Akademik İsa Həbibbəyli şəhid ailələri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Anım günündə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına canından keçmiş şəhidlərimizin ailə üzvləri ilə görüşüb.
Əvvəlcə şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli tarixi anlara şahidlik etdiyimiz bu günlərin təməllərinin Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu, Horadiz əməliyyatı ilə düşmənin ağır məğlubiyyətə uğradıldığını və nəticədə atəşkəsin imzalanmasilə Azərbaycanın gələcək inkişafına qədəm qoyduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, dahi liderin apardığı diplomatik və iqtisadi siyasəti uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanı bütün sferalarda öz inkişafının ən yüksək mərhələsinə qaldırmaqla güclü, modern ordu yaratdı.
Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi Qələbə qazanaraq düşməni kapitulyasiyaya məcbur etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilən antiterror tədbirləri nəticəsində isə ərazi bütövlüyümüzün tam bərpa edildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, Azərbaycanda və dünyada yaşayan bütün soydaşlarımız Ali Baş Komandan İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə Dövlət Bayrağımızı ucaltmasını və Xankəndi şəhərində keçirilən hərbi paradı böyük fəxr və qürurla izləyib. AMEA rəhbəri həyata keçirilən genişmiqyaslı tədbirlərin davamı olaraq ölkə başçısının 19 sentyabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edildiyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinə qızıl hərflərlə yazılan Qarabağ Zəfəri üçün dövlət başçımıza, ordumuza, şəhidlərimizə, qazilərimizə əbədi olaraq minnətdarıq.
Sonra AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycan böyük dövlətçilik tarixinə malik olmaqla keçmişi böyük zəfərlərlə zəngindir və bu zəngin tarix xalqımızın qəlbində 30 illik işğalın bir gün növbəti zəfərimizlə nəticələnəcəyinə ümid verirdi. S.Həsənov Lider-Xalq-Ordu birliyinin Azərbaycanı tarixi Qələbəyə apardığını, həmrəyliyimiz nəticəsində düşmənin ağır məğlubiyyətə uğradıldığını söyləyib.
Görüşdə, həmçinin Birinci Qarabağ müharibəsi şəhidi Adıgözəl Bəşirovun atası Aşur Adıgözəlov və Vətən müharibəsi şəhidi Pərvin Həmidovun anası Bahar Şükürova çıxış ediblər.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqı tərəfindən hazırladılmış xatirə nişanlarını şəhid ailələrinə təqdim edib.

В День памяти президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с членами семей шехидов, героически сражавшихся и погибших в боях за территориальную целостность Азербайджана.
Вначале светлая память шехидов была почтена минутой молчания.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли сообщил, что фундамент исторических событий, свидетелями которых мы являемся, был заложен великим лидером Гейдаром Алиевым, в ходе Горадизской операции врагу было нанесено сокрушительное поражение, вследствие чего был достигнут режим прекращения огня и начался этап дальнейшего развития республики. Академик отметил, что Президент Ильхам Алиев, успешно продолжающий проводимую гениальным лидером дипломатическую и экономическую политику, поднял Азербайджан на высшую ступень развития во всех сферах и создал сильную, современную армию.
Сказав, что в ходе 44-дневной Отечественной войны национальная армия под руководством победоносного Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева одержала историческую Победу и заставила врага капитулировать, академик Иса Габиббейли добавил, что в результате антитеррористических мероприятий, реализованных в сентябре 2023 года, была полностью восстановлена территориальная целостность страны. Академик подчеркнул, что граждане Азербайджана и наши соотечественники, которые проживают за рубежом, с чувством гордости наблюдали за поднятием Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым флага на освобожденных от оккупации территориях и военным парадом, который прошел в городе Ханкенди. Руководитель НАНА сообщил, что продолжением проводимых в республике широкомасштабных мероприятий стало Распоряжение главы государства «Об учреждении в Азербайджанской Республике Дня государственного суверенитета», подписанное 19 сентября 2024 года.
Мы все навечно благодарны главе государства, армии, шехидам, гази, продолжил академик Иса Габиббейли, за блестящую Победу в Карабахе, золотыми буквами вписанную в многовековую историю Азербайджана.
Затем выступил председатель Свободного профсоюза НАНА доктор философии по политическим наукам Санан Гасанов, который отметил, что Азербайджан обладает богатой историей государственности, в ходе которой были одержаны многочисленные победы, и эта богатая история вселяла в наш народ надежду, что однажды 30-летняя оккупация завершится очередной победой. Санан Гасанов добавил, что единство Лидера, народа и армии привело Азербайджан к исторической Победе, в результате нашей солидарности врагу была нанесено сокрушительное поражение.
В ходе встречи также выступили отец шехида Первой Карабахской войны Адыгезала Баширова и мать шехида Отечественной войны Парвина Гамидова.
Далее академик Иса Габиббейли вручил семьям шехидов памятные значки, подготовленные Свободным профсоюзом НАНА.