Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının rəhbərliyi AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Gövhər Baxşəliyevanı 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 25 noyabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunması münasibətilə akademik Gövhər Baxşəliyevanı təbrik edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bu mükafatın həm yubilyar alimə və həm də bütövlükdə Azərbaycan aliminə, Milli Elmlər Akademiyasına verilən yüksək qiymətin ifadəsi olduğunu bildirib.
AMEA rəhbəri Akademiyanın Rəyasət Heyətinin üzvləri və kollektivi adından Prezident İlham Əliyevə Azərbaycan elminə verdiyi yüksək qiymətə görə dərin minnətdarlığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli akademik Gövhər Baxşəliyevanın çoxillik səmərəli elmi və ictimai-siyasi fəaliyyətindən danışıb. AMEA-da laborantlıqdan Şərqşünaslıq İnstitutunun direktorluğuna və vitse-prezidentliyə qədər şərəfli yol keçmiş akademik Gövhər Baxşəliyevanın şərqşünaslıq elmi sahəsində əhəmiyyətli nəticələr əldə etdiyini diqqətə çatdıran Akademiya rəhbəri alimin elm təşkilatçısı kimi də fəaliyyətinin faydalı olduğunu qeyd edib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri akademik Gövhər Baxşəliyevaya gül dəstələri təqdim ediblər.
Sonda AMEA-nın vitse-prezidenti, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək yüksək mükafata görə ölkə başçısına dərin minnətdarlığını bildirib.

Руководство НАНА поздравило академика Говхар Бахшалиеву
Руководство Национальной академии наук Азербайджана поздравило вице-президента НАНА академика Говхар Бахшалиеву с 70-летним юбилеем.
Поздравив академика Говхар Бахшалиеву с её награждением орденом «Шохрат» по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 25 ноября 2024 года, президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил, что эта награда является выражением высокой оценки, данной как учёному-юбиляру, так и всем учёным Азербайджана, Национальной академии наук в целом.
От имени членов Президиума и коллектива Академии наук руководитель НАНА выразил глубокую благодарность Президенту Ильхаму Алиеву за высокую оценку, данную отечественной науке.
Академик Иса Габиббейли рассказал о многолетней плодотворной научной и общественно-политической деятельности академика Говхар Бахшалиевой. Академик сообщил, что, пройдя славный путь от должности лаборанта до должности директора Института востоковедения и вице-президента НАНА, академик Говхар Бахшалиева внесла вклад в развитие востоковедческой науки, а также плодотворно работала в качестве организатора науки.
Затем члены Президиума НАНА преподнесли академику Говхар Бахшалиевой букеты цветов.
В заключение выступила вице-президент НАНА, директор Института востоковедения академик Говхар Бахшалиева, которая выразила глубокую благодарность главе государства за высокую награду.