the book.
Booklet of ANAS conducts brief data on the institute and organizations of ANAS. Booklet composes of 120 pages.