AMEA 9-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində öz stendi və nəşrləri ilə təmsil olunur
Bakı Ekspo Mərkəzində AR Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı və “Caspian Event Organisers” şirkətinin təşkilati dəstəyi ilə keçirilən 9-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası öz stendi və nəşrləri ilə təmsil olunur.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən 2023-cü il ərzində çap olunmuş seçilmiş əsərlər, xüsusilə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində işıq üzü görmüş kitablar, monoqrafiyalar, Böyük Qayıdışa həsr edilmiş nəşrlər, sanballı çoxcildliklər, elmi jurnallar Akademiyanın stendini ziyarət edən qonaqlara təqdim edilir.
Noyabrın 11-də Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılış mərasimindən sonra AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Azərbaycanın İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Mixail Yevdokimov, Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, millət vəkilləri və ictimai-mədəni xadimlər Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının stendində sərgilənən əsərlərə baxış keçiriblər.
Qeyd edək ki, noyabrın 15-dək davam edəcək sərgidə iştirak üçün 11 ölkədən 30-dan çox xarici təşkilat, 109 yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə əlaqəli müəssisə qeydiyyatdan keçib.
Sərgi müddətində müxtəlif formatda 220-dən çox tədbirin təşkili nəzərdə tutulur.
Sözügedən tədbirlər çərçivəsində AMEA-nın “Vətən müharibəsi – Böyük Qayıdış” mövzusunda və Akademiyanın “Heydər Əliyev İli” nəşrlərinin təqdimatı da baş tutacaq.

На IX Бакинской международной книжной выставке, которая проходит в Бакинском Экспо-центре при организации Министерства культуры Азербайджанской Республики и организационной поддержке компании «Caspian Event Organisers», Национальная академия наук Азербайджана представлена стендом и изданиями.
Гости, которые посещают стенд НАНА, могут ознакомиться с трудами, изданными научными учреждениями и организациями Академии наук в 2023 году, особенно с выпущенными в рамках «Года Гейдара Алиева» книгами и монографиями, изданиями и ценными многотомниками, посвященными Великому возвращению, а также научными журналами.
11-го ноября после церемонии открытия Международной книжной выставки со стендом Национальной академии наук Азербайджана ознакомились президент НАНА, академик Иса Габиббейли, министр культуры Адиль Керимли, уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева, чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Азербайджанской Республике Михаил Евдокимов, председатель Совета печати Рашад Меджид, депутаты Милли Меджлиса, общественные деятели и деятели культуры.
Отметим, что для участия на выставке, которая продлится до 15-го ноября, регистрацию прошли более 30-ти зарубежных организаций из 11-ти стран, а также 109 местных учреждений, занятых в сфере издательско-полиграфической индустрии и книжного искусства.
В ходе выставки предусмотрена организация более 220-ти мероприятий в различном формате.
В рамках указанных мероприятий состоится презентация изданий НАНА, охватывающих тему «Отечественная война – Великое возвращение», и трудов, изданных Академией наук в рамках «Года Гейдара Алиева».