Oktyabrın 15-də AMEA-nın vitse-prezidenti, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev AR Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin İstanbul Texniki Universiteti ilə birgə layihəsi olan “Simsiz rabitə üzrə süni intellektlə dəstəklənən yeni kibermüdafiə üsulları” mövzusunda təlimin açılış mərasimində çıxış edib. Alim NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik Naminə Elm proqramı tərəfindən təsdiqlənmiş birgə layihənin ölkəmizdə kibertəhlükəsizlik və kibermüdafiə problemlərinə geniş diqqət ayrılması baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
“Süni intellekt texnologiyalarının gətirdiyi reallıqlar kontekstində müasir dövrdə kibertəhlükələrlə mübarizə aparılması dünya ölkələrinin qarşısında duran əsas prioritetlərdən biridir”, – deyən akademik R.Əliquliyev hazırda dövlət başçısı Cənab İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycanda ictimai həyatın bütün sahələrində qabaqcıl texnologiyaların tətbiqinə böyük önəm verildiyini bildirib, bu istiqamətdə ölkəmizdə əhəmiyyətli tədbirlərin həyata keçirildiyini, mühüm qərarların qəbul edildiyini söyləyib. Bu gün Azərbaycanda beynəlxalq təcrübəyə, elmi əsaslara söykənən milli kibertəhlükəsizlik ekosisteminin formalaşmaqda olduğunu bildirən alim müvafiq qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsinin zəruriliyini də vurğulayıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, eyni zamanda ölkəmizdə dövlət, biznes, vətəndaş cəmiyyəti və akademik sektorlar arasındakı münasibətləri özündə əks etdirən milli kibertəhlükəsizlik ekosistemi qlobal ekosistemə də uğurla inteqrasiya olunur. Beynəlxalq kibertəhlükəsizlik qiymətləndirmələrinə əsasən, Azərbaycan bu istiqamətdə də layiqli yerlərdən birini tutur və ildən-ilə vəziyyət daha da yaxşılaşır.
“Azərbaycanda kibertəhlükəsizlik sahəsinin sürətlə inkişafı, dilimizə “kibermüdafiə”, “kiberdiplomatiya”, “kibergigiyena” və s. kimi yeni terminlərin daxil olması, o cümlədən yüksəkixtisaslı kadr potensialının formalaşdırılması zərurəti bu sahədə yeni reallıqlar yaradır, mühüm çağırışlar ortaya qoyur və bu istiqamətdə tədqiqatların aparılmasını, o cümlədən institusional tədbirlərin həyata keçirilməsini tələb edir”, - deyə akademik R.Əliquliyev qeyd edib.
Alim ölkəmizdə kibertəhlükəsizlik sahəsində qəbul edilmiş dövlət əhəmiyyətli sənədlərin icrası istiqamətində AR Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin təqdirəlayiq fəaliyyətini diqqətə çatdırıb. O, AR Prezidenti cənab İlham Əliyevin 29 mart 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Koordinasiya Komissiyasının ölkəmizdə dayanıqlı milli kibertəhlükəsizlik ekosisteminin formalaşması və onun müxtəlif istiqamətlər üzrə problemlərinin müzakirə olunması, eləcə də müvafiq qurumların diqqətinin bu problemlərə cəlb olunması istiqamətində də uğurla fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb.

Academician Rasim Aliguliyev: “The national cybersecurity ecosystem is successfully forming in our country”
On October 15, the Vice-President of ANAS and the general director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Aliguliyev spoke at the opening ceremony of the training titled “New Cyber Defense Methods Supported by Artificial Intelligence in Wireless Communication” a joint project between the State Service for Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan and Istanbul Technical University. The scientist noted that the joint project, approved by NATO’s Science for Peace and Security Program, is of great importance in terms of drawing significant attention to cybersecurity and cyber defense problems in our country.
“In the context of the realities brought about by artificial intelligence technologies, combating cyber threats in the modern period is one of the main priorities facing countries worldwide” - said Academician Rasim Aliguliyev. He underlined that the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, currently places great importance on the application of advanced technologies in all areas of social life in Azerbaijan and significant measures are being taken, and important decisions are being made in this direction in the country. The scientist also noted that a national cybersecurity ecosystem based on international experience and scientific foundations is being formed in Azerbaijan today, emphasizing the need to improve the relevant legislative framework.
The Vice-President of ANAS said that the national cybersecurity ecosystem, which reflects the relationships between the state, business, civil society and academic sectors in the country, is also successfully integrating into the global ecosystem. According to the international cybersecurity assessments, Azerbaijan occupies one of the worthy places in this direction and the situation is getting better every year.
“The rapid development of the cybersecurity field in Azerbaijan, the introduction of new terms into our language such as “cyber defense”, “cyber diplomacy” and “cyber hygiene” as well as the necessity of forming a highly qualified staff potential creates new realities, reveals important challenges in this field. It also requires conducting research and implementing institutional measures in this direction”-said Academician Rasim Aliguliyev.
The scientist highlighted the commendable activity of the State Service for Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan in implementing state-level documents adopted in the field of cybersecurity in the country. He underlined that the Coordination Commission on Information Security, established by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, on March 29, 2018, is successfully contributing to the formation of a sustainable national cybersecurity ecosystem in the country, the discussion of various issues in this area and drawing the attention of relevant institutions to these problems.