Yeni tarixi mərhələnin böyük başlanğıcı
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə ölkəmizdə növbədənkənar Prezident seçkilərinin keçirilməsi haqqında qərarın qəbul edilməsi ölkəmizin yeni tarixi epoxaya qədəm qoymasının bəyannaməsidir. Hər kəsə yaxşı məlum olduğu kimi, müstəqil Azərbaycan dövləti Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə özünün hərbi qüdrətinin və iqtisadi inkişafının möhkəm əsaslarını yaratmaqla və ən başlıcası Vətən müharibəsində qazanılmış tarixi Zəfərlə müstəqillik dövrünün böyük bir mərhələsinin möhtəşəm vəzifələrini həyata keçirmişdir. Artıq müstəqil Azərbaycan beynəlxalq aləmdə böyük nüfuz və etibarlı söz sahibi olan, qüdrətli dövlət kimi qəbul olunur.
Qarşıda duran yeni vəzifələr Azərbaycanda müasir dövrün yeni çağırışlarına uyğun olaraq daha genişmiqyaslı islahatların həyata keçirilməsini tələb edir. Azərbaycanda növbədənkənar seçkilərin keçirilməsi haqqında qəbul edilən qərar inkişafın yeni mərhələsinə start verilməsi üçün atılmış siyasi addım kimi mühüm əhəmiyyətə malikdir. Ölkəmizdə keçiriləcək növbədənkənar seçkilər, heç şübhəsiz, daha möhtəşəm inkişafa təkan verəcəkdir.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandanımız İlham Əliyevin Dəmir Yumruğu ilə Vətən müharibəsində qazanılmış tarixi Zəfərdən və uğurla həyata keçirilmiş bir günlük hərbi əməliyyatdan sonra ərazi bütövlüyümüzün tam təmin edilməsi, dövlət suverenliyinin bütövlükdə bərqərar olması ölkəmizin bütün ərazisində seçkilərin keçirilməsi zərurətini meydana çıxarmışdır. Ona görə də 7 fevral 2024-cü il tarixdə keçiriləcək növbədənkənar Prezident seçkiləri Azərbaycan Respublikasının dövlət suverenliyinin ərazi bütövlüyü şəraitində tam və qəti təsdiqi demək olacaqdır. Xalqımızın bütün təbəqələri kimi, Azərbaycan alimləri də növbədənkənar Prezident seçkilərinin keçirilməsini ölkəmizdə yeni tarixi inkişaf mərhələsinin böyük başlanğıcı və dövlət müstəqilliyimizin tam təsdiqi mənasında əhəmiyyətli siyasi hadisə kimi yüksək qiymətləndirirlər. Ölkəmizdə hakim olan xalq-dövlət həmrəyliyi və möhkəm ictimai siyasi sabitlik növbədənkənar Prezident seçkilərinin xalqımızın mütəşəkkil iştirakı və birliyi şəraitində keçiriləcəyinə tam təminat verir.

Великое начало нового исторического этапа
Распоряжение Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о проведении внеочередных президентских выборов в Азербайджане знаменует собой начало новой исторической эпохи в жизни страны. Всем хорошо известно, что под руководством Президента Ильхама Алиева независимое Азербайджанское государство заложило крепкие основы своей военной мощи и экономического развития, а исторической Победой, одержанной в Отечественной войне, выполнило важнейшие задачи большого этапа периода независимости. Сегодня независимый Азербайджан воспринимается международным сообществом в качестве влиятельного, надежного и могущественного государства.
Предстоящие новые задачи требуют проведения в Азербайджане более широкомасштабных реформ, соответствующих новым призывам современности. Решение о проведении в Азербайджане внеочередных выборов – важный политический шаг, сделанный для начала нового этапа развития. Внеочередные выборы, которые пройдут в республике, несомненно, приведут к еще более блистательному развитию.
В то же время, полное восстановление территориальной целостности и государственного суверенитета, которое стало возможным благодаря исторической Победе, одержанной под руководством Президента Азербайджанской Республики, нашего победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в Отечественной войне, а также успешной реализации антитеррористических мероприятий, привело к необходимости в проведении выборов на всей территории нашей страны. Поэтому внеочередные президентские выборы, которые пройдут 7 февраля 2024 года, станут полным и решительным подтверждением государственного суверенитета Азербайджанской Республики в условиях территориальной целостности. Как и все слои нашего народа, азербайджанские ученые также считают проведение внеочередных президентских выборов важным политическим событием с точки зрения великого начала нового исторического этапа развития в стране и полного подтверждения нашей государственной независимости. Царящие в стране солидарность между народом и государством и крепкая общественно-политическая стабильность полностью гарантируют, что внеочередные президентские выборы пройдут в атмосфере организованного участия и единства нашего народа.