Sizi – Azərbaycan elminin inkişafında mühüm xidmətləri olan tanınmış alimi, SSRİ Dövlət mükafatı laureatını 100 illik yubileyiniz münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirəm.
Keçdiyiniz həyat yolu hər bir Azərbaycan gənci üçün örnək sayıla bilər. İkinci Dünya müharibəsi illərində Siz faşizmə qarşı rəşadətlə vuruşaraq vətən tarixinə şanlı səhifələr yazmış minlərlə Azərbaycan övladından birisiniz. Elmi yaradıcılığınızı pedaqoji fəaliyyətinizlə ahəngdar şəkildə birləşdirməklə indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində müvəffəqiyyətlə çalışmış, uzun illər bu mötəbər təhsil ocağının rəhbəri olmusunuz. Həmin ali məktəbin respublikamız və xarici ölkələr üçün hazırladığı çoxsaylı mütəxəssislər Azərbaycanın “neft akademiyası” olaraq şöhrətinin artırılmasına xidmət etmişlər.
Sizə tariximizin sovet dövründə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevlə bir yerdə çalışmaq səadəti nəsib olmuşdur. Müxtəlif rəhbər vəzifələrdə və seçkili orqanlarda təmsil olunaraq ölkəmizin inkişafına layiqli töhfələr vermisiniz. Son illər ərzində Azərbaycan Uşaq Fondunun sədri kimi yetişməkdə olan nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi üçün böyük səylər göstərirsiniz.
Fədakar əməyiniz dəfələrlə yüksək təltiflərə layiq görülmüşdür. Onların içərisində, heç şübhəsiz, müstəqil Azərbaycan Respublikasının ali mükafatlarından “Şərəf” ordeninin xüsusi yeri vardır. Əminəm ki, zəngin həyat təcrübənizi, bilik və bacarığınızı ölkəmizin gələcəyi naminə bundan sonra da əsirgəməyəcəksiniz.

Dear Ismayil Ibrahimov!
I cordially congratulate You - the famous scientist, who owns significant achievements in the development of Azerbaijani science, USSR State Prize winner on the occasion of 100th anniversary.
Passed your way of life is an example for all young people in Azerbaijan. Bravely fighting against fascism during the Second World War, you were one of the thousands of children of Azerbaijan, who wrote glorious pages in the history of the country. Harmoniously combining scientific work with teaching, you have worked successfully in the present Azerbaijan State University of Oil and Industry, over the years as a head of this prestigious institution. Numerous experts prepared by this institution who were augmenting the glory of Azerbaijan as the "Oil Academy" for our republic and foreign countries.
In the Soviet period of our history you were lucky enough to work together with the national leader of our people Heydar Aliyev. As shown in various senior positions in elected bodies, you have made a worthy contribution to the development of our country. In recent years, you, as the chairman of the Azerbaijan Children's Fund, had made great efforts for the education of the younger generation in the spirit of patriotism.
Your selfless work has repeatedly been awarded the highest awards. Among them, of course, occupies a special place award "Sharaf" - one of the highest awards of the independent Azerbaijan Republic. I am confident that you will continue to apply all his rich life experience, knowledge and skills for the future of our country.