Ceyhun Hacıbəylinin 125 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
20.11.2015 11:09
2016-cı ilin fevral ayında Azərbaycan ədəbiyyatının tanınmış nümayəndələrindən biri, yazıçı-publisist, tərcüməçi, naşir və ictimai xadim Ceyhun Əbdülhüseyn oğlu Hacıbəylinin anadan olmasının 125 illiyi tamam olur.
Milli ədəbi-ictimai fikir tarixinə töhfələr verən Ceyhun Hacıbəyli Azərbaycan xalqının zəngin mədəni nailiyyətlərinin dünyaya tanıdılması istiqamətində səmərəli fəaliyyət göstərmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Ceyhun Hacıbəylinin milli mədəniyyətin inkişafı və təbliği sahəsində mühüm xidmətlərini nəzərə alaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə Ceyhun Hacıbəylinin 125 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on conducting 125th anniversary of Jeyhun Hajibeyli
20.11.2015 11:09
In February 2016 will be celebrated 125th anniversary of one of the prominent representatives of Azerbaijani literature, writer, essaist, translator, publisher and public figure Jeyhun Hajibeyli Abdulhuseyn oglu.
Jeyhun Hajibeyli contributed to the history of national literary-social thought, and aimed at promoting the world's rich cultural achievements of the Azerbaijani people.
Governed by Clause 32 of Article 109 of the Constitution, and bearing in mind the important contributions by Jeyhun Hajibeyli in the development and promotion of national culture, I decree:
1. Azerbaijan National Academy of Sciences jointly with the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan Republic and the Ministry of Education of the Azerbaijan Republic to prepare and implement a plan of events dedicated to the 125th anniversary of Jeyhun Hajibeyli.