Rusiyanın “Turizm və mədəniyyət sənayesi” adlı populyar turizm jurnalının bu günlərdə işıq üzü görmüş payız buraxılışında Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi haqqında geniş materiallar dərc olunub.
Sankt-Peterburqda çapdan çıxan jurnal Nizami Muzeyinin tarixi və bugünü haqda məlumat verən “Odlar yurdunun muzeyi” adlı redaksiya məqaləsi ilə açılır.
Ardınca jurnalın baş redaktoru, əslən Bakıdan olan Anatoli Kovalyovun muzeyin direktoru akademik Rafael Hüseynovla maraqlı müsahibəsi yer alıb.
“Azərbaycan mədəniyyətinin panteonu” sərlövhəli müsahibədə Nizami Muzeyində qorunan və çoxəsrlik yaşı olan nadir eksponatların timsalında ədəbiyyat və mədəniyyətin xalqları və ölkələri yaxınlaşdıran ən vacib körpülərdən biri olması haqda maraqlı tarixi səhifələr vərəqlənir.
Hər iki yazını muzeyin müxtəlif zallarında çəkilmiş əlvan illüstrasiyalar bəzəyir.
Qeyd edək ki, 2000-ci ildən nəşr olunan “Turizm və mədəniyyət sənayesi” jurnalı ixtisaslaşmış nəşrdir və ildə iki dəfə çapdan çıxır. Akademik Rafael Hüseynovun həmin jurnalda dərc olunmuş müsahibəsi yaxın günlərdə Azərbaycan dilində ölkə mətbuatında da yer alacaq.

В российском журнале «Индустрия туризма и культуры» представлен обширный материал о Музее Низами
Недавно увидел свет осенний выпуск популярного российского туристического журнала «Индустрия туризма и культуры», в котором представлен обширный материал о Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви.
На первых страницах издающегося в Санкт-Петербурге журнала представлена редакционная статья «Музеи Страны огней», в которой приводится краткая информация о музеях Азербайджана.
За ней следует интересное интервью главного редактора журнала, бакинца Анатолия Ковалёва с директором музея академиком Рафаэлем Гусейновым.
В интервью под названием «Пантеон азербайджанской культуры» говорится о редких экспонатах, хранящихся в Музее Низами, и в их лице о многовековой истории, а также роли литературы и культуры в сближении различных народов и стран.
Материалы проиллюстрированы красочными фотографиями, сделанными в залах музея.
Отметим, что журнал «Индустрия туризма и культуры», издающийся с 2000 года, является специализированным изданием, которое выходит в свет дважды в год. В ближайшие дни интервью академика Рафаэля Гусейнова, опубликованное в журнале, будет представлено в республиканской печати на азербайджанском языке.