Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 50 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
25.11.2015 09:16
2015-ci ilin dekabr ayında Azərbaycanda bütün bilik sahələrinə aid sistemli məlumatların toplandığı ilk ensiklopediyanın nəşrini təmin etmiş Ensiklopediya Baş redaksiyasının yaradılmasının 50 illiyi tamam olur. 1976–1987-ci illərin on cildlik “Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası” keçmiş sovet ideologiyasının ciddi təsiri altında yazılmasına baxmayaraq, Azərbaycan xalqının tarixi-mədəni nailiyyətlərini müfəssəl əks etdirən fundamental əsər idi.
Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonrakı dövr ərzində ölkə həyatında baş vermiş əsaslı dəyişikliklər yeni çoxcildli universal milli ensiklopediyanın meydana gətirilməsini zəruri edirdi. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin yaradılması haqqında” 2004-cü il 5 may tarixli Sərəncamı ilə təsis edilmiş “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin gerçəkləşdirdiyi belə bir nəşr mükəmməl informasiya mənbəyi olaraq cəmiyyətin intellektual potensialının zənginləşdirilməsində müstəsna əhəmiyyətə malikdir. İndiyədək “Azərbaycan” xüsusi cildi yüksək poliqrafik keyfiyyətdə hazırlanıb oxucuların istifadəsinə verilmişdir. Beş cildi artıq işıq üzü görmüş Milli Ensiklopediyanın növbəti cildləri üzərində mütəmadi iş aparılır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının milli sərvət kimi ölkənin ictimai-siyasi, elmi-mədəni həyatının əlamətdar hadisəsi olduğunu nəzərə alaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə birlikdə Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 50 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planının hazırlanıb həyata keçirilməsini təmin etsin.

В декабре 2015 года исполняется 50 лет со дня создания Главной редакции Энциклопедии, обеспечившей издание в Азербайджане первой энциклопедии, где собраны системные данные, касающиеся всех областей знаний. Хотя десятитомная «Азербайджанская советская энциклопедия» 1976 -1987 годов была написана под серьезным влиянием бывшей советской идеологии, она была фундаментальным трудом, детально отражавшим историко-культурные достижения азербайджанского народа.
Основательные перемены, произошедшие в жизни страны в период после восстановления государственной независимости Азербайджана, обусловили необходимость создания новой многотомной универсальной национальной энциклопедии. Такое издание, созданное Научным центром «Азербайджанская национальная энциклопедия», учрежденным Распоряжением Президента Азербайджанской Республики «О создании Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» от 5 мая 2004 года, являясь совершенным источником информации, представляет исключительное значение в обогащении интеллектуального потенциала общества. На сегодняшний день с высоким полиграфическим качеством подготовлен и передан в распоряжение читателей специальный том «Азербайджан». Идет регулярная работа над очередными томами Национальной энциклопедии, пять томов которой уже увидели свет.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики и учитывая то, что Азербайджанская национальная энциклопедия, как национальное достояние, является знаменательным событием в общественно-политической, научно-культурной жизни страны, постановляю:
1.Национальной Академии Наук Азербайджана совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики и Министерством культуры и туризма Азербайджанской Республики обеспечить подготовку и осуществление плана мероприятий, посвященных 50-летнему юбилею Азербайджанской национальной энциклопедии.