Akademik İsa Həbibbəyli çinli tələbələrə Azərbaycan ədəbiyyatı tarixindən mühazirə oxuyub
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Pekin Xarici Dillər Universitetində Azərbaycan dili ixtisası üzrə təhsil alan çinli tələbələrlə görüşüb, onların qarşısında auditoriyada çıxış edərək Azərbaycan ədəbiyyatının tarixi ilə bağlı mühazirə oxuyub.
Mühazirədə Azərbaycan ədəbiyyatının tarixi inkişaf dövrlərini əhatə edən mərhələlər, ədəbi cərəyanlar, bu janrların ayrı-ayrı nümayəndələri barədə ətraflı söhbət açılıb. Müasir mərhələdə Azərbaycan ədəbiyyatında mövcud olan ədəbi janrlar, onları təmsil edən şair və yazıçılar, Azərbaycan-Çin ədəbi əlaqələrinin bu günü və gələcək perspektivləri barədə hərtərəfli məlumat verilib.
Sonra çinli tələbələrlə ölkəmizin tarixi, coğrafiyası, ədəbiyyatı, mədəniyyəti haqqında Azərbaycan dilində sual-cavab aparılıb. Akademik İsa Həbibbəyli tələbələrin dil hazırlığını və intellektual səviyyəsini yüksək qiymətləndirib, bu istiqamətdə əmək sərf etmiş universitetin müəllimi Aqşin Əliyevə təşəkkürünü bildirib.
Sonda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan dili ixtisası üzrə təhsil alan 12 tələbənin hər birinə ölkəmizin tarixi məkanlarını, maddi-mədəniyyət abidələrini əks etdirən müxtəlif xatirə hədiyyələri, Akademiyada Azərbaycan dilində nəşr olunmuş kitab və monoqrafiyalar hədiyyə edib.
Görüşdə çinli tələbələr çıxış edərək Azərbaycan dili üzrə biliklərini daima artırdıqlarını, ölkəmizə böyük məhəbbətlə yanaşdıqlarını bildirərək onlarla xüsusi görüş təşkil etdiyinə və mühazirə oxuduğuna görə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlıqlarını bildirib, tarixi görüşdən ayrı-ayrılıqda və kollektiv xatirə şəkli çəkdiriblər.

The president of ANAS, academician Isa Habibbeyli met with the Chinese students of the "Azerbaijani language" speciality at Beijing Foreign Studies University and delivered a lecture on the history of Azerbaijani literature.
The lecture was about stages of historical development of Azerbaijani literature, literary trends, and some representatives of literary genres. The academician also informed about the modern stage literary genres, poets, and writers, the present state of literary relations between Azerbaijan and China, and further perspectives.
Then the Chinese students were asked in Azerbaijani language about the history, geography, literature, and culture of Azerbaijan. Academician Isa Habibbeyli highly appreciated the level of Azerbaijani language of the students and their intellectual capacity and thanked the teacher of the university Agshin Aliyev for his work in this sphere.
In the end, the president of ANAS Isa Habibbeyli presented memorable gifts to every 12 Chinese students, educated in the "Azerbaijani language" speciality. The souvenirs illustrating the historical sights, cultural monuments of our country, books and monographs in Azerbaijani language published in the Academy.
The Chinese students also made speeches during the meeting underlining that they always improve their knowledge of the Azerbaijani language and expressed their love for our country. The students expressed their gratitude to the president of ANAS for the special meeting and lecture.