Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Quba Regional Elmi Mərkəzində olub
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın Quba Regional Elmi Mərkəzində olub. Akademik İsa Həbibbəyli səfər çərçivəsində mərkəzin iş şəraiti ilə tanış olub və gələcək fəaliyyətilə bağlı tövsiyələrini verib.
Quba Regional Elmi Mərkəzinin kollektivi ilə keçirilən görüşdə AMEA-da həyata keçirilən və nəzərdə tutulan genişmiqyaslı tədbirlər, nəşr edilən kitablar barədə məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli qarşıda duran vəzifələr barədə danışıb. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müstəqil dövlətçilik ideallarına, Prezident İlham Əliyevin yeritdiyi daxili və xarici siyasətə, eləcə də müasir dünya elminin çağırışlarına uyğun olaraq Milli Elmlər Akademiyası sistemində aparılan islahatları diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli Quba Regional Elmi Mərkəzinin yenidən qurulmasının AMEA-da aparılan islahatların tərkib hissəsi olduğunu deyib.
Sonra çıxış edən Quba Regional Elmi Mərkəzinin rəhbəri vəzifəsini icra edən aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Teyyub Şükürov mərkəzin fəaliyyəti ilə bağlı hesabat verib, müəssisənin fəaliyyətinin yenidən təşkilinə və əməkdaşlarına daim göstərdiyi diqqət və qayğıya görə akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin iştirakı ilə Quba Regional Elmi Mərkəzinin Kitabxanasının açılışı olub. AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası tərəfindən təqdim olunmuş kitablar vasitəsilə Mərkəzin kitabxanasının ilkin bazası formalaşdırılıb. Akademik İsa Həbibbəyli MEK-in direktoru texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynova Quba Regional Elmi Mərkəzinin Kitabxanasının zəruri kitab, monoqrafiya, jurnal və digər elmi informasiya vasitələrilə təmin edilməsi ilə bağlı tapşırıqlar verib.
Həmçinin mərkəzin kadr potensialının inkişaf etdirilməsi barədə əməkdaşlarla müzakirələr aparılıb və Akademiyanın doktorantura və dissertanturasında təhsilini davam etdirmək istəyən gənclərə AMEA rəhbəri öz tövsiyələrini verib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdir müavini fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Vüsal Zülfüqarova doktorantura və dissertanturada təhsilini davam etdirmək istəyən gənclərin təlimatlandırılması və onların sənədlərinin təqdimatı ilə bağlı metodiki köməkliyin göstərilməsi barədə tapşırıqlar verib.

Академик Иса Габиббейли посетил Губинский региональный научный центр НАНА
Президент НАНА академик Иса Габиббейли посетил Губинский региональный научный центр НАНА. Академик ознакомился с условиями труда и дал свои рекомендации в связи с дальнейшей деятельностью центра.
В ходе встречи с коллективом Губинского регионального научного центра академик Иса Габиббейли рассказал о проводимых в НАНА широкомасштабных мероприятиях, издаваемых книгах, будущих планах и задачах. Говоря о реформах, которые проводятся в системе Национальной академии наук в соответствии с идеалами независимой государственности общенационального лидера Гейдара Алиева, внутренней и внешней политикой, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым, а также с призывами современной мировой науки, руководитель НАНА подчеркнул, что реорганизация Губинского регионального научного центра является составной частью этих реформ.
Затем выступил и.о. руководителя Губинского регионального научного центра доктор философии по аграрным наукам Тейюб Шукюров, который представил отчет о деятельности центра и поблагодарил академика Ису Габиббейли за внимание и заботу, оказываемые реорганизации деятельности центра и сотрудникам.
Далее при участии президента НАНА академика Исы Габиббейли состоялось открытие Библиотеки Губинского регионального научного центра. Первоначальная база библиотеки сформирована при помощи книг, предоставленных Центральной научной библиотекой НАНА. Академик Иса Габиббейли дал поручения директору ЦНБ доктору философии по техническим наукам, доценту Гусейну Гусейнову, связанные с обеспечением Библиотеки Губинского регионального научного центра необходимыми книгами, монографиями, журналами и прочими научно-информационными ресурсами.
Также руководитель НАНА обсудил с сотрудниками вопросы, связанные с развитием кадрового потенциала центра, и дал свои рекомендации молодежи, которая хочет продолжить обучение в докторантуре и диссертантуре Академии наук.
Помимо этого, президент НАНА академик Иса Габиббейли  дал поручения заместителю заведующего Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктору философии по философии Вусалу Зульфугарову в связи с оказанием методической поддержки молодым кадрам, которые хотят продолжить свое обучение в докторантуре и диссертантуре.