Türkiyə kitabxanaları ilə əlaqələr genişləndirilir
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) direktoru dosent Hüseyn Hüseynov Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Respublikasındakı səfirliyi yanında Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Ankara şəhərində işgüzar səfərdə olub.
Səfər müddəti MEK rəhbəri Türkiyənin Millət Kitabxanasının rəhbəri Ayhan Tuğlu, Türkiyə Milli Kitabxanasının baş direktoru Taner Bəyoğlu, Qazi Universitetinin Mərkəzi Kitabxanası və Türkiyənin bir sıra tanınmış universitetlərinin kitabxana rəhbərləri ilə görüşlər keçirib.
Görüş zamanı MEK-in direktoru rəhbərlik etdiyi kitabxananın yaranma tarixi, fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihə və təşəbbüsləri, elektron kitabxanası, o cümlədən beynəlxalq əlaqələri haqqında məlumat verib, həmçinin Ankara kitabxanalarının fondları, mövcud imkanları ilə yaxından tanış olub. Kitabxanaların hər birinə Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti, incəsənəti və qədim tarixi haqqında kitablar hədiyyə edən dosent Hüseyn Hüseynov qarşılıqlı əməkdaşlığın faydalı olacağını və bundan tərəfdaş kitabxana oxucularının da bəhrələnəcəyini bildirib, kitab mübadiləsi haqqında razılığa gəlinib. Türkiyə kitabxanalarının rəhbərləri də öz növbəsində Azərbaycan-Türkiyə kitabxanaları arasında birgə əməkdaşlığın önəmini vurğulayaraq, kitabxana işi sahəsində qabaqcıl təcrübələrə dair fikir mübadiləsi aparıblar.
MEK-in direktoru səfər zamanı, həmçinin oktyabrın 9-da AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və onun rəhbərlik etdiyi bir qrup nümayəndə heyəti ilə birgə Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyi çərçivəsində Qazi Universitetində keçirilən növbəti mötəbər tədbirdə dahi şair və mütəfəkkirin zəngin irsinə həsr olunmuş simpoziumun açılışında da iştirak edib.
Ankaraya işgüzar səfər çərçivəsində Türkiyənin aparıcı kitabxanaları ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri qurulub və gələcək əməkdaşlığın perspektivləri müəyyənləşib.

The director of the Central Scientific Library (CSL) of the Azerbaijan National Academy of Sciences, associate professor Huseyn Huseynov was on a business trip to Ankara with the organization of Azerbaijani Cultural Center under the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Türkiye.
During the visit, the head of CSL met with Ayhan Tuglu, the head of People's Library of Türkiye, Taner Beyoglu, the director-general of the National Library of Türkiye, the head of the Central Library of Gazi University and heads of several other well-known university libraries of Türkiye.
During the meeting, the director of CSL provided information about the history, activities, projects, and initiatives of the library he leads, as well as its electronic library and international relations. He also became acquainted with the collections and available opportunities of the libraries in Ankara. Associate professor Huseyn Huseynov presented books about Azerbaijan’s rich culture, art and ancient history to each of the libraries, saying that mutual cooperation would be beneficial and that partner library readers would also benefit from it. An agreement on book exchange was reached. The heads of the Turkish libraries, in turn, emphasized the importance of joint cooperation between Azerbaijani and Turkish libraries and exchanged ideas on advanced practices in library work.
During the visit, the director of CSL also along with the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli and a delegation he led participated in the opening of a symposium dedicated to the rich heritage of the great poet and thinker Mahammad Fuzuli, held at Gazi University in Ankara on October 9.
Within the business trip to Ankara, close cooperation ties were established with the leading libraries of Türkiye and future cooperation prospects were determined.