Nobel mükafatı laureatı Əziz Səncər AMEA-nın fəxri üzvü seçilib
Noyabrın 29-da keçirilən Akademiyanın Ümumi yığıncağında Nobel mükafatı laureatı Əziz Səncərin AMEA-nın fəxri üzvü seçilməsi haqqında məsələyə də baxılıb.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, ölkə başçısının 3 noyabr 2023-cü il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”nin 5.6. bəndinə əsasən, dünya miqyasında dövlət, ictimai, elm və mədəniyyət xadimləri kimi tanınmış Azərbaycan Respublikası vətəndaşları, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər Akademiyanın fəxri üzvləri seçilə bilərlər.
Diqqətə çatdırılıb ki, Akademiyanın Nizamnaməsinin verdiyi səlahiyyətlərə əsaslanaraq akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da elmi prioritetlərin müəyyənləşdirilməsinə və Elmlər Akademiyasının beynəlxalq elmi əməkdaşlığının gücləndirilməsinə verə biləcəyi töhfələri nəzərə alaraq, dünya miqyasında tanınmış elm xadimi, Türk dünyasının elm sahəsində ilk Nobel mükafatı laureatı, professor Əziz Səncərin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü seçilməsi ilə bağlı təşəbbüs irəli sürüb.
Akademik İsa Həbibbəyli Nobel mükafatı laureatı, professor Əziz Səncərə ünvanladığı 24 oktyabr 2023-cü il tarixli məktubda bildirib ki, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 29 noyabr 2023-cü il tarixində keçiriləcək Ümumi yığıncağında görkəmli elm xadimi, Türk dünyasının fəxri və Azərbaycan xalqının xüsusi rəğbət bəslədiyi böyük vətənpərvər alim kimi sizin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü seçilməyiniz nəzərdə tutulur”. Məktubda o da bildirilib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəaliyyət göstərdiyi 78 il ərzində Akademiyanın Ümumi Yığıncağı tərəfindən 13 nəfər fəxri üzv seçilib.
Nobel mükafatı laureatı, professor Əziz Səncərin akademik İsa Həbibbəyliyə ünvanladığı 25 oktyabr 2023-cü il tarixli məktubda təklifə müsbət cavab verilib və vurğulanıb ki, “məni vətənim bildiyim Azərbaycanın adını daşıyan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvlüyünə layiq görən bütün Akademiya üzvlərinə minnətdarlığımı bildirirəm. Akademiya rəhbərliyinin bu təklifini böyük məmnuniyyətlə qəbul edirəm. Azərbaycan hər zaman mənim qəlbimdədir. Bunu hər fürsətdə dilə gətirirəm. Türk dünyasının ayrılmaz parçası olan can Azərbaycanda elmin inkişafına əlimdən gələn dəstəyi göstərməyə hər zaman hazır olduğumu bilməyinizi istəyirəm. Bu vəsilə ilə Akademiyanın bütün kollektivinə gələcək fəaliyyətində uğurlar diləyirəm”.
Qeyd olunub ki, akademik İsa Həbibbəyli Nizamnamənin 5.15. bəndinə müvafiq olaraq Nobel mükafatı laureatı,  professor Əziz Səncərin AMEA-nın fəxri üzvü seçilməsi ilə bağlı AMEA-nın Ümumi yığıncağı qarşısında vəsatət qaldırılması üçün Kimya Elmləri Bölməsinə müraciət edib. Akademik İsa Həbibbəylinin müraciətinə uyğun olaraq, 20 noyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib və Şimali Karolina Universitetinin professoru Əziz Səncərin AMEA-nın fəxri üzvü seçilməsi ilə bağlı AMEA-nın Ümumi yığıncağı qarşısında vəsatət qaldırılıb.
AMEA-nın Kimya Elmlər Bölməsinin Ümumi yığıncağının vəsatətini nəzərə alaraq, AMEA-nın Ümumi yığıncağında Nobel mükafatı laureatı Əziz Səncərin AMEA-nın fəxri üzvü seçilməsi ilə bağlı açıq səsvermə keçirilib.

Лауреат Нобелевской премии Азиз Санджар избран почетным членом НАНА
На Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 29-го ноября, был рассмотрен вопрос об избрании лауреата Нобелевской премии Азиза Санджара почетным членом НАНА.
В своем выступлении по данному вопросу президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что, согласно пункту 5.6. «Устава Национальной академии наук Азербайджана», утвержденного Указом главы государства от 3 ноября 2023 года, почетными членами НАНА могут избираться граждане Азербайджанской Республики, иностранцы и лица без гражданства, являющиеся известными на мировом уровне государственными и общественными деятелями, деятелями науки и культуры.
Академик Иса Габиббейли отметил, что, руководствуясь полномочиями, предоставленными Уставом НАНА, и учитывая вклад, который этот ученый может внести в расстановку научных приоритетов в НАНА и расширение международных связей Академии наук, он выступил с инициативой об избрании известного в мировом масштабе деятеля науки, первого лауреата Нобелевской премии тюркского мира в сфере науки, профессора Азиза Санджара почетным членом Национальной академии наук Азербайджана.
В письме академика Исы Габиббейли лауреату Нобелевской премии, профессору Азизу Санджару от 24 октября 2023 года говорилось: «На Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана, которое состоится 29 ноября 2023 года, ожидается избрание Вас почетным членом Национальной академии наук Азербайджана как выдающегося деятеля науки, гордости тюркского мира и великого ученого-патриота, к которому азербайджанский народ относится с особым почтением». В письме также отмечалось, что в течение 78-ти лет функционирования Национальной академии наук Азербайджана почетными членами НАНА были избраны 13 человек.
В письме лауреата Нобелевской премии, профессора Азиза Санджара, направленном академику Исе Габиббейли 25 октября 2023 года, был дан положительный ответ и подчеркивалось: «Я выражаю благодарность членам Национальной академии наук Азербайджана, который считаю своей родиной, за то, что они удостоили меня этого звания. Я с большим удовольствием принимаю это предложение руководства Академии наук. Азербайджан всегда в моем сердце. Об этом я говорю при каждой возможности. Хочу, чтобы вы знали, что я всегда готов оказать всестороннюю поддержку развитию науки в Азербайджане, который является неотъемлемой частью тюркского мира. Желаю всему коллективу Академии наук успехов в дальнейшей деятельности».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что, в соответствии с пунктом 5.15. Устава НАНА, для поднятия ходатайства перед Общим собранием Академии наук об избрании лауреата Нобелевской премии, профессора Азиза Санджара почетным членом НАНА было направлено обращение в Отделение химических наук; в связи с этим обращением 20 ноября 2023 года было проведено Общее собрание Отделения химических наук НАНА, на котором было поднято ходатайство перед Общим собранием Академии наук об избрании профессора Университета Северной Каролины (США) Азиза Санджара почетным членом НАНА.
Учитывая ходатайство Общего собрания Отделения химических наук НАНА, на Общем собрании Академии наук состоялось открытое голосование в связи с избранием лауреата Нобелевской премии Азиза Санджара почетным членом НАНА.
По результатам голосования, лауреат Нобелевской премии, профессор Азиз Санджар был избран почетным членом Академии наук.