Planetlərin düzülüşü ən ecazkar astronomik hadisələrdən biri hesab olunur
Yanvarın 25-dən planetlərin düzülüşü başlayacaq, yanvarın 27-də Yer kürəsinin təbii peyki olan Ay öz yerini dəyişəcək, yanvarın 28-də isə artıq Yupiterin yanında olacaq.
Bu haqda məlumatı AMEA Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Xıdır Mikayılov bildirib. Onun sözlərinə görə, planetlərin düzülüşü yanvarın 29-da görünsə də, bu kosmik hadisənin ən maraqlı görüntüsünü yanvarın 31-də saat 07:00-dan sonra müşahidə etmək mümkün olacaq. Belə ki, göydə ardıcıllıq üzrə Yupiter, Ay, Mars, Saturn, Venera, Merkuri düzüləcək. Səmada bu göy cisimləri bir-birinə yaxın məsafədə yerləşəcəklər. Günəş çıxdıqdan sonra isə onun işıltısı planetlərin görüntüsünü itirəcək: "Bir sırada düzüldüyünə görə çoxları bunu "parad" kimi qəbul edir. Amma bu, planetlərin hərəkətinə görə düzülüş formasıdır”.

Парад планет считается одним самых красивых астрономических явлений
С 25 января начнется парад планет, 27 января естественный спутник Земли – Луна поменяет свое расположение, а 28 января приблизится к Юпитеру.
Об этом сообщил заместитель директора Шамахинской астрофизической обсерватории НАНА, доктор философии по физике Хыдыр Микаилов. По его словам, несмотря на то, что расположение планет можно будет наблюдать 29 января, данное космическое явление будет хорошо видно 31 января с 07:00. На небе в один ряд близко друг к другу выстроятся Меркурий, Венера, Сатурн, Марс, Юпитер и Луна. После восхода Солнца, парад не будет виден.