“Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələrinə və şagirdlərinə verilən təqaüdlərin artırılması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 30 avqust tarixli 3108 nömrəli Sərəncamında dəyişikliklər edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, təhsilin keyfiyyətini yüksəltmək üçün təhsilalanlar arasında rəqabət mühiti yaratmaq, onların tədris prosesində fəallığını artırmaq və təhsilə marağını stimullaşdırmaq məqsədi ilə qərara alıram:
1. “Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələrinə və şagirdlərinə verilən təqaüdlərin artırılması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 30 avqust tarixli 3108 nömrəli Sərəncamında (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2013, № 8, maddə 988) aşağıdakı dəyişikliklər edilsin:
1.1. 1.2-ci və 1.3-cü bəndlər aşağıdakı redaksiyada verilsin:
“1.2. ali təhsil müəssisələrində:
adlı təqaüd alan tələbələrə – 120 manat
magistratura səviyyəsi üzrə:
akademik göstəriciləri 91-100 bal olan tələbələrə- 105 manat
akademik göstəriciləri 71-100 bal olan tələbələrə – 85 manat
akademik göstəriciləri 51-100 bal olan tələbələrə – 55 manat
bakalavriat səviyyəsi üzrə:
akademik göstəriciləri 91-100 bal olan tələbələrə – 95 manat
akademik göstəriciləri 71-100 bal olan tələbələrə – 80 manat
akademik göstəriciləri 51-100 bal olan tələbələrə – 50 manat
1.3. orta ixtisas təhsili müəssisələrində:
akademik göstəriciləri 91-100 bal olan tələbələrə – 50 manat
akademik göstəriciləri 71-100 bal olan tələbələrə – 40 manat
akademik göstəriciləri 51-100 bal olan tələbələrə – 35 manat”.
1.2. Aşağıdakı məzmunda 1-1-ci hissə əlavə edilsin:
“1-1. Azərbaycan Respublikasının ali təhsil və orta ixtisas təhsili müəssisələrində əyani təhsil alan tələbələrə dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına təqaüdlər dövlət sifarişi, dövlət hesabına və ödənişli əsaslarla təhsil almalarından asılı olmayaraq, ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi nəzərə alınmaqla, fənlər üzrə akademik nailiyyətlərinə görə bu Sərəncamın 1.2-ci və 1.3-cü bəndləri ilə müəyyən edilmiş məbləğlərdə ödənilsin.”.
1.3. 2-ci hissə aşağıdakı redaksiyada verilsin:
“2. Müəyyən edilsin ki, təqaüdlərin ödənilməsi, ali təhsil və orta ixtisas təhsili müəssisələrində ixtisaslar üzrə dövlət sifarişi və dövlət hesabına təhsilalanların sayı saxlanılmaqla, dövlət büdcəsindən təqaüd üçün ayrılan vəsait həddində həyata keçirilir.”.
2.1. doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələrinə və şagirdlərinə təqaüdlərin təyin olunması və ödənilməsi qaydasını 2 ay müddətində hazırlayıb təsdiq etsin;

Order of the President of the Republic of Azerbaijan
Order of the President of the Republic of Azerbaijan on amendments to the Decree "On lifting scholarships given to doctoral students and students of higher and secondary vocational educational institutions" dated August 30, 2013 #3108.
Governed by Clause 32 of Article 109 of the Constitution, in order to create a competitive environment among students, increase their activity in the learning process and stimulate interest in education to improve the quality of education I decree:
1. Order of the President of the Republic of Azerbaijan "On lifting scholarships given to doctoral students and students of higher and secondary vocational educational institutions” dated August 30, 2013 # 3108 (Legislative Code of the Republic of Azerbaijan, 2013, №8, Article 988) is amended as follows:
1.1. 1.2 and 1.3 items to give as follows:
"12. in the higher educational institutions:
Students receiving scholarships - 120 AZN
For master's degree:
Students with academic indicators 91-100 points - 105 AZN
Students with academic indicators 71-100 points - 85 AZN
Students with academic indicators 51-100 points - 55 AZN
For bachelor degree:
Students with academic indicators 91-100 points - 95 AZN
Students with academic indicators 71-100 points - 80 AZN
Students with academic indicators 51-100 points - 50 AZN
13. The specialized secondary schools:
Students with academic indicators 91-100 points - 50 AZN
Students with academic indicators 71-100 points - 40 AZN
Students with academic indicators 51-100 points - 35 AZN”
1.2. To Add Part 1-1 as follows:
"1-1. Students studying in the full-time departments of higher and secondary vocational educational institutions of the Republic of Azerbaijan, regardless of training under the state order, by the state or on a fee basis, considering the overall average performance for academic success in the disciplines, grants from the state budget to pay in the amounts set forth in paragraphs 1.2 and 1.3 of this regulation”.
1.3. To give Part 2 as follows:
"2. To define that scholarships are allocated within the funds allocated from the state budget for the scholarships by retaining the number of students under the state order and at public expense in higher and secondary vocational educational institutions"
2. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan:
2.1. To prepare and approve the procedure for appointment and payment of scholarships to doctoral students, students and pupils of higher, secondary vocational educational institutions within two months;