Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 50 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
25.11.2015 09:16
2015-ci ilin dekabr ayında Azərbaycanda bütün bilik sahələrinə aid sistemli məlumatların toplandığı ilk ensiklopediyanın nəşrini təmin etmiş Ensiklopediya Baş redaksiyasının yaradılmasının 50 illiyi tamam olur. 1976–1987-ci illərin on cildlik “Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası” keçmiş sovet ideologiyasının ciddi təsiri altında yazılmasına baxmayaraq, Azərbaycan xalqının tarixi-mədəni nailiyyətlərini müfəssəl əks etdirən fundamental əsər idi.
Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonrakı dövr ərzində ölkə həyatında baş vermiş əsaslı dəyişikliklər yeni çoxcildli universal milli ensiklopediyanın meydana gətirilməsini zəruri edirdi. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin yaradılması haqqında” 2004-cü il 5 may tarixli Sərəncamı ilə təsis edilmiş “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin gerçəkləşdirdiyi belə bir nəşr mükəmməl informasiya mənbəyi olaraq cəmiyyətin intellektual potensialının zənginləşdirilməsində müstəsna əhəmiyyətə malikdir. İndiyədək “Azərbaycan” xüsusi cildi yüksək poliqrafik keyfiyyətdə hazırlanıb oxucuların istifadəsinə verilmişdir. Beş cildi artıq işıq üzü görmüş Milli Ensiklopediyanın növbəti cildləri üzərində mütəmadi iş aparılır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının milli sərvət kimi ölkənin ictimai-siyasi, elmi-mədəni həyatının əlamətdar hadisəsi olduğunu nəzərə alaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə birlikdə Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 50 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planının hazırlanıb həyata keçirilməsini təmin etsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan to host the 50th anniversary of the Azerbaijan National Encyclopedia
25.11.2015 09:16
In December 2015 marks 50th anniversary of the establishment of the main edition of the Encyclopedia of Azerbaijan to ensure the publication of the first encyclopedia, which contains the system data relating to all areas of knowledge. While a ten volume "Azerbaijan Soviet Encyclopedia" in 1976 -1987 years which written under the influence of the major ex-Soviet ideology, reflected the historical and cultural achievements of the Azerbaijani people.
Profound changes that have occurred in the life of the country in the period after the restoration of state independence of Azerbaijan necessitated the creation of a new multi-volume universal national encyclopedia. This publication, created the Scientific Centre "Azerbaijan National Encyclopedia", established by order of the President of the Azerbaijan Republic "On establishment of the Scientific Centre of" Azerbaijan National Encyclopedia "dated May 5, 2004, being the perfect source of information is of paramount importance in the enrichment of the intellectual potential of society. Up today was prepared and handed over to the readers the special volume of "Azerbaijan". There is a regular work on the next volume of national encyclopedia, five volumes of which have already seen the light.
Governed by Clause 32 of Article 109 of the Constitution and taking into account that Azerbaijan National Encyclopedia is a significant event in the political, scientific and cultural life of the country as a national treasure, I decree:
1. Azerbaijan National Academy of Sciences jointly with the Ministry of Education of Azerbaijan Republic and the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan Republic to ensure the preparation and implementation of Action Plan dedicated to the 50th anniversary of the Azerbaijan National Encyclopedia.