Azərbaycanın çoxəsrlik zəngin keçmişə malik şəhərlərindən Şəkinin qədim hissəsini əhatə edən “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğu ərazisində hazırda çox sayda məscid və minarələr, karvansara və sənətkarlıq emalatxanaları, muzeylər və tarixi əhəmiyyətli digər tikililər vardır. Onlarla sənətkarlıq sahəsinin toplu halında mövcud olduğu şəhərdə tarixi-mədəni irs bu gün layiqincə yaşadılır. Sosial-iqtisadi irəliləyişin geniş vüsət alması regionun turizm potensialını daha da artırmış, eyni zamanda yeni üslublu tikililərin şəhərin simasını dəyişməsi və onun özünəməxsus memarlığını korlaması səbəbindən qoruq ərazisində aparılan işlərə xüsusi həssaslıqla yanaşılması zərurəti meydana çıxmışdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan mədəniyyəti üçün mühüm əhəmiyyətli Şəki şəhərinin tarixi görünüşünü və memarlıq üslubunu qoruyub saxlamaq, onu gələcək nəsillərə çatdırmaq, eləcə də Azərbaycan xalqının mədəni nailiyyətlərinin geniş miqyasda təbliğini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Şəki Şəhər İcra Hakimiyyəti ilə birlikdə:
1.1. “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğunun küçə şəbəkələrini və plan konfiqurasiyasını pozan, memarlıq dəyərinə və üslubuna xələl gətirən tikililərin uyğunlaşdırılması, mühəndis kommunikasiya xətlərinin təmiri və ya yenidən qurulması, tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası və ya konservasiyası, yolların təmiri ilə bağlı təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etsin;
1.2. “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğu üçün inzibati binanın ayrılmasına və ya həmin binanın tikintisi üçün tələb olunan maliyyə vəsaitinə dair təkliflərini bir ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etsin.
2. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Şəki Şəhər İcra Hakimiyyəti ilə birlikdə Şəki şəhərinin təbii landşaftının qorunması və yaşıllaşdırılmasına dair təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etsin.
3.1. Şəki şəhərinin tarixi hissəsinin inkişafı və qorunub saxlanılması ilə bağlı tədbirlər planını üç ay müddətində təsdiq etsin;
3.2. “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğunun xəritəsini bir ay müddətində təsdiq etsin;
3.3. “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğuna milli qoruq statusunun verilməsini təmin etsin;
3.4. “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğunun maliyyələşməsinin dövlət büdcəsinin yerli xərclərindən dövlət büdcəsində Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi üzrə mərkəzləşdirilmiş xərclərə keçməsini təmin etsin;
3.5. “Yuxarı Baş” Dövlət tarix-memarlıq qoruğunun maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi ilə bağlı zəruri tədbirləri həyata keçirsin;

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики об охране исторической части города Шеки
В настоящее время на территории Государственного историко-архитектурного заповедника «Юхары Баш», охватывающего древнюю часть Шеки, являющегося одним из городов Азербайджана с многовековым богатым прошлым, расположены многочисленные мечети и минареты, караван-сараи и ремесленные мастерские, музеи и другие строения, представляющие историческое значение. В городе, где собраны воедино десятки ремесленных отраслей, сегодня по достоинству сохраняют историко-культурное наследие. Широкий размах социально-экономического прогресса еще более расширил туристический потенциал региона, вместе с тем, строения нового стиля изменили облик города и испортили его самобытную архитектуру, что вызвало необходимость особенно чуткого подхода к проводимым на территории заповедника работам.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях сохранения исторического облика и архитектурного стиля города Шеки, представляющего важное значение для азербайджанской культуры, передачи их грядущим поколениям, а также обеспечения широкомасштабной пропаганды культурных достижений азербайджанского народа постановляю:
1.Министерству культуры и туризма Азербайджанской Республики совместно с Исполнительной властью города Шеки:
1.1.в двухмесячный срок подготовить и представить Кабинету Министров Азербайджанской Республики предложения об адаптации строений, нарушающих уличную сети и плановую конфигурацию Государственного историко-архитектурного заповедника «Юхары Баш», наносящих ущерб его архитектурной ценности и стилю, ремонте или восстановлении инженерных коммуникаций, реставрации или консервации исторических и культурных памятников, ремонте дорог;
1.2.в месячный срок подготовить и представить Кабинету Министров Азербайджанской Республики предложения о выделении административного здания для Государственного историко-архитектурного заповедника «Юхары Баш» или финансовых средствах, необходимых для строительства данного здания.
2.Министерству культуры и туризма Азербайджанской Республики совместно с Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, Национальной Академией Наук Азербайджана и Исполнительной властью города Шеки в двухмесячный срок подготовить и представить Кабинету Министров Азербайджанской Республики предложения относительно сохранения природного ландшафта и озеленения города Шеки.
3.1.в трехмесячный срок утвердить план мероприятий по развитию и сохранению исторической части города Шеки;
3.2.в месячный срок утвердить карту Государственного историко-архитектурного заповедника «Юхары Баш»;
3.3.обеспечить предоставление Государственному историко-архитектурному заповеднику «Юхары Баш» статуса национального заповедника;
3.4.обеспечить переход финансирования Государственного историко-архитектурного заповедника «Юхары Баш» из местных расходов государственного бюджета в централизованные расходы по Министерству культуры и туризма Азербайджанской Республики в государственном бюджете;
3.5.осуществить необходимые меры по усилению материально-технической базы Государственного историко-архитектурного заповедника «Юхары Баш»;