Noyabrın 4-də AMEA-nın Rəyasət Heyəti, Humanitar Elmlər Bölməsi və İctimai Elmlər Bölməsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik - COP-29-un çağırışları və humanitar elmin vəzifələri” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın müşavirləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının nümayəndələri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Konfransı giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nin ölkəmizdə uğurla davam etdiyini və Azərbaycanın dünyamiqyaslı beynəlxalq COP29 konfransına yüksək səviyyədə hazırlaşdığını bildirib. Qeyd edib ki, AMEA-da həm “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”, həm də onunla səsləşən COP29-la bağlı Akademiyanın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi, Kimya Elmləri Bölməsi və Yer Elmləri Bölməsinin təşkilatçılığı ilə çoxsaylı tədbirlər keçirilir, kitablar çap olunur, məqalələr işıq üzü görür, alimlərimiz televiziya verilişlərində çıxışlar edirlər.
“Bu gün isə Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə və COP29-a həsr olunmuş elmi konfransı keçirməklə, Akademiyada bu istiqamətdə tədbirlərə yekun vurulur. COP29-dan sonra isə beynəlxalq tədbirin çağırışları və akademik elmi vəzifələri mövzusunda geniş ümumiləşdirici tədbir keçirməyi planlaşdırırıq. COP29-da iştirak üçün 80 minə yaxın qonağın gəlməyi gözlənilir. Bu konfrans beynəlxalq səviyyəli tədbirlərin zirvəsində dayanır və Prezident İlham Əliyevin böyük nüfuzunu göstərir. Azərbaycan xalqı əmindir ki, cənab Prezidentin rəhbərliyi ilə onun apardığı məqsədyönlü iş sayəsində COP29 yüksək səviyyədə keçiriləcək, Azərbaycana böyük nüfuz gətirəcəkdir. COP29 vasitəsilə elmə dair çağırışları birləşdirəcəyik. Bu, bizim gələcək istiqamətlərimizin prioritetləri sırasında olacaqdır”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
COP29 çərçivəsində elmi məsələlərə dair də geniş müzakirələrin aparılacağını bildirən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın konfransda yüksək səviyyədə təmsil olunacağını, eləcə də ölkəmizə gələn xarici alimlərlə, elmi təşkilatlarla Akademiyada bir sıra görüşlərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb. COP29-un eyni zamanda elmimizin gələcək inkişafına da istiqamət verəcəyini vurğulayan AMEA rəhbəri bugünkü elmi konfransın humanitar və ictimai elmlərin COP29-a tətbiq imkanlarını, görülən və görünməyən tərəflərini aşkarlamağa imkan verəcəyini bildirib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova AMEA-nın Elmi bölmələrinin, həmçinin elmi müəssisə və təşkilatlarının “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP-29 çərçivəsində keçirdiyi tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib.
Qeyd edib ki, ötən müddət ərzində AMEA-nın birbaşa təşkilatçılığı və iştirakı ilə “Azərbaycanda ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rolu”, “İlham Əliyevin ekoloji siyasəti. Dayanıqlı inkişaf və yaşıl dünya (2003-2023)” üçcildliyinin təqdimat mərasimi, “Prezident İlham Əliyevin Dövlət idarəçiliyi: COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi beynəlxalq nüfuzumuzu göstərən vacib amildir”, “Yaşıl artım və dayanıqlı inkişaf”, “COP29 – Yaşıl strategiya, iqlim dəyişikliyi və sosial elmlər: çağırışlar, vəzifələr”, “Yaşıl dünyamızı qoruyaq”, “Yaşıl enerji və yaşıl iqtisadiyyat problemləri”, “Qlobal iqlim dəyişiklikləri, fotosintez və dayanıqlı həyat”, “Qlobal iqlim dəyişkənliyi şəraitində bitkilərin zərərverən orqanizmləri və onların idarə edilməsi”, “Qarabağ ekosistemlərinə antropogen faktorların və iqlim dəyişikliklərinin təsiri”, “Yaşıl dünyamız gözlərə nur verən elmin işığında”, “Yaşıl enerji və süni intellekt”, “İqlim dəyişikliyi və ekosistemlərin dayanıqlılığı: təhdidlər, çağırışlar, həllər”, “Klassik Divan ədəbiyyatında bitki obrazı”, “Azərbaycan ədəbiyyatında təbiət kultu”, “Yaşıl enerji və ekoloji problemlərin fəlsəfəsi”, “Etnoekologiya – xalqın təbiətə münasibət mədəniyyəti” mövzusunda ümumilikdə 50-yə yaxın beynəlxalq və respublika elmi konfransı, dəyirmi masa və seminarlar keçirilib. Mərkəzi Elmi Kitabxana tərəfindən isə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” adlı virtual və ənənəvi illik kitab sərgisi daimi fəaliyyət göstərir.
Akademik İradə Hüseynova, həmçinin AMEA-nın Naxçıvan və Gəncə bölmələrində, eləcə də Şəki və Lənkəran Regional Elmi mərkəzlərində “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP-29 çərçivəsində keçirilmiş tədbirləri diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Müasir Azərbaycan dili şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Nərgiz Hacıyevanın “Heydər Əliyevin ekologiya təlimi fikirləri və Azərbaycan uşaq ədəbiyyatında təbiətə münasibət”, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Sosiolinqivistika və psixolinqivistika şöbəsinin böyük elmi işçisi filologiya elmləri doktoru Elnurə Hüseynovanın “Heydər Əliyevin təbiətə qayğısı və klassiklərin əsərlərində təbiət mövzusu”, akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun Şərqşünaslıq elminin tarixi və nəzəriyyəsi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Mikayılzadənin “Ulu Öndər Heydər Əliyevin ekoloji siyasəti”, Qafqazşünaslıq İnstitutunun Ermənişünaslıq şöbəsinin müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elnur Kəlbizadənin “Prezident İlham Əliyev Türk dünyasından Avropaya yaşıl enerji ixracı ideyasının baş müəllifidir”, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyevin “Arxeoloji mədəniyyətlərin dinamikasının iqlim dəyişikliyi ilə bağlılığı” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Həmçinin Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun şöbə müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Aygül Hacıyeva “Məhəmməd Füzuli qəzəllərində təbiət və məhəbbət fəlsəfəsi”, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun baş elmi işçisi filologiya elmləri doktoru, dosent Nəzakət Məmmədli “Təsəvvüf ədəbiyyatında insan və ekosistem”, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri vəzifəsini icra edən fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Məhəmməd Cəbrayılov “İqlim dəyişməsində neoimperializmin rolu və yaşıl enerji siyasəti”, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbəsi müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günay Qarayeva “Bədii təsvir sistemində peyzaj”, Folklor İnstitutunun aparıcı elmi işçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elçin Qaliboğlu “Azərbaycan folklorunda insan-təbiət münasibətləri” və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbəsi müdiri memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Abdullayeva “Şəhər ekosisteminin təşkilində landşaft-rekreasiya mühitinin rolu” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
AMEA-nın müşaviri akademik Adil Qəribov isə çıxışında qeyd edib ki, elmi-texniki tərəqqi nəticəsində bəşəriyyətin enerjiyə olan tələbatı artıb və əlavə enerji mənbələrinin axtarışı, onlardan hədsiz dərəcədə istifadə qlobal istiləşməyə, iqlim dəyişikliyinə səbəb olub, atmosferdə karbon emissiyasının həcmi artıb. Azərbaycanın belə bir şəraitdə COP29 kimi nüfuzlu bir tədbirə ev sahibliyi etməsinin rəmzi məna daşıdığını söyləyən akademik Adil Qəribov ölkəmizdə Prezident İlham Əliyevin liderliyində ekologiyaya yüksək həssaslıqla yanaşıldığını, yaşıl dünyamızın qorunduğunu, karbon emissiyasının həcminin əhəmiyyətli dərəcədə azaldılmasının planlaşdırıldığını vurğulayıb.
Akademik Adil Qəribov “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində AMEA-da keçirilən tədbirləri yüksək qiymətləndirib, alimlərimizin iqlim dəyişmələrinə yüksək həssaslıqla yanaşdığını bildirib.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli elmi konfransda dinlənilən məruzələri yüksək qiymətləndirib, çıxışçıların yeni yanaşmalar ortaya qoyduğunu söyləyib. Konfransın humanitar və ictimai elmlərin iqlim dəyişmələrinə təsiri ilə bağlı mövcud potensialının müəyyənləşdirilməsində mühüm rol oynayacağını vurğulayıb. Qeyd edib ki, dəqiq və təbiət elmlərindən fərqli olaraq, humanitar və ictimai elmlər iqlim dəyişmələri probleminin cəmiyyətə çatdırılmasında, insanların maarifləndirilməsində və təbliğində mühüm rola malikdir və bu istiqamətdə işlər bundan sonra da davam etdiriləcəkdir.

4-го ноября при совместной организации Президиума, отделений гуманитарных и общественных наук НАНА состоялась научная конференция «Солидарность во имя зелёного мира – вызовы COP29 и задачи гуманитарной науки».
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, советники НАНА, представители научных учреждений и организаций Академии наук и соответствующие лица.
Открыв конференцию вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в республике успешно продолжается «Год солидарности во имя зелёного мира», Азербайджан на высоком уровне готовится к международному мероприятию мирового масштаба – COP29. Академик отметил, что в НАНА проходят многочисленные мероприятия в рамках как «Года солидарности во имя зелёного мира», так и созвучного с ним мероприятия COP29, организаторами этих мероприятий выступают отделения биологических и медицинских наук, физико-математических и технических наук, химических наук и наук о Земле НАНА; также издаются книги, публикуются статьи, учёные выступают в телевизионных передачах.
Руководитель НАНА продолжил: «А сегодня научная конференция, посвященная «Году солидарности во имя зелёного мира» и COP29, проходит при организации отделений гуманитарных и общественных наук, и тем самым подводятся итоги мероприятиям, которые прошли в Академии наук в данном направлении. После COP29 мы планируем провести обобщающее мероприятие, посвященное вызовам международной конференции и задачам академической науки. Ожидается, что на COP29 примут участие около 80-ти тысяч гостей. Проведение этой конференции международного уровня в Азербайджане свидетельствует о большом авторитете и влиянии Президента Ильхама Алиева. Азербайджанский народ уверен, что под руководством господина Президента и благодаря реализуемым им целенаправленным мероприятиям COP29 пройдет на высоком уровне. Посредством COP29 мы объединим вызовы современной науки, которые составят приоритеты нашей дальнейшей деятельности».
Сказав, что в рамках COP29 пройдут широкие дискуссии по научным вопросам, академик Иса Габиббейли добавил, что НАНА будет представлена на конференции на высоком уровне, в Академии наук пройдут встречи с зарубежными учёными и представителями научных организаций. Руководитель НАНА подчеркнул, что COP29 также даст направление дальнейшему развитию отечественной науки, а благодаря сегодняшней научной конференции будут выявлены возможности гуманитарных и общественных наук в решении соответствующих вопросов, видимые и невидимые стороны.
Затем вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова подробно рассказала о мероприятиях, реализованных научными отделениями НАНА, в том числе научными учреждениями и организациями в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира» и COP-29.
Академик сообщила, что за истекший период при непосредственной организации и участии НАНА прошли около 50-ти международных и республиканских научных конференций, круглых столов и семинаров, охватывающих такие темы, как «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в оздоровлении окружающей среды в Азербайджане», церемония презентации трехтомника «Экологическая политика Ильхама Алиева. Устойчивое развитие и зелёный мир (2003-2023)», «Зелёный рост и устойчивое развитие», «COP29 – зелёная стратегия, изменение климата и социальные науки: вызовы и задачи», «Сохраним наш зелёный мир», «Зелёная энергетика и проблемы зелёной экономики», «Глобальные изменения климата, фотосинтез и устойчивая жизнь», «Влияние антропогенных факторов и изменения климата на экосистемы Карабаха», «Наш зеленый мир в свете науки, которая дарит свет», «Зелёная энергетика и искусственный интеллект», «Изменение климата и устойчивость экосистем: угрозы, вызовы, решения», «Образ растений в классической диванной литературе», «Культ природы в азербайджанской литературе», «Зелёная энергетика и философия экологических проблем», «Этноэкология – культура народа по отношению к природе» и т.д. А в Центральной научной библиотеке, продолжила академик, действует виртуальная и традиционная книжная выставка под названием «Год солидарности во имя зелёного мира».
Помимо этого, академик Ирада Гусейнова рассказала о мероприятиях, которые прошли в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира» и COP-29 в Нахчыванском и Гянджинском отделениях, а также в Шекинском и Лянкяранском региональных научных центрах НАНА.
Далее заведующая Отделом современного азербайджанского языка Института языкознания имени Насими доктор филологических наук, доцент Наргиз Гаджиева выступила с докладом «Мысли Гейдара Алиева об экологическом воспитании и отношение к природе в азербайджанской детской литературе», старший научный сотрудник Отдела социолингвистики и психолингвистики указанного института доктор филологических наук Эльнура Гусейнова – с докладом «Забота Гейдара Алиева о природе и тема природы в произведениях классиков», ведущий научный сотрудник Отдела истории и теории востоковедения Института востоковедения имени академика Зии Буниятова доктор философии по педагогике Лала Микаилзаде – с докладом «Экологическая политика великого лидера Гейдара Алиева», заведующий Отделом армяноведения Института кавказоведения доктор философии по истории, доцент Эльнур Калбизаде – с докладом «Президент Ильхам Алиев – главный автор идеи экспорта зеленой энергии в Европу из стран тюркского мира», директор Института археологии и антропологии доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев – с докладом «Связь динамики археологических культур с изменением климата».
Помимо этого, были прослушаны доклады заведующей отделом Института рукописей имени Мухаммеда Физули доктора филологических наук, доцента Айгюль Гаджиевой на тему «Философия природы и любви в газелях Мухаммеда Физули», главного научного сотрудника вышеназванного института доктора филологических наук, доцента Назакят Мамедли – на тему «Человек и экосистема в суфийской литературе», и.о. заведующего отделом Института философии и социологии доктора философии по философии Мухаммеда Джабраилова – на тему «Роль неоимпериализма в изменении климата и политика в сфере зеленой энергетики», заведующей отделом Института литературы имени Низами Гянджеви доктора философии по филологии, доцента Гюнай Гараевой – на тему «Пейзаж в системе художественного описания», ведущего научного сотрудника Института фольклора доктора философии по филологии, доцента Эльчина Галибоглу – на тему «Взаимоотношения между человеком и природой в азербайджанском фольклоре» и заведующей отделом Института архитектуры и искусств доктора философии по архитектуре, доцента Самиры Абдуллаевой – на тему «Роль ландшафтно-рекреационной среды в формировании городской экосистемы».
В своем выступлении советник НАНА академик Адиль Гарибов сообщил, что в результате научно-технического прогресса возросла потребность человечества в энергии, в связи с чем были начаты поиски альтернативных источников энергии; неограниченное использование энергии привело к глобальному потеплению и изменению климата, возрос объем выбросов углекислого газа в атмосферу. Сказав, что проведение в этих условиях такого престижного мероприятия, как COP29, в Азербайджане носит символический характер, академик Адиль Гарибов добавил, что в республике наблюдается особо чуткое отношение к экологии, под руководством Ильхама Алиева реализуются мероприятия, направленные на сохранение зеленого мира и уменьшение объема выбросов углекислого газа.
Академик Адиль Гарибов высоко оценил мероприятия, которые проводятся в НАНА в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира» и COP29, и сообщил, что ученые прилагают все усилия для борьбы с проблемами, связанными с изменением климата.
В заключение выступил академик Иса Габиббейли, который высоко оценил прослушанные на научной конференции доклады и отметил, что в выступлениях были представлены новые подходы. Академик подчеркнул, что конференция сыграет важную роль в выявлении потенциала гуманитарных и общественных наук в решении проблем, связанных с изменением климата. В отличие от точных и естественных наук, продолжил руководитель НАНА, гуманитарные и общественные науки играют значимую роль в доведении информации о связанных с изменением климата проблемах до внимания общественности, просвещении населения и пропаганде мероприятий, направленных на охрану окружающей среды, работы в данном направлении будут продолжены и впредь.