Azərbaycanın çoxəsrlik zəngin keçmişə malik şəhərlərindən Şəkinin qədim hissəsini əhatə edən “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğu ərazisində hazırda çox sayda məscid və minarələr, karvansara və sənətkarlıq emalatxanaları, muzeylər və tarixi əhəmiyyətli digər tikililər vardır. Onlarla sənətkarlıq sahəsinin toplu halında mövcud olduğu şəhərdə tarixi-mədəni irs bu gün layiqincə yaşadılır. Sosial-iqtisadi irəliləyişin geniş vüsət alması regionun turizm potensialını daha da artırmış, eyni zamanda yeni üslublu tikililərin şəhərin simasını dəyişməsi və onun özünəməxsus memarlığını korlaması səbəbindən qoruq ərazisində aparılan işlərə xüsusi həssaslıqla yanaşılması zərurəti meydana çıxmışdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan mədəniyyəti üçün mühüm əhəmiyyətli Şəki şəhərinin tarixi görünüşünü və memarlıq üslubunu qoruyub saxlamaq, onu gələcək nəsillərə çatdırmaq, eləcə də Azərbaycan xalqının mədəni nailiyyətlərinin geniş miqyasda təbliğini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Şəki Şəhər İcra Hakimiyyəti ilə birlikdə:
1.1. “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğunun küçə şəbəkələrini və plan konfiqurasiyasını pozan, memarlıq dəyərinə və üslubuna xələl gətirən tikililərin uyğunlaşdırılması, mühəndis kommunikasiya xətlərinin təmiri və ya yenidən qurulması, tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası və ya konservasiyası, yolların təmiri ilə bağlı təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etsin;
1.2. “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğu üçün inzibati binanın ayrılmasına və ya həmin binanın tikintisi üçün tələb olunan maliyyə vəsaitinə dair təkliflərini bir ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etsin.
2. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Şəki Şəhər İcra Hakimiyyəti ilə birlikdə Şəki şəhərinin təbii landşaftının qorunması və yaşıllaşdırılmasına dair təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etsin.
3.1. Şəki şəhərinin tarixi hissəsinin inkişafı və qorunub saxlanılması ilə bağlı tədbirlər planını üç ay müddətində təsdiq etsin;
3.2. “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğunun xəritəsini bir ay müddətində təsdiq etsin;
3.3. “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğuna milli qoruq statusunun verilməsini təmin etsin;
3.4. “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğunun maliyyələşməsinin dövlət büdcəsinin yerli xərclərindən dövlət büdcəsində Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi üzrə mərkəzləşdirilmiş xərclərə keçməsini təmin etsin;
3.5. “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğunun maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi ilə bağlı zəruri tədbirləri həyata keçirsin;

Order of President of the Republic of Azerbaijan on protection of historic part of Sheki city
Currently, on the territory of "Yukhari Bash" the State Historical-Architectural Park, covering ancient part of Sheki city, one of the cities of Azerbaijan with the centuries-old rich past, there are numerous mosques and minarets, caravanserais and craft shops, museums and other buildings of historical value. In the city where brings together dozens of handicraft industries, today deservedly preserve the historical and cultural heritage. Wide scope of social and economic progress even more expanded the tourist capacity of the region, at the same time, structures of new style changed the image of the city and spoiled its original architecture that caused the necessity of especially attentive approach to the works which are carried out at the territory of the Park.
Guiding by 32 clause of 109 item of the Constitution of the Republic of Azerbaijan in order to protect the historic appearance and the architectural style of the Sheki, having importance for Azerbaijan culture, to transfer it to future generations, as well as to provide a large-scale promotion of the cultural achievements of the Azerbaijani people, I decree:
1. To the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan joint with the Executive power of the Sheki:
1.1. to prepare and submit to the Cabinet of Ministries of the Republic of Azerbaijan the offers on matching the structures of breaking street networks and a planned configuration of the National historical and architectural "Yukhari Bash" Park, without causing damage to its architectural value and style, repairing or restoring of engineering communications, restoring or preserving of historical and cultural monuments, repair of roads for two-month term;
1.2. to prepare and submit to the Cabinet of Ministries of the Republic of Azerbaijan the offers on allocation of the office building for the National historical and architectural "Yukhari Bash" Park or the financial resources necessary for construction of this building within a month.
2. To the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan joint with the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, ANAS and Executive power of Sheki city, to prepare and submit to the Cabinet of Ministries of the Azerbaijan Republic the offers concerning preservation of a natural landscape and gardening of the Sheki for two-month.
3. to the Cabinet Ministry of the Republic of Azerbaijan:
3.1. to approve the plan of measures on development and protection of historical part of the Sheki city for three-months;
3.2. to approve the map of "Yukhari Bash" National Historical - Architectural Park within a month;
3.3. to ensure the provision to "Yukhari Bash" State Historical-Architectural Reserve the status of National Park;
3.4. to provide transition of financing "Yukhari Bash" National Historical -Architectural Park from local expenses of the state budget to the centralized expenses for the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan;
3.5. to carry out necessary measures for strengthening of material base of "Yukhari Bash" National Historical -Architectural Park;