Akademik İsa Həbibbəyli şəhid ailələri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Anım günündə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına canından keçmiş şəhidlərimizin ailə üzvləri ilə görüşüb.
Əvvəlcə şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli tarixi anlara şahidlik etdiyimiz bu günlərin təməllərinin Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu, Horadiz əməliyyatı ilə düşmənin ağır məğlubiyyətə uğradıldığını və nəticədə atəşkəsin imzalanmasilə Azərbaycanın gələcək inkişafına qədəm qoyduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, dahi liderin apardığı diplomatik və iqtisadi siyasəti uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanı bütün sferalarda öz inkişafının ən yüksək mərhələsinə qaldırmaqla güclü, modern ordu yaratdı.
Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi Qələbə qazanaraq düşməni kapitulyasiyaya məcbur etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilən antiterror tədbirləri nəticəsində isə ərazi bütövlüyümüzün tam bərpa edildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, Azərbaycanda və dünyada yaşayan bütün soydaşlarımız Ali Baş Komandan İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə Dövlət Bayrağımızı ucaltmasını və Xankəndi şəhərində keçirilən hərbi paradı böyük fəxr və qürurla izləyib. AMEA rəhbəri həyata keçirilən genişmiqyaslı tədbirlərin davamı olaraq ölkə başçısının 19 sentyabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edildiyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinə qızıl hərflərlə yazılan Qarabağ Zəfəri üçün dövlət başçımıza, ordumuza, şəhidlərimizə, qazilərimizə əbədi olaraq minnətdarıq.
Sonra AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycan böyük dövlətçilik tarixinə malik olmaqla keçmişi böyük zəfərlərlə zəngindir və bu zəngin tarix xalqımızın qəlbində 30 illik işğalın bir gün növbəti zəfərimizlə nəticələnəcəyinə ümid verirdi. S.Həsənov Lider-Xalq-Ordu birliyinin Azərbaycanı tarixi Qələbəyə apardığını, həmrəyliyimiz nəticəsində düşmənin ağır məğlubiyyətə uğradıldığını söyləyib.
Görüşdə, həmçinin Birinci Qarabağ müharibəsi şəhidi Adıgözəl Bəşirovun atası Aşur Adıgözəlov və Vətən müharibəsi şəhidi Pərvin Həmidovun anası Bahar Şükürova çıxış ediblər.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqı tərəfindən hazırladılmış xatirə nişanlarını şəhid ailələrinə təqdim edib.

In the Remembrance Day, the president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with the family members of our martyrs who heroically died in the battles for the territorial integrity of Azerbaijan.
First, the dear memory of our martyrs was honored with a minute of silence.
In his speech at the meeting, Academician Isa Habibbeyli underlined that the foundation of these historic days we are witnessing was laid by National Leader Heydar Aliyev. He stated that as a result of the Horadiz operation, the enemy suffered a heavy defeat, and the signing of the ceasefire paved the way for future development of Azerbaijan. The Academician also noted that President Ilham Aliyev, successfully continuing the diplomatic and economic policy of the great leader, has elevated Azerbaijan to the highest stage of its development in all spheres while creating a strong, modern army.
Academician Isa Habibbeyli said that under the leadership of the victorious Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the Azerbaijani Army achieved a historic victory in the 44-day Patriotic War, forcing the enemy into capitulation. The head of ANAS noted that as a result of the anti-terror measures carried out in September 2023, our territorial integrity was fully restored. He emphasized that all Azerbaijanis, both in the country and abroad, watched Commander-in-Chief Ilham Aliyev raise our national flag in our territories liberated from the occupation and the military parade held in Khankendi city with proud and great honor.
The head of ANAS stated that, as a continuation of the ongoing large-scale events, the head of the country established the State Sovereignty Day of the Republic of Azerbaijan by his order dated September 19, 2024.
Academician Isa Habibbeyli underlined that we are eternally grateful to our head of state, our army, our martyrs and our veterans for the Garabagh Victory, which is written in golden letters in the centuries-old history of Azerbaijan.
Then, the Chairman of the Free Trade Union of ANAS, PhD in political sciences Sanan Hasanov stated that Azerbaijan has a great history of statehood, filled with great victories, and this rich history gave our people hope that the 30-year occupation would one day lead to another victory. He emphasized that the unity of the Leader, the People, and the Army brought Azerbaijan to its historic victory.
Ashur Adigozalov, the father of First Garabagh War martyr Adigozel Bashirov, and Bahar Shukurova, the mother of Patriotic War martyr Parvin Hamidov, also made speeches at the meeting.
Afterward, Academician Isa Habibbeyli presented commemorative plaquette prepared by the Free Trade Union of ANAS to the families of the martyrs.