Akademik İsa Həbibbəyli çinli tələbələrə Azərbaycan ədəbiyyatı tarixindən mühazirə oxuyub
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Pekin Xarici Dillər Universitetində Azərbaycan dili ixtisası üzrə təhsil alan çinli tələbələrlə görüşüb, onların qarşısında auditoriyada çıxış edərək Azərbaycan ədəbiyyatının tarixi ilə bağlı mühazirə oxuyub.
Mühazirədə Azərbaycan ədəbiyyatının tarixi inkişaf dövrlərini əhatə edən mərhələlər, ədəbi cərəyanlar, bu janrların ayrı-ayrı nümayəndələri barədə ətraflı söhbət açılıb. Müasir mərhələdə Azərbaycan ədəbiyyatında mövcud olan ədəbi janrlar, onları təmsil edən şair və yazıçılar, Azərbaycan-Çin ədəbi əlaqələrinin bu günü və gələcək perspektivləri barədə hərtərəfli məlumat verilib.
Sonra çinli tələbələrlə ölkəmizin tarixi, coğrafiyası, ədəbiyyatı, mədəniyyəti haqqında Azərbaycan dilində sual-cavab aparılıb. Akademik İsa Həbibbəyli tələbələrin dil hazırlığını və intellektual səviyyəsini yüksək qiymətləndirib, bu istiqamətdə əmək sərf etmiş universitetin müəllimi Aqşin Əliyevə təşəkkürünü bildirib.
Sonda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan dili ixtisası üzrə təhsil alan 12 tələbənin hər birinə ölkəmizin tarixi məkanlarını, maddi-mədəniyyət abidələrini əks etdirən müxtəlif xatirə hədiyyələri, Akademiyada Azərbaycan dilində nəşr olunmuş kitab və monoqrafiyalar hədiyyə edib.
Görüşdə çinli tələbələr çıxış edərək Azərbaycan dili üzrə biliklərini daima artırdıqlarını, ölkəmizə böyük məhəbbətlə yanaşdıqlarını bildirərək onlarla xüsusi görüş təşkil etdiyinə və mühazirə oxuduğuna görə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlıqlarını bildirib, tarixi görüşdən ayrı-ayrılıqda və kollektiv xatirə şəkli çəkdiriblər.

Академик Иса Габиббейли прочитал китайским студентам лекцию об истории азербайджанской литературы
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с китайскими студентами, которые обучаются в Пекинском университете иностранных языков по специальности "Азербайджанский язык", и прочитал для них лекцию об истории азербайджанской литературы.
В лекции подробно говорилось об этапах исторического развития азербайджанской литературы, литературных течениях и отдельных представителях литературных жанров. Также академик рассказал о литературных жанрах, развивающихся на современном этапе, поэтах и писателях, которые являются представителями тех или иных жанров, нынешнем состоянии азербайджано-китайских литературных связей и их дальнейших перспективах.
В ходе опроса на азербайджанском языке, который был связан с историей, географией, литературой и культурой нашей страны, академик Иса Габиббейли высоко оценил уровень знания студентами азербайджанского языка и их интеллектуальный потенциал, а также поблагодарил преподавателя университета Агшина Алиева за вложенный труд.
В заключение президент НАНА академик Иса Габиббейли преподнес каждому из 12-ти студентов, которые обучаются по специальности "Азербайджанский язык", памятные подарки с изображением исторических достопримечательностей и памятников культуры нашей страны, а также книги и монографии, изданные в НАНА на азербайджанском языке.
В ходе встречи китайские студенты подчеркнули, что всегда повышают свои знания по азербайджанскому языку и относятся к нашей стране с большой любовью, и поблагодарили президента НАНА академика Ису Габиббейли за организацию исторической встречи и прочитанную для них лекцию.