Ceyhun Hacıbəylinin 125 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
20.11.2015 11:09
2016-cı ilin fevral ayında Azərbaycan ədəbiyyatının tanınmış nümayəndələrindən biri, yazıçı-publisist, tərcüməçi, naşir və ictimai xadim Ceyhun Əbdülhüseyn oğlu Hacıbəylinin anadan olmasının 125 illiyi tamam olur.
Milli ədəbi-ictimai fikir tarixinə töhfələr verən Ceyhun Hacıbəyli Azərbaycan xalqının zəngin mədəni nailiyyətlərinin dünyaya tanıdılması istiqamətində səmərəli fəaliyyət göstərmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Ceyhun Hacıbəylinin milli mədəniyyətin inkişafı və təbliği sahəsində mühüm xidmətlərini nəzərə alaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə Ceyhun Hacıbəylinin 125 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о проведении 125-летнего юбилея Джейхуна Гаджибейли
20.11.2015 11:09
В феврале 2016 года исполняется 125 лет со дня рождения одного из известных представителей азербайджанской литературы, писателя-публициста, переводчика, издателя и общественного деятеля Джейхуна Абдулгусейн оглу Гаджибейли.
Джейхун Гаджибейли, внесший вклад в историю национальной литературно-общественной мысли, осуществлял плодотворную деятельность, направленную на популяризацию в мире богатых культурных достижений азербайджанского народа.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики и учитывая важные заслуги Джейхуна Гаджибейли в области развития и пропаганды национальной культуры, постановляю:
1.Национальной Академии Наук Азербайджана совместно с Министерством культуры и туризма Азербайджанской Республики и Министерством образования Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 125-летнему юбилею Джейхуна Гаджибейли.