Pekin Xarici Dillər Universitetinin rektoru ilə görüş keçirilib
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Çin Xalq Respublikasına səfəri çərçivəsində Pekin Xarici Dillər Universitetinin (XDU) rektoru professor Jia Venjian ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən professor Jia Venjian Azərbaycan-Çin əlaqələrinin bütün sahələrdə sürətlə inkişaf etdiyini vurğulayaraq, təhsil və elm istiqamətində də böyük uğurların qazanıldığını diqqətə çatdırıb. Rəhbərlik etdiyi universitetin tarixindən, qurumun fəaliyyət istiqamətlərindən, Azərbaycanla bağlı həyata keçirilən layihələrdən, bu sahədə qarşıda duran vəzifələrdən danışan rektor Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə yaradılmış əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyətini  xüsusi vurğulayıb.
Bu ilin sonunda Azərbaycana gələcəyini bildirən professor səfər proqramına AMEA-nın prezidenti ilə də görüşün nəzərdə tutulduğunu xatırladıb. Görüş zamanı AMEA ilə Pekin XDU arasında yeni Anlaşma memorandumunun imzalanmasının elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına yeni təkan verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Universitetdə 101 ölkə sırasında Azərbaycanın da yer tutduğunu, ali təhsil müəssisəsində Azərbaycan dili kafedrasının uğurla fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdıran professor bu sahədə kafedranın rəhbəri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyevin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Yaxın perspektivdə Azərbaycan dili kafedrasının genişləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Azərbaycan və Çin Prezidentlərinin yaxın təmasları sayəsində ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq əalqələrinin inkişaf etdirildiyini diqqətə çatdırıb, bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətinə toxunub. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaranma tarixi, prioritet istiqamətləri, elmi bölmələrin fəaliyyət sahələri barədə ətraflı məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli Çinin ayrı-ayrı elm-tədqiqat müəssisələri ilə yaradılmış əməkdaşlıq əlaqələrinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Universitetdə Azərbaycan dili kafedrasında yaradılan şəraitə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirən AMEA rəhbəri kafedranın fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsinin gələcək əməkdaşlıq perspektivləri sırasında xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra qarşılıqlı olaraq xatirə hədiyyələri təqdim olunub. AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli üzərində Qarabağın rəmzi Xarıbülbülün təsviri olan xalçanı rektora hədiyyə edib.
Görüşdə Pekin Xarici Dillər Universitetinin prorektoru Zhao Gang, universitetin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri He Jing, Asiya kafedrasının müdiri Su Yingying, Azərbaycan dili kafedrasının müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyev, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Vang Yuexian və Azərbaycanın Çindəki səfirliyinin məsul nümayəndələri iştirak ediblər.

Academician Isa Habibbeyli met with the rector of the Beijing Foreign Studies University in China
The president of ANAS, academician Isa Habibbeyli met with the rector of Beijing Foreign Studies University (BFSU), Professor Jia Wenjian during his visit to the People’s Republic of China.
During the meeting, Professor Jia Wenjian said that the relations between Azerbaijan and China were rapidly developing in all spheres and great success had been achieved in science and education. The Professor spoke about the history, areas of activity of BFSU, projects related to Azerbaijan, and forthcoming tasks. He also highlighted the importance of the cooperation relations established with the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Professor Jia Wenjian noted that he would visit Azerbaijan at the end of the current year and a meeting with the president of ANAS was planned to be held during the visit. He expressed his confidence that signing a new memorandum of understanding between ANAS and BFSU would lead to further development of the scientific cooperation relations. Jia Wenjian said that the Azerbaijani language is among 101 foreign languages being taught at the university and the Department of Azerbaijani Language is successfully functioning in the higher educational institution. He highly appreciated the activity of the head of the Department, PhD in philology Agshin Aliyev, and highlighted the necessity to broaden the activity of the Department soon.
The president of ANAS, academician Isa Habibbeyli mentioned that due to the activities of the presidents of Azerbaijan and China, the cooperation relations of the countries had been developing in all spheres including science and education during the last years. According to the academician, it is essential to further expand this cooperation. Talking about the establishment history of the Azerbaijan National Academy of Sciences, its priority areas, and the activity of the scientific departments, academician Isa Habibbeyli highlighted the special significance of the relations established with different scientific research institutions of China. He expressed his gratitude to the leadership of the University for the condition created in the Department of Azerbaijani Language at BFSU and added that one of the objectives is to further expand the activity of the Department.
Then, the sides exchanged memorable gifts. The president of ANAS, academician Isa Habibbeyli presented a carpet to Professor Jia Wenjian depicting the Khari Bulbul flower, a symbol of Karabakh.
Professor of Beijing Foreign Studies University Zhao Gang, head of the department of Azerbaijani language, PhD in philology Agshin Aliyev, and representatives of BFSU and the embassy of Azerbaijan in China participated in the meeting.