Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın növbəti Ümumi yığıncağının keçirilməsi tarixinin müəyyən edilməsi haqqında da müzakirələr aparılıb.
Məsələ ilə əlaqədar çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, son dövrlər bir tərəfdən müasir dünyanın elmi çağırışları, digər tərəfdən ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafı ilə şərtlənərək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında çoxşaxəli islahatlar həyata keçirilməkdədir.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, bu islahatlar beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin milli-ideoloji əsaslar üzərində yenidən qurulması, elmi kadr potensialından daha səmərəli istifadə edilməsi, elmin, dövlətin sosial-iqtisadi, mədəni, xüsusən də ideoloji siyasətinin həyata keçirilməsində daha yaxından iştirakının təmin edilməsi, elmin normativ-hüquqi bazasının yeni elmi idarəetmə mexanizmlərinə uyğunlaşdırılması, elmin populyarlaşdırılması və təbliğinin yeni innovativ meyarlar əsasında təşkil edilməsi, elektron elmin inkişafı, elmi qurumların strukturunun optimallaşdırılması və s. istiqamətləri əhatə edir.
“Qeyd olunan istiqamətlərdə islahatların həyata keçirilməsi üçün son vaxtlar AMEA-nın əsas kollegial icra orqanı olan Rəyasət Heyətində bir çox məsələlər müzakirə edilmiş, müvafiq qərarlar qəbul edilmişdir. Lakin AMEA-nın Nizamnaməsinə əsasən, bir sıra məsələlərə, xüsusən struktur dəyişikliyinə aid müvafiq qərarları qəbul etmək və dövlət orqanları qarşısında vəsatət qaldırmaq hüququ AMEA-nın Ümumi yığıncağının səlahiyyətinə aiddir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb və AMEA-nın növbəti Ümumi yığıncağının keçirilməsi zərurətinin yarandığını söyləyib.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, AMEA-nın növbəti Ümumi yığıncağının 29 noyabr 2023-cü il tarixində keçirilməsi qərara alınıb və yığıncağın gündəliyi təsdiqlənib.

На заседании Президиума был рассмотрен вопрос и о назначении даты проведения очередного Общего собрания НАНА.
В своем выступлении по данному вопросу президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что в последнее время в Национальной академии наук Азербайджана осуществляются многосторонние реформы, обусловленные научными вызовами современного мира – с одной стороны, и социально-экономическим, культурным и духовным развитием республики – с другой.
Руководитель НАНА отметил, что эти реформы охватывают такие сферы, как налаживание международного научного сотрудничества, опираясь на национально-идеологические приоритеты, более рациональное использование кадрового потенциала, обеспечение более активного участия науки в проведении государственной социально-экономической, культурной и особенно идеологической политики, приведение нормативно-правовой базы науки в соответствие с новыми механизмами управления наукой, организация мероприятий по популяризации и пропаганде науки, опираясь на новые инновационные критерии, развитие электронной науки, оптимизация структуры научных организаций и т.д.
Академик продолжил: «В последнее время для осуществления реформ в указанных сферах в Президиуме, который является основным коллегиальным исполнительным органом НАНА, были обсуждены многие вопросы и приняты соответствующие постановления. Однако, согласно Уставу НАНА, право на принятие решений по ряду вопросов, особенно связанных со структурными изменениями, и подачи ходатайства в государственные органы принадлежит Общему собранию НАНА». Академик отметил, что в связи с этим возникла необходимость в проведении очередного Общего собрания НАНА.
Учитывая все вышеизложенное, было принято решение о проведении очередного Общего собрания НАНА 29 ноября 2023 года. Также была утверждена повестка дня собрания.