AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində olub, Mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri ilə ətraflı tanış olaraq Zəlzələlərin Tədqiqatı Bürosunun fəaliyyətini monitorlardan izləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli Türkiyə Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Fəlakət və Fövqəladə Halların İdarə olunması Zəlzələ və Risklərin azaldılması İdarəsi (AFAD) ilə AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin birlikdə inşa etdiyi Şuşa-Daşaltı Dərin Quyu Seysmik Stansiyasında aparılan son tamamlama işləri və stansiyanın bazasında yaradılacaq Qarabağ və Şərqi Zəngəzur üzrə Regional Kompleks Seysmoloji Monitorinq Mərkəzi barədə məlumat alıb.
Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli Şuşa rayonunda AFAD tərəfindən quraşdırılmış seysmik stansiya, onun fəaliyyəti, yeni yaradılacaq mərkəzin binasının yerləşəcəyi yer və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли посетил Республиканский центр сейсмологической службы (РЦСС) при Национальной академии наук Азербайджана, ознакомился с деятельностью центра и проследил на мониторах за деятельностью Бюро исследований землетрясений.
В ходе визита были обсуждены завершающие работы на скважинной сейсмической станции Шуша-Дашалты, которая установлена Агентством по ликвидации последствий стихийных бедствий и чрезвычайных ситуаций Министерства внутренних дел Турецкой Республики (AFAD) и Республиканским центром сейсмологической службы при НАНА, а также работы по созданию на базе станции Регионального центра комплексного сейсмического мониторинга по Карабаху и Восточному Зангезуру.
Генеральный директор РЦСС член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли подробно рассказал об установленной в Шушинском районе сейсмической станции и ее деятельности, месте, где будет расположено здание создающегося центра, и сферах его деятельности.