Akademik İsa Həbibbəyli AZƏRTAC-ın hazırladığı “Heydər Əliyev Azərbaycandır!” ikihissəli sənədli filmin təqdimatında iştirak edib
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı və “Caspian Event Organisers” şirkətinin təşkilati dəstəyi ilə Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən 9-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi (AZƏRTAC) ayrıca stendlə təmsil olunur.
Stenddə AZƏRTAC tərəfindən hazırlanan “Heydər Əliyev Azərbaycandır!” ikihissəli sənədli filmi də nümayiş olunur.
Sənədli filmdə dahi şəxsiyyətin ictimai-siyasi fəaliyyətinin nəticəsi olaraq Azərbaycanın inkişafında mühüm rol oynamış 100 tarixi fakt təqdim edilir.
Ziyarətçilərə məlumat verilib ki, filmin hazırlanması üçün Azərbaycanın bir sıra regionlarında çəkilişlər aparılıb, böyük həcmdə tarixi məlumatlar toplanıb.
Ekran əsərinin baş prodüseri AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri Vüqar Əliyev, quruluşçu rejissorları Seyran Mahmudoğlu və Fariz Əhmədov, ssenari müəllifi Yunis Orucovdur.
Təqdimatda mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Ombudsman Səbinə Əliyeva, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı, Qətərin Azərbaycandakı səfiri Feysal bin Abdullah Həməd Abdullah Al Hinzab, Türkiyə Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyanın (AMEA) prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Bakı Slavyan Universitetinin rektoru Anar Nağıyev, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Cəfər Cəfərov, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, Azərbaycan Respublikasının Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, deputatlar və başqaları iştirak ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva qeyd edib ki, AZƏRTAC Azərbaycanın bir nömrəli media agentliyidir və agentliyin işində hər şey çox müsbət yöndə dəyişib.
Filmlə bağlı fikirlərini bölüşən mədəniyyət naziri Adil Kərimli AZƏRTAC-ın fəaliyyətindən də danışıb. Nazir bildirib ki, AZƏRTAC ölkənin yeganə dövlət informasiya agentliyi kimi operativ işləyir və doğru, qərəzsiz xəbərlər çatdırır.
AMEA prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Akademiya ilə AZƏRTAC-ın yaxşı tərəfdaşlıq münasibətlərinin olduğunu söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli AZƏRTAC-ın AMEA-nın gördüyü işləri həmişə diqqətdə saxladığını bildirib.

Академик Иса Габиббейли принял участие на презентации подготовленного АЗЕРТАДЖ документального фильма «Гейдар Алиев – это Азербайджан!» в двух частях
Академик Иса Габиббейли принял участие на презентации подготовленного АЗЕРТАДЖ  документального фильма «Гейдар Алиев – это Азербайджан!» в двух частях
На IX Бакинской международной книжной выставке, которая проходит в Бакинском Экспо-центре при организации Министерства культуры Азербайджанской Республики и организационной поддержке компании «Caspian Event Organisers», Азербайджанское государственное информационное агентство (АЗЕРТАДЖ) представлено отдельным стендом.
На стенде демонстрируется и подготовленный АЗЕРТАДЖ документальный фильм «Гейдар Алиев – это Азербайджан!» в двух частях.
В документальном фильме нашли свое отражение 100 исторических фактов, связанных с общественно-политической деятельностью Общенационального лидера и сыгравших важную роль в развитии Азербайджана.
Во время презентации сообщалось, что съемки фильма проводились в ряде регионов Азербайджана, в ходе работы над фильмом был собран обширный исторический материал.
Генеральным продюсером экранного произведения является председатель Правления АЗЕРТАДЖ Вугар Алиев, режиссеры-постановщики фильма – Сейран Махмудоглу и Фариз Ахмедов, автор сценария – Юнис Оруджев.
На презентации приняли участие министр культуры Адиль Керимли, омбудсмен Сабина Алиева, посол Турции в Азербайджане Джахит Багчи, посол Катара в Азербайджане Фейсал бин Абдулла Хамад Абдулла Аль-Хинзаб, представители Министерства культуры Турции, президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли, ректор Бакинского славянского университета Анар Нагиев, ректор Азербайджанского государственного педагогического университета Джафар Джафаров, председатель Совета печати Азербайджана Рашад Меджид, народный поэт Азербайджанской Республики Сабир Рустамханлы, депутаты Милли Меджлиса и т.д.
В своем выступлении омбудсмен Сабина Алиева отметила, что АЗЕРТАДЖ является медиа-агентством номер один в Азербайджане, в деятельности агентства наблюдаются положительные изменения.
Поделившись своими мыслями о фильме, министр культуры Адиль Керимли рассказал и о деятельности АЗЕРТАДЖ, подчеркнув при этом, что, будучи  единственным государственным информационным агентством страны, АЗЕРТАДЖ работает  оперативно, доводя до общественности правдивую и объективную информацию.
Затем выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который сообщил, что между Академией наук и АЗЕРТАДЖ существуют прекрасные партнерские взаимоотношения, АЗЕРТАДЖ широко освещает мероприятия, реализуемые НАНА.