Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin təşkilatçılığı ilə “Nobel mükafatına aparan yolun dərsləri: mif, reallıqlar, uğurlar və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Nobellər və Nobel mükafatı: dünya təcrübəsi, Azərbaycan reallıqları və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda giriş nitqi ilə çıxış edib. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Nobel mükafatı artıq bir əsrdən artıq müddətdir dünyanın ən nüfuzlu mükafatı ünvanını qoruyub saxlayır. Elmi konfransın keçirilməsində əsas məqsəd Nobel mükafatı ilə bağlı dünya təcrübəsini, Nobel mükafatına aparan yolun çətinliklərini, maneələrini, psixoloji eyforiyasını aydınlaşdırmaq, uğurlarını, çağırışlarını gənc alimlərə, yeni nəsillərə çatdırmaq, alimlərimizi, yazıçılarımızı Nobel mükafatının təqdim etdiyi elmi istiqamətlərə doğru yönləndirməkdən ibarətdir.
Nobel mükafatının Alfred Nobelin vəsiyyəti əsasında, bəşəriyyətə xidmət etmək üçün təsis olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Nobel qardaşlarının öz kapitallarını nəsildən qalam miras vasitəsi ilə deyil, elmi-intellektual idrak əsasında, dünyamiqyaslı elmtutumlu ideyaları müəyyən edib həyata keçirmək yolu ilə yaratdıqlarını söyləyib. Bildirib ki, Panama kanalı ilə bağlı layihənin uğursuzluğa düçar olması, Stokholm yaxınlığında Nobellərə məxsus zavodun partlaması kimi məhrumiyyətlər Alfred Nobelin qarşısını ala bilməmiş, nəticədə nitroqliserinin, dinamitin kəşfi, tüstüsüz barıtın tərkibinin tapılması kimi bir çox kəşflər meydana çıxmışdır. “Nobel mükafatının və Nobel qardaşlarının nüfuz qazanmasının başqa bir mühüm səbəbi də bəşəriyyətin elmi-intellektual potensialını inkişaf etdirilməsi sahəsində istiqamətləndirmək olmuşdur. Nobel ailəsi Nobel mükafatını təsis etməklə öz kapitallarını bəşəriyyətin mənəvi sərvətlərinin inkişaf etdirilməsinə doğru istiqamətləndirməklə gələcək böyük ixtira və kəşflərə yol açmışlar” - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Bir sıra mənbələrə görə, Nobel qardaşlarının sərvətlərinin 12-17 faizinin və hətta bir qədər çox hissəsinin Azərbaycan nefti hesabına formalaşdığını deyən AMEA rəhbəri bundan irəli gələrək bir çox soydaşlarımızın zaman-zaman Nobel mükafatının Azərbaycana verilməməsindən narazı qaldıqlarını, hətta Xalq şairi Məmməd Arazın bununla bağlı bir şeir d yazdığını da bildirib. Qeyd edib ki, Nobel mükafatının qazanılması üçün onun ətrafındakı eyforiyadan çəkinərək bir çox alimlərimiz mükafatı əlçatmaz hesab etmişlər: “Məqsədimiz bu istiqamətdə mifləri, mövcud steretipləri qırmaq, eyforiyanı aradan qaldırmaqdır. Biz də qətiyyətlə Nobel mükafatına gedən yolun dərslərindən nəticə çıxarmalı, dünya təcrübəsini diqqətlə öyrənməli, elmimizi inkişaf etdirməklə irəliyə doğru addımlamalıyıq.”
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, 1940-cı ildə tibb elmləri doktoru Fatma Rəhimova Vəlixanın namizədliyi Nobel Komitəsində qeydə alınsa da, İkinci dünya müharibəsinin başlamasına görə mükafatlandırma həmin illərdə dayandırılıb. Daha sonra yüksək oktanlı benzinin kəşfinə görə, akademik Yusif Məmədəliyevin namizədliyi irəli sürülsə də, Sovetlər İttifaının rəhbərliyindəki Anastas Mikoyan və marşal Baqramyan kimi məkrli ermənilərin əsassız iddialarından sonra bolşevik rəsmiləri bu təqdimata mane olub. Həmçinin akademik Mustafa Topçubaşovun da qəlpələri rentgen etmədən tapan və səhra xəstəxanalarında əməliyyatlarda yüksək effektivlik alınmasına imkan verən nailiyyətlərinə görə Nobel mükafatına namizədliyinin qeydə alındığı barədə məlumatlar vardır. Müasir dövrdə isə 2012-ci ildə Xalq yazıçısı Kamal Abdullanın “Yarımçıq əlyazma” əsəri Nobel mükafatına təqdim olunaraq qeydiyyatdan keçib. Bir sıra başqa təşəbbüslər də olmuşdur. Ümumilikdə Nobel mükafatının təqdim olunmağa başladığı 1901-ci ildən indiyə kimi 10 nəfərə yaxın namizədimiz bu mükafata iddia edib”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
Son illərdə Nobel üzrə ədəbiyyat və sülh mükafatları nəzərə alınmazsa, fizika, kimya, fiziologiya və tibb üzrə mükafatların daha çox kollektiv əməyin, eləcə də elmlərin qarşılıqlı əlaqəsi nəticəsində qazanıldığını vurğulayan AMEA prezidenti Azərbaycan elmində təcrübədən yararlanmağın önəminə toxunub.
Nobel mükafatının təqdim edildiyi mövzular və problemlərin bu gün dünya elminin müasir prioritetləri olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın, alimlərimizin həmin istiqamətləri yaxından izləmələrini, imkan daxilində elmimizin həmin istiqamətlərə doğru inkişaf etdirilməsini əhəmiyyətli sayıb.
Ulu Öndərin açdığı yollarda Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə bu gün Azərbaycanın öz inkişafının ən yüksək intibah dövrünü yaşadığını bildirən AMEA rəsmisi alimlərimizin ölkəmizin gələcək innovativ inkişafına dəstək verməyə davam edəcəklərini, elmimizin dünya elmi ilə inteqrasiyası istiqamətində atılan addımların bundan sonra da gücləndiriləcəyini deyib. Qeyd olunub ki, illərlə elmdə mövcud olmuş miflərin, sereotiplərin, köhnəlmiş metodların sındırılması və dünya elminin prioritetlərinə və ölkəmizin reallıqlarına doğru hədəflənməklə mühüm nəticələr əldə etmək mümkün olacaqdır. O, həmçinin Nobel mükafatına həsr edilmiş beynəlxalq elmi konfransda Akademiyanın gənc alimlərinin geniş tərkibdə təmsil olduqlarını müsbət qiymətləndirib.
Sonra Nobellər ailəsinə və Nobel mükafatına həsr edilmiş film nümayiş olunub.
Filmin nümayişindən sonra çıxış edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədr müavini, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev Nobel mükafatı alanların 90 faizinin əsərlərinin ingilis dilində olduğunu və ya tərcümə edildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, Azərbaycandan olan namizədlərin də dünyada tanınması, Nobelə namizədliklərinin təqdim edilməsi üçün kitablarının yüksək səviyyədə tərcümə olunmuş ingilis dilində olması vacib şərtdir.
Azərbaycanın haqq mübarizəsindən və suverenliyini tam bərpa etməsini xüsusi vurğulayan Çingiz Abdullayev Vətən müaharibəsində və bir günlük hərbi əməliyyatda Müzəffər Ali Baş Komandanın liderliyi ilə qəhrəman ordumuzun heç bir mülki şəxsə, uşaqlara, qadınlara və qocalara zərər vermədən işğalçılığa son qoyduğunu və ədalətli müharibə apardığını söyləyib və bu humanist mövqedən irəli gələrək Prezident İlham Əliyevin namizədliyinin Nobel Sülh mükafatına təqdim olunmasını təklif edib.
Daha sonra AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru, professor Kərim Şükürov “Nobel qardaşlarının Azərbaycanda fəaliyyəti və neft gəlirləri”, Elm və Təhsil Nazirliyinin Neft və Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov “Nobel mükafatı: qaydalar və fərqli yanaşmalar”, AR Nazirlər Kabinetinin şöbə müdiri, professor Elşən Hacızadə “Nobel mükafatı: kuryoz-odioz hadisələr və müasir yanaşmalar” və Milli Məclisin deputatı Etibar Əliyev “Nobel mükafatı: gerçəkliklər və fərqli baxışlar” mövzusunda məruzə ediblər.
Sonra Milli Məclisin deputatı Səməd Seyidov və Türkiyənin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) Milli Akademik Şəbəkə və İnformasiya Mərkəzinin (ULAKBİM) rəhbəri Mehmet Mirat Satoğlu çıxış edərək beynəlxalq elmi konfransın əhəmiyyətindən danışaraq mülahizələrini səsləndiriblər.
Beynəlxalq konfransın ikinci hissəsində AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov “Fizika üzrə Nobel mükafatları: iddiaçılar və laureatlar”, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev “Kimya üzrə Nobel mükafatları və namizədlər arasından seçim. Nobel Komitəsinin baxışı”, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova “Fiziologiya və tibb elmləri üzrə Nobelçilərin kəşfləri və əsas elmi istiqamətləri” və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, professor Ədalət Muradov “Nobel Mükafatı Komitəsinin iqtisadiyyat üzrə prioritetləri və uğurları” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Daha sonra MDB üzrə Nobel Mükafatı Beynəlxalq İnformasiya Mərkəzinin vitse-prezidenti olmuş tarix elmləri doktoru Bəybala Ələsgərov çıxış edib.
Tədbirdə, həmçinin MAQATE-nin Azərbaycanlı təmsilçisi Bəxtiyar Siracovun və Nobel Sülh mükafatı laureatı Muhammad Yunusun onlayn videomüraciətləri dinlənilib, Nobel mükafatı laureatı Əziz Səncərin AMEA-ya ünvanladığı məktub oxunub.
Sonda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli yekun sözü ilə çıxış edərək “Nobel mükafatına aparan yolun dərsləri: mif, reallıqlar, uğurlar və çağırışlar” mövzusunda keçirilən beynəlxalq elmi konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb, Nobel mükafatına gedən yolun təcrübəsinin və dərslərinin öyrənilməsini və yaradıcı yanaşmaları vacib sayıb, elmi konfrans materiallarının “Elm” nəşriyyatında nəşr ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli 20 il ərzində Azərbaycanı bütün sahələrdə hərtərəfli şəkildə inkişaf etdirən, xalqımıza böyük tarixi Zəfərlər qazandıran, beynəlxalq sülh, təhlükəsizlik və əməkdaşlığa mühüm töhfələr verən, ən böyük mükafatı doğma xalqının dönməz etimadından, birlik və həmrəyliyindən olan ölkə rəhbərinin ən yüksək beynəlxalq mükafatlara layiq görülməsini xalqımızın və Akademiya kollektivinin də ən böyük arzusu olduğunu bildirib.

При организации Президиума Национальной академии наук Азербайджана состоялась международная научная конференция «Уроки пути, ведущего к Нобелевской премии: мифы, реалии, успехи и вызовы».
На мероприятии со вступительной речью на тему «Нобели и Нобелевская премия: мировая практика, реалии Азербайджана и предстоящие задачи» выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Сказав, что уже более века Нобелевская премия сохраняет за собой звание самой престижной премии мира, академик добавил, что основной целью проведения конференции является изучение мировой практики, связанной с Нобелевской премией, выявление трудностей и препятствий, стоящих на пути к премии, и причин психологической эйфории, успехов и призывов, а также агитация наших ученых и писателей в соответствующем русле.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что Нобелевская премия была учреждена в соответствии с завещанием Альфреда Нобеля и направлена на службу всему человечеству, и подчеркнул, что братья Нобель заработали свой капитал не посредством расширения перешедшего к ним наследства, а благодаря научно-интеллектуальному мышлению, путем претворения в жизнь наукоемких идей, имеющих общемировое значение. Академик отметил, что неудачи, связанные со строительством Панамского канала и взрывом принадлежавшего им завода близ Стокгольма, не сломили дух Альфреда Нобеля, впоследствии были изобретены нитроглицерин, динамит, определен состав бездымного пороха и т.д. «Другой важной причиной успехов братьев Нобель и Нобелевской премии, – продолжил академик Иса Габиббейли, – является то, что они направили все силы на развитие научно-интеллектуального потенциала человечества. Учредив Нобелевскую премию, семья Нобелей направила свои капиталы на развитие духовного богатства человечества и заложила путь к будущим великим открытиям и изобретениям».
Сказав, что, согласно ряду источников, 12-17, а может, и несколько больший процент капитала Нобелей был сформирован за счёт азербайджанской нефти, руководитель НАНА добавил, что многие наши соотечественники неоднократно выражали недовольство тем, что Нобелевская премия не присуждалась представителям Азербайджана, а народный поэт Мамед Араз даже написал стихотворение по этому поводу. Академик Иса Габиббейли сообщил, что из-за стереотипов, связанных с получением Нобелевской премии, многие наши учёные считают ее недосягаемой: «Наша цель – разрушить эти мифы и стереотипы, устранить связанную с премией эйфорию. Мы должны сделать выводы из уроков пути, ведущего к Нобелевской премии, внимательно изучить мировую практику и развивать нашу науку в соответствующем русле».
Руководитель НАНА отметил, что в 1940 году на получение Нобелевской премии была выдвинута кандидатура доктора медицинских наук Соны Рагимовой-Велихан, однако в годы Второй мировой войны вручение премии было приостановлено: «Позже за изобретение высокооктанового бензина на получение премии была выдвинута кандидатура академика Юсифа Мамедалиева, однако после безосновательных претензий представленных в руководстве СССР Анастаса Микояна и маршала Баграмяна этому воспрепятствовали руководящие лица Советского Союза. Также есть сведения, что на получение Нобелевской премии была выдвинута кандидатура академика Мустафы Топчубашева за достижения в сфере полевой медицины. А в современный период в 2012 году регистрацию прошла кандидатура народного писателя Камала Абдуллы за произведение «Неполная рукопись». Были и другие инициативы. В целом, за все время существования премии, начиная с 1901 года, на получение этой высокой награды от Азербайджана претендовали около 10-ти кандидатур».
Подчеркнув, что в последние годы, за исключением наград по литературе и премии мира, Нобелевской премии по физике, химии, физиологии и медицине удостаиваются результаты коллективного труда и мультидисциплинарных исследований, академик Иса Габиббейли добавил, что и в Азербайджане необходимо перенять этот опыт.
Руководитель НАНА сообщил, что темы и проблемы, за решение которых вручается Нобелевская премия, составляют современные приоритеты мировой науки, и Академия наук, наши учёные должны следить за этими тенденциями и развивать науку в данном направлении.
Сказав, что следуя пути, заложенному Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, Азербайджан под руководством Президента Ильхама Алиева переживает сегодня период расцвета, академик Иса Габиббейли добавил, что наши ученые продолжат поддерживать дальнейшее инновационное развитие республики, а шаги в направлении интеграции отечественной науки в мировую будут расширяться и впредь. Отмечалось, что путем разрушения существующих годами мифов и стереотипов, устаревших методов в науке, а также следуя приоритетам мировой науки и реалиям страны, можно добиться значительных результатов. Академик также положительно оценил присутствие на международной научной конференции, посвященной Нобелевской премии, большого числа молодых ученых НАНА.
Затем был продемонстрирован фильм, посвященный семье Нобелей и Нобелевской премии.
В своем выступлении после показа фильма секретарь Союза писателей Азербайджана, народный писатель Чингиз Абдуллаев отметил, что 90 процентов произведений, которые получают Нобелевскую премию, написаны или переведены на английский язык. Он подчеркнул, что для популяризации кандидатов из Азербайджана в мире и выдвижения их на получение Нобелевской премии важным условием является перевод их трудов на английский язык на академическом уровне.
Говоря о справедливой борьбе и полном восстановлении суверенитета Азербайджана, Чингиз Абдуллаев сообщил, что в ходе Отечественной войны и антитеррористических мероприятий наша героическая армия под руководством победоносного Верховного главнокомандующего положила конец оккупации, не причинив вреда ни одному гражданскому лицу, детям, женщинам и старикам, вела справедливую войну на поле боя, и, учитывая эту гуманистическую позицию, предложил выдвинуть кандидатуру Президента Ильхама Алиева на получение Нобелевской премии мира.
Далее генеральный директор Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА, профессор Керим Шукюров выступил с докладом «Деятельность братьев Нобель в Азербайджане и нефтяные доходы», директор Института нефтехимических процессов Министерства науки и образования, академик Вагиф Аббасов – с докладом «Нобелевская премия: правила и различные подходы», заведующий отделом Кабинета министров Азербайджанской Республики, профессор Эльшан Гаджизаде – с докладом «Нобелевская премия: курьезно-одиозные случаи и современные подходы» и депутат Милли Меджлиса Этибар Алиев – с докладом «Нобелевская премия: реалии и различные взгляды».
В своих выступлениях депутат Милли Меджлиса Самед Сеидов и руководитель Национальной академической сети и информационного центра (ULAKBİM) Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK) Мехмет Мират Сатоглу рассказали о значении международной научной конференции и поделились своими мыслями.
Во второй части международной конференции были заслушаны доклады и.о. первого вице-президента НАНА, академика Арифа Гашимова на тему «Нобелевские премии по физике: соискатели и лауреаты», вице-президента НАНА, академика Дильгама Тагиева – на тему «Нобелевские премии по химии и отбор среди кандидатов. Взгляд Нобелевского комитета», вице-президента НАНА, академика Ирады Гусейновой – на тему «Открытия и основные сферы научной деятельности лауреатов Нобелевской премии по физиологии и медицинским наукам» и ректора Азербайджанского государственного экономического университета, профессора Адалята Мурадова – на тему «Приоритеты и успехи Нобелевского комитета в сфере экономики».
Затем выступил доктор исторических наук Бейбала Алескеров, который занимал должность вице-президента Международного информационного нобелевского центра по странам СНГ.
Помимо этого, на мероприятии были заслушаны видео-обращения представителя Азербайджана в МАГАТЭ Бахтияра Сираджева и лауреата Нобелевской премии мира Мухаммада Юнуса, а также зачитано письмо в НАНА лауреата Нобелевской премии Азиза Санджара.
В заключение выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Подчеркнув значимость международной научной конференции «Уроки пути, ведущего к Нобелевской премии: мифы, реалии, успехи и вызовы», академик отметил, что необходимо изучить опыт и уроки пути, ведущего к Нобелевской премии, и творчески относиться к самому процессу. Академик сообщил, что материалы конференции будут выпущены в свет в издательстве «Элм».
Сказав, что благодаря деятельности главы государства в течение последних 20-ти лет Азербайджан развивается во всех сферах, одержаны великие исторические победы, Президент Ильхам Алиев вносит весомый вклад в движение международной безопасности, сотрудничества и мира, академик Иса Габиббейли добавил, что наивысшей наградой главы государства является непоколебимое доверие, единство и солидарность его народа, и самым большим желанием нашего народа, в том числе и коллектива Академии наук, является получение главой нашего государства высших международных наград.