“Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələrinə və şagirdlərinə verilən təqaüdlərin artırılması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 30 avqust tarixli 3108 nömrəli Sərəncamında dəyişikliklər edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, təhsilin keyfiyyətini yüksəltmək üçün təhsilalanlar arasında rəqabət mühiti yaratmaq, onların tədris prosesində fəallığını artırmaq və təhsilə marağını stimullaşdırmaq məqsədi ilə qərara alıram:
1. “Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələrinə və şagirdlərinə verilən təqaüdlərin artırılması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 30 avqust tarixli 3108 nömrəli Sərəncamında (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2013, № 8, maddə 988) aşağıdakı dəyişikliklər edilsin:
1.1. 1.2-ci və 1.3-cü bəndlər aşağıdakı redaksiyada verilsin:
“1.2. ali təhsil müəssisələrində:
adlı təqaüd alan tələbələrə – 120 manat
magistratura səviyyəsi üzrə:
akademik göstəriciləri 91-100 bal olan tələbələrə- 105 manat
akademik göstəriciləri 71-100 bal olan tələbələrə – 85 manat
akademik göstəriciləri 51-100 bal olan tələbələrə – 55 manat
bakalavriat səviyyəsi üzrə:
akademik göstəriciləri 91-100 bal olan tələbələrə – 95 manat
akademik göstəriciləri 71-100 bal olan tələbələrə – 80 manat
akademik göstəriciləri 51-100 bal olan tələbələrə – 50 manat
1.3. orta ixtisas təhsili müəssisələrində:
akademik göstəriciləri 91-100 bal olan tələbələrə – 50 manat
akademik göstəriciləri 71-100 bal olan tələbələrə – 40 manat
akademik göstəriciləri 51-100 bal olan tələbələrə – 35 manat”.
1.2. Aşağıdakı məzmunda 1-1-ci hissə əlavə edilsin:
“1-1. Azərbaycan Respublikasının ali təhsil və orta ixtisas təhsili müəssisələrində əyani təhsil alan tələbələrə dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına təqaüdlər dövlət sifarişi, dövlət hesabına və ödənişli əsaslarla təhsil almalarından asılı olmayaraq, ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi nəzərə alınmaqla, fənlər üzrə akademik nailiyyətlərinə görə bu Sərəncamın 1.2-ci və 1.3-cü bəndləri ilə müəyyən edilmiş məbləğlərdə ödənilsin.”.
1.3. 2-ci hissə aşağıdakı redaksiyada verilsin:
“2. Müəyyən edilsin ki, təqaüdlərin ödənilməsi, ali təhsil və orta ixtisas təhsili müəssisələrində ixtisaslar üzrə dövlət sifarişi və dövlət hesabına təhsilalanların sayı saxlanılmaqla, dövlət büdcəsindən təqaüd üçün ayrılan vəsait həddində həyata keçirilir.”.
2.1. doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələrinə və şagirdlərinə təqaüdlərin təyin olunması və ödənilməsi qaydasını 2 ay müddətində hazırlayıb təsdiq etsin;

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики
Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о внесении изменений в Распоряжение Президента Азербайджанской Республики «О повышении стипендий, выплачиваемых докторантам, студентам и учащимся высших, средних специальных учебных заведений и учебных заведений начального специального профессионального образования» от 30 августа 2013 года номер 3108
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях создания конкурентной среды среди обучающихся, повышения их активности в учебном процессе и стимулирования интереса к образованию для повышения качества образования постановляю:
1. В Распоряжение Президента Азербайджанской Республики «О повышении стипендий, выплачиваемых докторантам, студентам и учащимся высших, средних специальных учебных заведений и учебных заведений начального специального профессионального образования» от 30 августа 2013 года номер 3108 (Собрание законодательства Азербайджанской Республики, 2013, №8, статья 988) внести следующие изменения:
1.1. пункты 1.2 и 1.3 изложить в следующей редакции:
«1.2. В высших учебных заведениях:
студентам получающим именную стипендию, - 120 манатов
по магистерской ступени:
студентам с академическими показателями 91-100 баллов – 105 манатов
студентам с академическими показателями 71-100 баллов – 85 манатов
студентам с академическими показателями 51-100 баллов - 55 манатов
по бакалаврской ступени:
студентам с академическими показателями 91-100 баллов – 95 манатов
студентам с академическими показателями 71-100 баллов – 80 манатов
студентам с академическими показателями 51-100 баллов - 50 манатов
1.3. В средних специальных учебных заведениях:
студентам с академическими показателями 91-100 баллов – 50 манатов
студентам с академическими показателями 71-100 баллов – 40 манатов
студентам с академическими показателями 51-100 баллов - 35 манатов»
1.2. Добавить часть 1-1 следующего содержания:
«1.1. студентам, получающим образование на очных отделениях высших и средних специальных учебных заведений Азербайджанской Республики, независимо от обучения по государственному заказу, за счет государства и на платной основе, стипендии за счет средств государственного бюджета выплачивать с учетом общих средних показателей успеваемости, за академические успехи по дисциплинам в суммах, установленных пунктами 1.2 и 1.3 настоящего Распоряжения.».
1.3. часть 2 изложить в следующей редакции:
«2.Установить, что выплата стипендий осуществляется с сохранением числа обучающихся по государственному заказу и за счет государства по специальностям в высших и средних специальных учебных заведениях, в пределах средств, выделенных из государственного бюджета на стипендии.».
2.1.в двухмесячный срок подготовить и утвердить порядок назначения и выплаты стипендий докторантам, студентам и учащимся высших, средних специальных учебных заведений и учебных заведений начального специального профессионального образования;