Pekin Xarici Dillər Universitetinin rektoru ilə görüş keçirilib
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Çin Xalq Respublikasına səfəri çərçivəsində Pekin Xarici Dillər Universitetinin (XDU) rektoru professor Jia Venjian ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən professor Jia Venjian Azərbaycan-Çin əlaqələrinin bütün sahələrdə sürətlə inkişaf etdiyini vurğulayaraq, təhsil və elm istiqamətində də böyük uğurların qazanıldığını diqqətə çatdırıb. Rəhbərlik etdiyi universitetin tarixindən, qurumun fəaliyyət istiqamətlərindən, Azərbaycanla bağlı həyata keçirilən layihələrdən, bu sahədə qarşıda duran vəzifələrdən danışan rektor Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə yaradılmış əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyətini  xüsusi vurğulayıb.
Bu ilin sonunda Azərbaycana gələcəyini bildirən professor səfər proqramına AMEA-nın prezidenti ilə də görüşün nəzərdə tutulduğunu xatırladıb. Görüş zamanı AMEA ilə Pekin XDU arasında yeni Anlaşma memorandumunun imzalanmasının elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına yeni təkan verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Universitetdə 101 ölkə sırasında Azərbaycanın da yer tutduğunu, ali təhsil müəssisəsində Azərbaycan dili kafedrasının uğurla fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdıran professor bu sahədə kafedranın rəhbəri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyevin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Yaxın perspektivdə Azərbaycan dili kafedrasının genişləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Azərbaycan və Çin Prezidentlərinin yaxın təmasları sayəsində ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq əalqələrinin inkişaf etdirildiyini diqqətə çatdırıb, bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətinə toxunub. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaranma tarixi, prioritet istiqamətləri, elmi bölmələrin fəaliyyət sahələri barədə ətraflı məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli Çinin ayrı-ayrı elm-tədqiqat müəssisələri ilə yaradılmış əməkdaşlıq əlaqələrinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Universitetdə Azərbaycan dili kafedrasında yaradılan şəraitə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirən AMEA rəhbəri kafedranın fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsinin gələcək əməkdaşlıq perspektivləri sırasında xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra qarşılıqlı olaraq xatirə hədiyyələri təqdim olunub. AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli üzərində Qarabağın rəmzi Xarıbülbülün təsviri olan xalçanı rektora hədiyyə edib.
Görüşdə Pekin Xarici Dillər Universitetinin prorektoru Zhao Gang, universitetin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri He Jing, Asiya kafedrasının müdiri Su Yingying, Azərbaycan dili kafedrasının müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyev, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Vang Yuexian və Azərbaycanın Çindəki səfirliyinin məsul nümayəndələri iştirak ediblər.

В рамках визита в Китайскую Народную Республику президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с ректором Пекинского университета иностранных языков (ПУИЯ) профессором Цзя Вэньцзянем.
В ходе встречи профессор Цзя Вэньцзянь сообщил, что связи между Азербайджаном и Китаем ускоренно развиваются во всех сферах, большие успехи достигнуты и в области науки и образования. Говоря об истории и сферах деятельности руководимого им университета, проектах, которые реализуются в связи с Азербайджаном, и предстоящих задачах, ректор особо подчеркнул значение установленных с Национальной академией наук Азербайджана связей.
Сказав, что в конце текущего года совершит визит в Азербайджан, в ходе которого запланирована встреча и с президентом НАНА, профессор Цзя Вэньцзянь выразил уверенность в том, что подписание нового Меморандума о взаимопонимании между НАНА и ПУИЯ приведет к ещё большему развитию двухстороннего сотрудничества. Ректор сообщил, что среди представленного в университете 101-го государства есть и Азербайджан, в высшем учебном заведении успешно функционирует Кафедра азербайджанского языка. Цзя Вэньцзянь высоко оценил деятельность заведующего кафедрой доктора философии по филологии Агшина Алиева и добавил, что в ближайшей перспективе необходимо расширить деятельность Кафедры азербайджанского языка.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил, что в последние годы благодаря деятельности президентов Азербайджана и Китая двусторонние связи развиваются во всех сферах, в том числе и в области науки и образования, и данное сотрудничество необходимо ещё более расширить. Подробно рассказав об истории создания Национальной академии наук Азербайджана, приоритетных направлениях, сферах деятельности научных отделений, академик Иса Габиббейли подчеркнул особое значение связей, налаженных с отдельными научно-исследовательскими организациями Китая. Академик Иса Габиббейли поблагодарил руководство университета за условия, созданные на Кафедре азербайджанского языка, и добавил, что одной из предстоящих целей является еще большее расширение деятельности кафедры.
Затем стороны обменялись памятными подарками. Президент НАНА академик Иса Габиббейли преподнес ректору Цзя Вэньцзяню ковер с изображением символа Карабаха – цветка Харыбюльбюль.
На встрече также принимали участие проректор Пекинского университета иностранных языков Чжао Ган, заведующий Кафедрой азербайджанского языка доктор философии по филологии Агшин Алиев, другие представители ПУИЯ и ответственные лица посольства Азербайджана в Китае.